Eesti uudised

Uued trammid erinevad senistest kui öö ja päev (23)

Andres Tohver, 3. aprill 2014 07:00
Foto: Tallinna linnavalitsus
Kahe aasta jooksul vahetatakse veerand Tallinnas sõitvatest trammidest uute Hispaania trammide vastu.

Nadja (49) on trammijuhina töötanud kümme aastat. Enne seda teenis ta kaks aastakümmet leiba medõena. Praegu Ida-Saksas toodetud trammi kabiinis sõitev Nadja on uutest Hispaania trammidest kuulnud, kuid kas ja millal tulevad koolitused, ta veel ei tea. "Kui tulevad, siis mina lähen," on ta kindel.

Oma praeguse trammi kohta märgib ta, et see on üle 20 aasta vana ja sõidab 40 km/h. Istekohti on 35, seisukohti 135. "Viis või kümme aastat võib-olla sõidab veel," lausub Nadja. Uues trammis hakkab istekohti olema 86 ja seisukohti 198.

Kiiruseks lubatakse kuni 70 km/h.

ASil Tallinna Linnatransport on praegu 77 trammi. "Kõik käigusolevad trammid on toodetud enne 1991. aastat," märgib Urmas Tooming ASist Linnatransport.

Samal teemal

Seni otsiti lahendusi endise idabloki alalt. Näiteks 2013. aastal ostis Tallinn Erfurdi linna liiklusettevõttelt viis kasutatud trammi, mis ehitati aastatel 1983–1987 ja remonditi hiljem Saksa riigi raha eest. Paljud Tallinnas liikuvad trammid on toodetud Tatra tehastes.

Uute trammide ostu riigihange kuulutati välja 2012. aastal juunis. Pakkujaid oli kaks: Šveitsi firma Stadler ja Hispaania CAF. Stadler oli juba võitnud hanke Eesti varustamiseks elektri- ja diiselrongidega.

Oktoobris 2012 tunnistas komisjon trammide osas edukaks CAFi pakkumise. Stadleri oma lükati tagasi selle väidetava mittevastavuse tõttu. Kuu aega hiljem vaidlustas Stadler otsuse riigihangete vaidluskomisjonis, mis pani aluse üksteist kuud kestnud kohtusaagale. Hoolimata kohtuvaidlusest sõlmis AS Tallinna Linnatransport veebruaris 2013 trammide ostu-müügilepingu CAFiga. Stadleri jõud rauges oktoobris 2013 riigikohtus, kus firma määruskaebus jäeti rahuldamata.

Urmas Toomingu sõnul ostetakse Hispaaniast 20 uut trammi. "Tehingu kogumaksumus on üle 50 miljoni euro."

Ostu rahastatakse Eesti Vabariigi ja Hispaania Kuningriigi vahelise saastekvoodi ostu-müügilepingu vahenditest.

Esimene proovitramm jõuab Tallinna novembris. Alates järgmise aasta veebruarist hakkab igas kuus kohale jõudma kaks uut trammi, viimased saabuvad 2016. aasta esimeses kvartalis. "20 uut trammi katavad täielikult 3. ja 4. trammiliini vajadused. Millal uued trammid ka 1. ja 2. liinile jõuavad, ei ole praegu veel teada," ütleb Tooming.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee