Midri ökojumestuse blogi

Mille järgi saab aru, kas jumestustooted on ökoloogilised? (4)

Õhtuleht.ee, 4. aprill 2014 10:19
Foto: niilodesign
Kas kevad on toonud beebibuumi? Minu tutvusringkonnas küll. Sellega seoses leidis möödunud teisipäeval aset fotosessioon ühe väga kauni lapseootel naisega. Jumestus nagu arvata võite on tehtud ökoloogiliselt puhaste toodetega. Lapseootuse ajal on see eriti oluline.Aga kuidas saame olla kindlad, et tooted on usaldusväärsed ja „puhtad"?Üks võimalus on tunda usaldusväärseid ja üldtunnustatud sertifikaate ning tasub uurida ka need loonud organisatsioonide tausta.

Üks usaldusväärsemaid ja nö läbipaistvamaid sertifikaate tänapäeval on NaTrue.
See süsteem eristab kolme astet - looduskosmeetika, ökoloogilisi koostisaineid sisaldav looduskosmeetika ja ökokosmeetika.
Kõigi tasemete puhul on määratletud, milliseid koostisosi toode tohib sisaldada ja nõuded laienevad ka toorainete töötlemisele. Samuti on paika pandud koostisainete protsentuaalse sisalduse hulk. Esimesel tasemel on määratud looduslike koostisainete miinimum ja looduslähedaste koostisainete maksimaalne sisaldus.
Teise astme puhul kehtib nõue, et looduslike koostisainete sisaldus peab olema suurem ja 70% koostisosadest peavad olema puhtalt kasvatatud (kontrollitud mahepõllumajandus toodang või metsikust loodusest pärit).
Kolmas aste on kõrgeim. Looduslike koostisainete hulk eelmistest kõrgem ning puhtalt kasvatatud koostisosade hulk peab olema vähemalt 95%.
BDIH on Saksamaal loodud organisatsioon, mis jälgib, et tooted sisaldaksid ainult ökoloogiliselt puhtaid koostisaineid ja puhtalt kasvatatud toorainet.
Kui jälgida ökojumestustoodete turgu, siis hakkab selgelt silma, et Saksamaa toodang domineerib, nii on ka paljud ökosertifikaadid Saksamaalt alguse saanud.
Ecocert on Prantsusmaal loodud organisatsioon, mis on sertifitseerimisega tegelenud juba üle kahekümne aasta.
Nõuded on ühtsed kõigile sertifikaati omavatele kosmeetika toodetele. Loodusliku päritoluga peavad olema vähemalt 95% koostisosadest, sealjuures 10% peavad olema orgaaniliselt puhtalt kasvatatud.  Tooraine kasvatamisel ei tohi kasutada keemilisi väetisi ega ka kahjuritõrje vahendeid. Lubatud on ainult Ecocert´i poolt tunnustatud vahendid.
Prantsusmaalt alguse saanud on ka Cosmebio. Kvaliteedinõuded jagavad kosmeetika kahele tasemele. Bio-märgisega tooted, mis peavad sisaldama vähemalt 95% ulatuses ökoloogiliselt puhast looduslikku päritolu koostisaineid, vähemalt sama suures ulatuses taimsed komponendid peavad olema orgaaniliselt kasvatatud ja 10% kõigist toote koostisosadest peavad olema orgaaniliselt kasvatatud.
Öko-märgisega toodetele kehtivad põhimõtteliselt samad nõuded, aga toote koostises peavad olema orgaaniliselt kasvatatud vähemalt 50% taimsetest komponentidest ning 5% kogu toote koostisosadest.
Ökosertifikaadid erinevad üldiselt riigiti. Tuntumate hulka kuulub veel Itaalias loodud organisatsioon ICEA, mille nõuded sertifikaadiga toodetele on põhimõtteliselt samad, mis eelmainitutele. Muidugi on nõue, et toode koosneks orgaaniliselt kasvatatud või metsikust loodusest pärit toorainest. Keelatud on mittetaimset päritolu koostisosad ja ained, mis on tunnistatud inimesele kahjulikuks. Üheks eelduseks on tootmisprotsessi võimalikult väike kahju keskkonnale ning vähem oluline pole ka pakendite materjal ning selle taaskasutamise võimalused.

Sertifikaadid üleüldiselt on väga lai teema ja ühe blogi postitusega on praktiliselt võimatu kõiki olulisi aspekte välja tuua. Seniks aga hoiame silmad lahti ja jälgime sertifikaatide olemasolu tootel.
Eriti lapseootel naised!
Ma ei saa mainimata jätta, et ökotooted jätavad üldjuhul nahale palju parema tunde. Selle kohta tegi kommentaari nii piltidel olev modell ja ka modell, kellele Jaana Varkki (andekas moedisainer) uue kollektsiooni esitlusel täna meiki tegin. Aga sellest teemast juba edaspidi pikemalt!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee