AGU ANNAB ARU: Ajakirjanikud piirasid rahvusringhäälingunõukogu esimehe Agu Uudelepa pärast koosolekut ümber. Foto: ARNO SAAR
Mattias Tammet 4. aprill 2014 07:00
Eile hommikul kogunenud ringhäälingunõukogu seadis osapooltele piirid: kui ERRi toimetus ei suuda täna õhtuks kompromissi leida, välgutab nõukogu ise otsusemusklit.

Nõukogu erakorraline koosolek, mis venis plaanitust ligi kaks korda pikemaks, ühelegi konkreetsele seisukohale ei jõudnud.

Nõukogu esimees Agu Uudelepp ütles ajakirjanikele pärast koosoleku lõppu, et asi tuleks esmajärjekorras lahendada maja sees.

"Täna-homme [neljapäeval-reedel] peaks juhatus kohtuma sporditoimetusega ning arutama, kas kompromiss on võimalik ja milline kompromiss võiks olla, selleks et nõukogu saaks otsustada, mida edasi teha," märkis Uudelepp.

Sisuliselt tähendab see tõenäoliselt ERRi juhatuse esimehe Margus Allikmaa tagandamist.

"See on ainuke lahendus sellisel juhul, kui sporditoimetus ei suuda kokku leppida juhatusega või juhatus ei suuda kokku leppida sporditoimetusega," lausus Uudelepp.

Sama andis mõista ka Õhtulehega rääkinud ringhäälingunõukogu liige Priit Toobal.

"Me andsime sporditoimetusele palve, et nad kohtuksid Allikmaaga. Ja kui nad pärast Allikmaaga kohtumist näevad, et Allikmaal on soov taastada usaldust, ja saab aru, mis ta on valesti teinud, siis me oleme nõus edasi rääkima. Kui toimetus seda nii ei näe, siis ei näe võimalust selle juhiga jätkata," ütles Toobal.

Peatoimetaja loodab töötavat kompromissi

Kompromissi korral koguneb Toobali sõnul nõukogu uuesti seda küsimust arutama alles 15. aprillil.

"Kui kompromissi ei tule, siis tuleb järgmine nädal uus erakorraline nõukogu," lubas ta.

Ka varem selgelt Hanno Tombergi ja Marko Kaljuveeri toetavale seisukohale asunud ETV peatoimetaja Heidi Pruuli kinnitas, et esialgu loodetakse leida töötav kompromiss.

"Jätkata nagu praegu ei ole normaalne," lisas ta siiski.

"Sporditoimetuse tööle andis Margus Allikmaa väga hea hinnangu. Mis ongi veidi vastuoluline. Kuidas siis aru saada, et toimetus on teinud head tööd, aga toimetuse juht on teinud kõike valesti?"

Sama tõi välja ka Uudelepp.

"Kompromiss peab kindlasti sisaldama endas seda, et sporditoimetus saab oma näo tagasi," rääkis Uudelepp.

"Sellepärast, et praegu on hästi kahetsusväärne olnud see, et on räägitud sellest, kuidas alaliidud ei ole sporditoimetusega rahul ja kuidasmoodi tegu oleks sporditoimetuse töös. See on asi, mida ma nõukogu esimehena võin kindlalt öelda: ei, sporditoimetuses see asi kindlasti olla ei saa, sellepärast, et ERR sporditoimetus teeb väga head tööd."

Omaette küsimuseks võib osutuda, kuidas Allikmaa võimaliku tagasikutsumine seadusele vastavalt korraldada. Rahvusringhäälingu seaduse järgi nimetab ja kutsub juhatuse esimehe tagasi nõukogu.

Tagasikutsumiseks on tarvilik nõukogu kahekolmandikuline häälteenamus, aga ka seadusest lähtuv motiiv: süüdimõistev kohtuotsus, raskete juhtimisvigade ilmnemine, pikaajaline töövõimetus, rahvusringhäälingu seaduse raske rikkumine või muu sellest seadusest tulenev alus.

Personalipoliitikasse nõukogu ei sekku

Nõukogu esimees Uudelepp rõhutas, et nõukogul ei ole pädevust ERRi juhtidele ette öelda, milline peab olema nende personalipoliitika.

Eelmisel nädalal sai teatavaks, et rahvusringhäälingu juhatuse esimees Margus Allikmaa otsustas vabastada ametist ERRi sporditoimetuse juhi Marko Kaljuveeri. Seepeale palus juhatuse liige Hanno Tomberg end 1. juunist ametist vabastada.

Et osa ERRi juhtkonnast ihub hammast Marko Kaljuveeri ametikohale, on teada juba eelmisest aastast, kuid toona konkreetsete sammudeni ei jõutud.