Eesti uudised

Õiguskantsler: Jõhvi valla hauaplatsitasud on vastuolus põhiseadusega (6)

Toimetas Geidi Raud, 2. aprill 2014 10:36
Õiguskantsler Indrek Teder.Foto: TEET MALSROOS
Õiguskantsler Indrek Teder on seisukohal, et Jõhvi valla kalmistul kehtivad hauaplatsi eraldamise, hauaplatsi valdaja registreerimise ja matmisloa väljastamise tasud ei ole põhiseaduspärased.

Õiguskantsler Indrek Teder tegi Jõhvi Vallavolikogule ettepaneku tunnistada need tasud kehtetuks.Tederi sõnul ei ole ühelgi kohalikul omavalitsusel õigust seda reeglit ignoreerida ning iseseisvalt oma võimuvolitusi laiendada.

 „Kuna ükski kehtiv seadus ei anna kohalikele omavalitsustele õigust kehtestada tasu hauaplatsi väljastamise või kasutamise, hauaplatsi valdaja registreerimise või matmisloa väljastamise eest, siis ei või kohalik omavalitsus neid tasusid inimestelt nõuda," selgitas õiguskantsler.

2012. aasta algusest hakkas kehtima kalmistuseadus, mis korrastab kalmistute haldamisega seotud regulatsiooni. Kalmistuseaduse üks põhimõte on, et hauaplats peab olema tasuta, seega ei anna kalmistuseadus kohalikele omavalitsustele volitust hauaplatsitasusid kehtestada.

Erinevaid kohalike omavalitsuste õigusakte analüüsides aga selgus, et osad kohalikud omavalitsused on kehtestanud kalmistute halduskulude finantseerimiseks hauaplatsi väljastamise või kasutamise tasud.

Näiteks tuleb Jõhvi vallas kohalikul elanikul maksta uue hauaplatsi eest kokku 100 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee