Kodu

Soomes hakkavad prügisorteerimisel silma peal hoidma valvekaamerad (14)

Õhtuleht.ee, 5. aprill 2014 20:02
Foto: Toomas Huik / Postimees
Soomes on levimas trend, kus järjest enam korteriühistuid paigaldab maja jäätmekogumispunkti juurde valvekaamera, nägemaks, kas ühistuliikmed sorteerivad prügi õieti.

Jurist Kristel Pynnönen Kiinteistöliitost rääkis Ilta-Sanomatele, et tegemist on järjest süvenema trendiga, kuna üha enam ühistuid pöördub selle küsimusega nende poole.

Juristi sõnul ei too kaamera paigaldamine ühistu jäätmejaamale endaga kaasa juriidilisi probleeme, kuna jäätmejaam ei kuulu kodurahu piiridesse. Kui näiteks ühistu tahab kaamerat panna maja trepikotta, siis on see võimalik ainult siis, kui kõik trepikoja elanikud on sellega päri.

"Jäätmejaamale kaamera paigaldamiseks on vaja ainult üldkoosoleku otsust, kuid samas tuleb tähelepanelik olla, et kaamera ei filmiks näiteks maja hoovi," rääkis ta.

Miks aga on ühistu jäätmejaamale kaamerat üldse vaja? Põhjus on lihtne: kaamera olemasolu võib peletada eemale vandaalitsejaid ning kutsuda korrale ka majaelanikud, kes sorteerivad prügi valesti.

Nii näiteks kui tavaprügisse on visatud banaanikoori ning biojäätmete hulgas on klaastaarat, siis võib ühistu saada prügifirmalt trahvi valesti sorteeritud jäätmete eest. Valvekaamera lindistuste põhjal võib ühistu põhimõtteliselt aga süüdlaselt trahviraha hiljem välja nõuda.

Tõsi küll, sellist pretsedenti pole Soomes seni veel olnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee