Tudengina Hollandis

Tudengina Hollandis: pissiv poisike friikartulipakil ja vetsupood ehk siinsed väiksed veidrused (1)

Kais Allkivi, 28. märts 2014 17:16
2theloo tualett-pood Utrechtis Hoog Catharijne kaubanduskeskusesFoto: Kais Allkivi
Ühekordsed aluspüksid, pissikotid, potilkäimisteemalised lasteraamatud, kakajupi pildiga kalender (mis kuulutab: „Iga päev seesama s**t") ning WC-golfi ja WC-tennise komplekt, et vetsus istujat igavus kimbutama ei hakkaks – mida kõike võib ühe kaubanduskeskuse tualeti juures asuvast poest osta!

Utrechti keskraudteejaama küljes asuvas Hoog Catharijne kaubanduskeskuse tualett on üks veidramaid, mida olen külastanud. Õigemini, WC ise, ehkki ilus ja puhas, on nagu WC ikka – üllatav on selle juurde kuuluv kingipood (riiulitel on kiri „Gifts and more“), kust leiab lisaks hügieenitarvetele näiteks WC-ukse silte, laia valiku tualetiharju ning humoorikaid (või vähem humoorikaid) meeneid ja kinke. Mõeldud on seega kõige peale: ehk meenub külastajale, et tema kodutualetil on täiusest veel midagi puudu, äkki aga leiab ta naljast aru saavale sõbrale originaalse kingituse.

Samal teemal

Selgub, et see pole kaugeltki ainus säärane kauplusega WC. Kolme aasta eest loodud tualett-poodide kett 2theloo on uksed avanud veel mitmel pool Hollandis (näiteks Rotterdamis, Haagis, Amstelveenis, Almeres, Arnhemis, kui nimetada vaid üksikuid) ning välismaalgi: Belgias, Saksamaal, Prantsusmaal, Poolas, Hispaanias, Austrias, Ungaris, Tšehhis ja Iisraelis. Paljud neist poekestest asuvad Shelli tanklates. Ehe näide sellest, et esiti kummastavana näivaid ideid võib saata suur edu.

Kas pissimispilt peaks tõesti isu tekitama?

Sarnane muigega segatud üllatusmoment tabas mind, kui jalutasin esimest korda mööda friikartuliputkast, mil nimeks Manneken Pis (Pissiv Poiss) ja mille logo kujutab samanimelisest Brüsseli purskkaevust inspireeritult suure kaarega urineerivat poisikest. Oluliseks vaatamisväärsuseks kujunenud purskkaevuskulptuuril pole häda midagi, kuid kas ma sellist pilti just papist friikartulitorbikul näha tahan, on iseasi. Seda enam, et pakend selle pildi taustal on täpselt sama kuldkollane kui selles serveeritavad friikartulid... Isuäratav? Ei tea!

Kohalikke ei näi toiduga mitte kõige paremini kokku minev logo aga vähimatki segavat. Manneken Pis on juba aastaid valitud Hollandi parimaks friikartulitootjaks. Tuleb vist millalgi järele proovida, sest üldiselt on siinsed mõnusalt paksud friikartulid (frites) on tõesti klass omaette.

Seksilelud vaatavad vastu juba vaateaknalt

Veidrusi on mulle silma hakanud teisigi. Näiteks on siinsetel sekspoodidel ja fetišikostüüme müüvatel kauplustel vaateaknad, kust vaatavad varjamatult vastu kõiksugu kirevad lelud ja latekskostüümid. Tänu akendele on need poed üsna valgusküllased ja möödujad näevad poekülastajaid. Eestis on säärased poed teadagi intiimsema  atmosfääriga ning keegi ei soovi, et see juba tänavale välja paistaks, kuidas ta mõtlikult vibraatorileti ees seisab.

Erinev poekujundus peegeldab muidugi erinevat mõtteviisi: siinmail (vähemalt suuremates linnades) valitseb suhteliselt tabudevaba ellusuhtumine. Kõik ju teavad, et seks on normaalne osa elust, ning vastavas poes ringi vaatavat inimest ei pea keegi perverdiks. Kujutan ainult ette, kui lõbus on vanematel lastele vaateakna väljapanekut selgitada.

Kõlistame klaase jumalaema valvsa pilgu all

Kui tabude teemal jätkata, siis ei kujuta ma hästi ette, et eestlane seaks – kogu oma usuleigusest hoolimata – senises kirikus sisse baari või ööklubi (kirjutasin sellest lähemalt üles varasemas postituses) või dekoreeriks pubi niisama suure jumalaemakujuga. Kuigi veel 30–40 aasta eest oli religioonil hollandlaste igapäevaelus väga suur roll ja tänasel päevalgi määratleb kolmandik Hollandi rahvastikust end kristlastena, ei paista Maarja palge ees prassimine siinsetele inimestele vastukarva olevat. Aeg-ajalt vaatab baariletilt vastu aga mediteeriva Buda kuju, ehkki vaevalt et vägijook kedagi valgustatusele lähemale viib.

Olgu kujudega kuidas on, ent olen kahe käega selle poolt, et kaunitele kirikuhoonetele tuleb pigem leida muu funktsioon (paljud neist on hea akustika tõttu edukalt muudetud kontserdipaigaks) kui lasta neil kasutuseta seista. Mu hollandlasest sõbrannagi, kes muide regulaarselt kirikus käib, leidis, et see on pigem tore, kui passiivse koguduse tõttu seisma jäänud kirikuhoonele õllekohviku näol uus elu sisse puhutakse. Kiiduväärt avatus usklike poolt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee