Psühholoogia blogi

Ärge unustage: ühesse inimesse võib mitu korda armuda (3)

Psühholoog Tiina Kilkson, 3. aprill 2014, 16:33
 
Paarisuhe peaks olema püha ja sellega tuleb töötada. Paarisuhe on just nagu elav taim, mis vajab hoolitsust. Kuidas saaksime hoolitseda oma paarisuhte eest?

Esmalt tuleb planeerida omale ja kaaslasele kvaliteetaeg, mida saab koos veeta. Hea oleks, kui selleks ajaks saaks lapsed jätta vanaemade-vanaisade juurde või oma sõbrannade hoida. Kvaliteetaeg, nagu sõna ise ütleb, peaks olema kvaliteetne ja nauditav mõlemale kaaslasele.

Samal teemal

Selleks sobib ka mõnus intiimne vestlus, restorani külastus, teatrisse minek või koos spordi tegemine. Ideid on palju, mida kaks armastavat inimest koos saaksid teha.

Kui üks paarist tunneb, et nende suhtel on midagi viga või puudu, on see mõlema probleem. Edukas paarisuhtes on mõlemad pooled rahulolevad. Kui suhtes on mõra, võiks pöörduda abi saamiseks pereterapeudi juurde, kes aitaks olukorrale selgust tuua. Mida varem pereterapeudi juurde minnakse, seda kindlam võib olla, et suhe saab tervendatud.

Abielus olleski võib tekkida olukord, kus armutakse võõrasse vastassoo esindajasse, teadlased väidavad, et üks kord keskmiselt see abielu jooksul ka juhtub. Sellega ei tohiks aga kaasa minna, sest kahte lõket ei saa korraga kütta. Samuti tuleks vahet teha armastusel ja armumisel.

Armumine kestab tavaliselt kuni 18 kuud, sest see on nii tormiline aeg, et rohkem ei peaks organism vastu. Pärast armumist tuleb armastus, mis kätkeb endas hoolivust ja pühendumist.

Armumine on ilus aeg, kui "pea on just kui segi“ ja "liblikad lendavad kõhus“, see on ilus aeg, mida tasub nautida neil, kellel see on parajasti käsil või heldimisega meenutada, kui armumine on läbi.

Armumise ajal on tavaline, et nähakse oma paarilist "läbi roosade prillide“, paariline tundub täiuslik, ilma ühegi veata. See tunne kahjuks või õnneks möödub ja tuleb kaine argipäev, mis võib tunduda palju süngem. Osad armunud arvavad, et siis sai armastus otsa, tegelikult lõppes lihtsalt armumise faas.

Alguses ollakse üksinda, ollakse isiksus, kes saab toimida just nii, nagu tema seda soovib. Siis leitakse paariline ja aeg endale ja koos peaks ideaalis minema pooleks.

Väikelastega pere faasis on enamus ajast lapsevanema roll, kus endale ja paarisuhtele jääb väga vähe aega, kuid aeg endale ja paarisuhtele tuleb teadlikult planeerida. Suhet tuleb toita, muidu ta närtsib, nagu roos vaasis.

Praeguses Eestis umbes pooled abielud lahutatakse erinevates suhtefaasides, mida on kahjuks liiga palju. Paarid ei viitsi ja/või ei oska oma suhtega töötada ja seda peetakse isetoimivaks, kuid paraku see nii ei ole.

Kui lapsed on teismeeas, siis on loomulik, et enamus ajast tahavad lapsed olla oma sõpradega. Selles ei ole midagi imelikku ja see näitab, et lapsi on kasvatatud õieti ja iseseisvaks. Teismeeas lastega peredel on loomulikult omad raskused ja rõõmud, kuid sellel praegu ma ei peatuks. Selles faasis paaril on rohkem aega koos olla ja midagi huvitavat koos teha.

Lapsed kasvavad suureks ja tekib "tühja pesa sündroom“, ka selles faasis lahutatakse palju, sest ollakse kaaslasest kaugenenud aastate jooksul, kui ei ole suhet värskendatud ja leitud uusi nüansse oma abiellu või koosellu.

Pooltel, kes on paarisuhtes, ei ole tegelikult hea olla ja nad ei naudi kooselu, see on samuti kurb tõsiasi, mida teadlased on oma uuringutes kindlaks teinud.

Need, kellel on kuldpulmad või isegi teemantpulmad on kindlasti oma suhtega töötanud ja vaeva näinud. Ma ei usu, et on selliseid kooselusid, kus ei oleks üldse tülisid või eriarvamusi, kuid neid tuleb osata lahendada.

Kindlast ei tasu olla paarisuhtes, kus on perevägivald. Mitte mingi vägivald ei tohiks olla paarisuhtes või ka peres lubatud. Kõike on võimalik sõnadesse panna ja rääkida, mitte rusikad püsti ja oma õigust nõuda.

Töötage oma suhtega, sest ka ühesse inimesse võib mitu korda armuda. Armastus on püha ja hoidke seda hellalt.

3 KOMMENTAARI

s
See 4. aprill 2014, 17:13
Veel puuduks...Mul ei ole vahepealseid asju..Ainult vihkamine või mitte.
i
Isegi 4. aprill 2014, 11:47
Aastal 2005 võis mõnda inimeseks pidada....
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee