Eesti uudised

Fosforiidisõja kangelane Juhan Aare tahtis hiljem ise kaevandamist mahitada? (9)

Juhan Haravee, 28. märts 2014, 07:00
Pakkus fosforiidifilmi: Veidike tuleb maksta, nii 15 000–20 000 eurot, ja avalikkuse fosforiidivastased hoiakud saavad murtud. Foto: Arvet Mägi
Aated aadeteks, aga äri tahab ajamist. Juhan Aare, keda muu hulgas mäletatakse kui esimese fosforiidisõja võtmetegelast, pakkus fosforiidikaevandamist hauduvale suurfirmale oma teeneid, et murda avalikkuse negatiivseid hoiakuid ja meelitada nad kaevandamist toetama.

Endine poliitik, tele- ja filmimees ning esimese fosforiidisõja kangelane Juhan Aare (66) on Maalehele öelnud, et teine fosforiidisõda algas 16. novembril 2011, kui Viru Keemia Grupp (VKG) asus Rägavere vallas Põlula koolimajas kohalikku kogukonda kaevanduseusku pöörama.

Samal teemal

VKG juhid leidsid, et aeg on edasi läinud ning nõukogudeaegsed tehnoloogiad on asendunud nüüdisaegsetega. See võimaldab meie rahvusliku rikkuse keskkonnasõbralikul moel kasutusele võtta, tõotades maksutulu nii riigile kui ka kaevandajatele ja andes tööd pea 3000 kätepaarile.

Rägavere valla elanikud, kes on mures kaevuvee kadumise ja muu pärast, mille fosforiidikaevandamine võib kaasa tuua, ei taha VKG plaanidest kuuldagi. Juba kohalike võimuesindajate ametlikus läbikäimises fosforiidi järele keelt limpsavate keemikutega näeb vallarahvas ei midagi muud, kui nende huvide otsest reetmist. Rägaverlaste rõõmuks on keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus pakkunud fosforiidikaevandajatele ühemõtteliselt oma laipa, millest tuleks üle minna, enne kui kopp maasse lüüakse. Nii ei jäägi VKG esialgu muud üle, kui oodata paremaid aegu.

Kogu selle mõne aasta taguse loo juures torkab aga silma kummaline tõik, mis Maalehe ajakirjaniku Peeter Ernitsa väitel paneb legendaarse fosforiidisõja kangelase Juhan Aare pehmelt öeldes üsna pentsikusse valgusesse.

Maaleht kirjutab, et juba enne VKG ja kohalike elanike kohtumist Põlula koolimajas teatas Aare VKG juhtidele, et tegelikult peaks fosforiiti kaevandama, pakkudes neile võimaluse tellida tema osaühingult Eesti Kultuurfilm üks korralik avalikkuse eitavaid hoiakuid muutev fosforiidifilm.

Pärast uue fosforiidisõja algust tähistavat Põlula kohtumist olevat aga Aare pakkunud VKG juhtidele kopsaka summa eest koolimajas tehtud videot 15 000–20 000 euro eest, nagu mäletatakse VKGs. Keemikud ei võtnud vedu. Filmimees jäi tühjade pihkudega. Maalehe hinnangul aga viinudki just see südametu äraütlemine kunagise fosforiidikindrali taas võitlusteele.

Pakkumise tagasi lükanud suurfirma juhte iseloomustas Aare hiljem üsna värvikalt: "VKG seltsimehed on tõelised bandiidid, nad on ehitanud oma strateegia üles nõukogudeaegsele Bruno Sauli taktikale. Ajame lolli möla, valetame, et fosforiidiga saab Eesti viie rikkama riigi hulka," ütles Aare.

Maalehe käsutuses on ka manusega elektronkiri, mille Aare saatis VKGle pärast Põlula koosolekut ja milles aatemees põhjendab, kuidas muuta avalikkuses kinnistunud negatiivseid hoiakuid fosforiidi kaevandamise suhtes.

Aated aadeteks, aga eks äri tahab ajamist! Maalehele on Aare väitnud, et mingist kirjast VKGle ei tea ta midagi, eitamata siiski fosforiidifilmi idee väljapakkumist.

Õhtulehele ütles Juhan Aare eile, et on Eestist eemal ja ei kavatse telefonitsi midagi kommenteerida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee