Majandus- ja taristuminister Urve Palo Rahvusraamatukogu ees 31. märtsil 2014.Foto: Teet Malsroos
Toimetas Kristin Aasma 31. märts 2014 14:26
Esmaspäeval Rahvusraamatukogus peetud konverentsil "Miks Eesti naine ei sünnita?" ütles majandus- ja taristuminister Urve Palo, et lapsed jäävad sündimata, kuna Eestis on pereeluga rahul vaid 29 protsenti inimestest. Rahulolu tõstaks võrdõiguslikkus pereelus.

Pereeluga rahulolu poolest on Eestil Euroopa halvim näitaja, samal ajal kui Taanis on oma pereeluga väga rahul 75 protsenti peredest. Rahulolu pereeluga on sündivuse tähtsaim mõjutaja, kinnitas Palo.

"Meil on ühiskonnas vale arusaam, et sündivust ei saa mõjutada. Mina olen kategooriliselt teisel arvamusel," rääkis Urve Palo.

"Põhjamaades on see näitaja parem. On võimalik, et naised sünnitavad rohkem, kui selleks midagi teha. Riigi taastootmiseks on vaja 2,1 last naise kohta, mis Eestis on 1,6. Meie naised ei hakka tõesti enam sünnitama 4-5 last. Aga ei peagi – seda oli vaja 18. sajandil, kui laste suremus oli väga kõrge. Meile piisab 2,1 lapsest fertiilses eas naise kohta."

Minister Palo selgitas, et koos võrdõiguslikkusega, mis on teine Eesti võtmeküsimus, sünniks ka rohkem lapsi ja ka meeste tervis paraneks.

"Mida suurem on naiste tööhõive, seda rohkem lapsi sünnib – kõlab uskumatult, kuid uuringud seda näitavad," märkis Urve Palo.

"Eestis on üle 60 protsendi ülikoolilõpetajatest naised. Kuid see ei ole põhjus, mis lapsi ei sünni, nagu sageli ekslikult arvatakse. Ka Põhjamaades on see nii, kuid seal on keskmine laste arv naise kohta kõrgem," kõneles Palo.

"Põhjus on rahulolus pereeluga. Kui me oleme võrdsed partnerid kodus, oleme rohkem rahul pereeluga, jääb võimalus ka eneseteostuseks ja siis sünnib ka rohkem lapsi."