Maailm

Ukrainlannade üleskutse: seksiboikott venelastele! (23)

Aadu Hiietamm, 1. aprill 2014 07:00
KÕMULINE KAMPAANIA: Ukrainlannad reageerisid Krimmi liitmisele Venemaaga üleskutsega: «Ära anna venelasele!» Foto: Facebook
Ukrainlannad reageerisid Krimmi liitmisele Venemaaga kampaaniaga "Ära anna venelasele!", mis leiab Facebookis järjest rohkem toetajaid.

Nelja aasta eest kutsusid naisliikumise Femen aktivistid Ukraina uue valitsuse liikmete lähikonda kuuluvaid naisi oma meestele ja armukestele seksiboikotti kuulutama. Tavatu üleskutse oli Femeni vastus Ukraina tollase peaministri Mõkola Azarovi avaldusele, et naine ei saa valitsuses töötada, sest ta ei suuda kindlalt ei öelda. Valitsusjuhti toetas tollane president Viktor Janukovõtš, kelle sõnul on naise koht köögis, mitte poliitikas.

Kriitika Vene poliitika pihta

Samal teemal

Nüüd on Ukrainas uus valitsus ja käivad ettevalmistused 25. mai erakorralisteks presidendivalimisteks. Ukraina naised tõmbavad aga taas endale tähelepanu seksiboikotiga. Seekord on aktsiooni moto: "Ära anna venelasele!" Protest on suunatud Krimmi liitmisele Venemaaga.

"Provokatiivne moto on katse juhtida tähelepanu kaosele, mida Venemaa on Krimmis korraldanud. Röövitakse inimesi, piiratakse tatarlaste õigusi ja takistatakse ajakirjanike tööd," rääkis ajalehele Die Welt aktsiooni üks eestvedajaid, uudisteportaali delo.ua peatoimetaja Katerina Venžik.

Motot "Ära anna venelasele!" täiendavad veel 1838. aastast pärinevad ukraina poeedi Tarass Ševtšenko luuleread: "Oo, kaunid neiud, armuge, kuid mitte moskalitesse (venelastesse)."

Venžiku sõnul said nad idee Antiik-Kreekast, kus naised seksiboikotiga Ateena ja Sparta sõjale lõpu tegid – vähemalt on niimoodi kirjas Aristophanese komöödias "Lysistrata".

Venžik selgitas, et vaenlasega võitlemiseks on kõik vahendid head. Ta rõhutas, et kampaania "Ära anna venelasele!" on sihitud eelkõige Venemaa presidendi Vladimir Putini agressiivse poliitika vastu ja see pole mingil juhul rassistlik.

Eileõhtuse seisuga oli ukrainlannade kampaanial "Ära anna venelasele!" Facebookis ligi 5000 fänni.

Facebooki kontolt leiab ka juhised, kuidas osta endale temaatiline T-särk, mis maksab 250 grivnat. Särkide müügist saadud tulu lubatakse annetada Ukraina sõjaväele.

Näiteid seksiboikottide kohta leiab ka lähemast minevikust. Näiteks kutsus Belgia senaator Marleen Temmerman kolm aasta tagasi poliitikute naisi alustama seksistreiki. Täpsemalt: meespoliitikud ei saa seksi enne, kui uus valitsuskoalitsioon on moodustatud ja ministrid ametis. Belgia oli selleks ajaks olnud pärast valimisi kaheksa kuud ilma uue valitsuseta.

"Ebatavalised olukorrad vajavad ebatavalisi lahendusi," põhjendas naistearst ja Belgia senaator Marleen Temmerman oma tollast ettepanekut. Kas sellest ka tegelikult kasu oli, on raske hinnata, sest uue valitsuse sünniks kulus veel kümme kuud.

Seksistreik on olnud populaarne ka Aafrikas. Nii võitlesid Libeeria naised 2003. aastal selle abil rahu eest. 2009. aastal aitas naiste seksistreik Kenyas väidetavalt lõpu teha poliitikutevahelisele vaenule.

2012. aastal kuulutas osa Togo õrnema soo esindajaid välja seksistreigi, mille peaeesmärk oli kukutada president Faure Gnassingbé. Rühmituse Päästkem Togo naistiiva juht advokaat Isabelle Ameganvi selgitas, et keeldumisega seksist abikaasa või partneriga loodeti muidu poliitiliselt laisad mehed tegutsema panna, et nad astuksid välja valimisreformi vastu ja takistaks sellega presidendi tagasivalimist. Paraku sellest aktsioonist kasu ei olnud, sest Faure Gnassingbé on tänini ametis.

Samal teemal

10.08.2014
Pariisis kirikukella kolkinud Femen pääses süüdistusest
08.05.2014
Femeni aktivist pussitas Putini vahakuju
03.03.2014
Krimmi-kriis ei pärsi riigikogu entusiasmi piirilepe Venemaaga kiiresti ratifitseerida
01.03.2014
Vene valitsus pidas Krimmis eriistungi