George W.Bush, 20. jaanuar 2014. Tervitan Eesti Nato Ühingu liikmeid Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooniga ühinemise 10. aastapäeva puhul. Eesti ja teiste Balti riikide iseseisvuse taastamine tasandas Nõukogude Liidu poolt tekitatud suure ülekohtu. Pärast Berliini müüri langemist oli vaimustav näha, et Baltimaade inimesed nõuavad oma vabaduse taastamist. Presidendina Eestit külastades jäi mulle sellest kena mälestus. Oli uhke tunne näha Eestit, Lätit ja Leedut võtmas sisse oma õigustatud kohta NATO täisliikmetena.Tagades selle, et eelneva põlvkonna kogetud ülekohus ei kordu enam kunagi. Õnnitlen Eesti rahvast ajal, mil tähistate NATO-ga liitumise 10.aastapäeva. Kaitstes vabaduse põhimõtteid, saab teie tulevik olema helgem, kui keegi meist võis kujutleda sel pimedal okupatsiooniajal. Laura ja mina saadame teile oma parimad soovid selle erilise sündmuse puhul.Foto: Annika Haas
Toimetas Kristin Aasma 28. märts 2014 16:41
Täna toimus Riigikogu Valges saalis Eesti NATO-ga liitumise 10. aastapäevale pühendatud raamatu „Eesti NATO lugu. 1991 – 2004" esitlus. Esmakordselt ajaloos anti välja koguteos, mis kätkeb endas mälestusi ja artikleid Eesti NATO-ga liitumise eri etappidest, meenutab selle protsessi poliitilist ja diplomaatilist tagapõhja ning mõju Eesti riigi julgeolekule.

Raamat algab tervitusega USA toonaselt presidendilt George W. Bushilt ja saatesõnaga Eesti Vabariigi presidendilt Toomas Hendrik Ilveselt. 280-leheküljelise teose andis välja Eesti NATO Ühing ning see sisaldab rohkelt ajaloolisi dokumente ja fotomaterjali.

Esitlusel võtsid sõna Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ja Ameerika Ühendriikide suursaadik Jeffery D.Levine, kes edastas president Bushi raamatutervituse.

Veel esinesid Eesti Vabariigi suursaadik Moskvas Jüri Luik, kaitseminister Sven Mikser, väliskomisjoni ja Eesti NATO Ühingu nõukogu esimees Marko Mihkelson ning raamatu koostajad Lauri Lindström ja Hendrik Praks.

""Eesti NATO lugu. 1991-2004" teeb kättesaadavaks osa meie ühisest mälust. Kõik materjalid ei jõudnud arhiivi, kõike ei pandud kirja. Sündmustes osalejate tagasivaated ja hinnangud liitumisportsessi eri ajajärkudele ütlevad vahest rohkemgi kui pikad dokumendid," sõnas raamatu koostaja Lauri Lindström.

"Meie julgeoleku suurimateks ohustajaks hetkel oleme me ise. Seda nii oma ajaloost tulenevate hirmude kui ka küüniliste sisepoliitiliste sammude tõttu," ütles Marko Mihkelson.

"Me peaksime suutma olla rohkem enesekindlamad. Eesti iseseisvus on seda püsivam, mida rohkem me ise sellesse usume. Ärgem küsigem, kas liitlased meile appi tulevad. Muidugi tulevad. Küsigem hoopis, mida me ise saame veel teha, et meie ühiskond oleks sidusam ning vatsupidavam," toonitas ta.

Eesti NATO Ühingu esimees Krista Mulenok andis üle tänukirjad kuueteistkümnele silmapaistvale Ühingu liikmele panuse eest Eesti liitmisel NATOga. Nendeks on Toomas Hendrik Ilves, Harri Tiido, Kalev Stoicescu, Dagmar Matiisen, Liis Klaar, Jaan Männik, Peeter Tali, Tiina Kurik, Jörgen Siil, Mari-Liisi Lipstok, Madis Mikko, Indrek Kannik, Toomas Peek, Ingvar Pärnamäe, Victoria Punga ja Trivimi Velliste.

Raamatu esitlusele järgnes NATO Ühingu vastuvõtt Riigikogu Valges saalis.