Juhtkiri

Juhtkiri | Tahad rahu, ole valmis milleks iganes (18)

Õhtuleht, 27. märts 2014 19:18
Foto: TIINA KÕRTSINI
Kaitseväe juhataja kinnitas eile, et Eestile pole sõjalist ohtu, kaitseminister ütles, et Eesti on hästi kaitstud. Teisiti ei saagi see olla, kui oleme juba 10 aastat olnud NATO liikmed, osalenud alliansi missioonidel ja panustanud erinevalt Balti naabritest kahe protsendiga riigikaitsesse. On hea tunne, kui saame nii Eestist kui ka väljastpoolt pidevaid kinnitusi, et Eestit oht ei ähvarda, oleme kaitstud ning NATO artikkel 5 töötab igal juhul.Võimalik sõjaline konflikt saab olema mitte ainult Eesti saatuse küsimus, vaid sellele reageerimine otsustab ka NATO saatuse – kui artikkel 5 ei töötaks, tuleks NATO-l end laiali saata.

Samas teeb murelikuks USA luure hoiatus Venemaa võimaliku sissetungi eest nii Ukrainasse kui ka Balti riikidesse. On keeruline leida kuldne kesktee liigse muretsemise ja muretuse vahel, et oleme NATO vihmavarju all igal juhul kaitstud. Ukraina sündmustele reageerimine on näidanud ELi hambutust ning USAd ainsa reaalse jõuna, kes suudab ja tahab olla vastukaaluks Venemaa sammudele. Nii oleme meiegi hellitanud mõtet USA vägede paiknemisest Eestis lisaks juba Balti riike kiiresti kaitsma saabunud NATO lisalennukitele. Piisav usutav heidutus on praegu aktuaalsem kui ei kunagi varem taasiseseisvuse ajal.

Kui Gruusia sõda ei võetud läänes piisavalt tõsiselt ning loodeti, et Venemaa taotlused on sellega ehk ammendunud, siis Krimmi järel illusioone Venemaa ambitsioonide puudumisest enam olla ei saa. Kindlasti on paljudele pettumus lääneriikide ja lääne suurfirmade ärihuvide esikohale seadmine suhetes Venemaaga Krimmi allaneelamisest hoolimata. Sellist lääne mugavust tõlgendab Venemaa vaid nõrkusena ja saab innustust edasi tegutsemiseks.

Eesti roll lääne pealinnades saab olla äratajaks. Me oleme elanud Venemaa kõrvalk nii vabana kui okupeerituna. Meil ei ole idanaabri suhtes illusioone. Me peame olema valmis milleks iganes, säilitades kaine meele. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee