Eesti uudised

Kui suurt kuupalka nõuab soov hästi elada? (57)

Karoliina Vasli, 27. märts 2014 07:00
POLE PROBLEEM: A. Le Coqi Õlletehase juht Tarmo Noop usub, et talle 1000eurosest netopalgast jätkuks: «Minul kinnisvaralaenu pole, saaksin sellega hakkama.» Foto: JOOSEP MARTINSON
Tippjuhid teenivad kuus summasid, mille saamine nõuaks lihttööliselt aastatepikkust pingutamist. Mis oleks üldse hea palk? Üldiselt leiavad nii ettevõtjad kui ka muus valdkonnas töötavad inimesed, et summa võiks olla 1000 –1500 eurot neto, vähemaga oleks juba raske.

Eile ilmunud Äripäeva palga-edetabelis platseerus 13. kohale A. Le Coqi juht Tarmo Noop, kes hinnanguliselt teenis tunamullu kuus 33 250 eurot bruto (neto 25 247 eurot). Kui suur palk oleks teie meelest piisav, et Eestis hästi elada? Noop vajub mõttesse. "Hästi elada… Ma mõtlen, et see sissetulek võiks pere täiskasvanu kohta olla 1000–1200 euro neto." Kiiremini vastab ta küsimusele, kas ta ise sellise summaga hakkama saaks. "Kindlasti! Minul kinnisvaralaenu pole, saaksin sellega hakkama."

Samal teemal

Aivar Riisalu: 1500 eurot on latt

Alexela üks omanikest Heiti Hääl teenis Äripäeva andmetel 18 279 eurot kuus (13 893 eurot neto). Ta leiab, et iga palk, mis ületab Eesti keskmise, on hea. "Kas mina saaks sellega (keskmise palgaga – toim.) ise hakkama? Kohe homsest ei saaks, sest senine palk on ajendanud ka tarbima ning elukondlikud kulud on kujunenud veidi suuremaks. Kui tekiks vajadus hakkama saada, siis tuleb teha teatud elumuutused ja kindlasti saaks hakkama."

Riigikogulasest ettevõtja Aivar Riisalu arutleb, et hinnatõus on pöörane ja samas lahkuvad eestlased Soome. "1500 eurot oleks latt, millest allapoole töötav inimene hakkama ei saa. Täna Eesti inimene tuleks selle raha eest Soomest Eestisse tagasi." Riisalu viitab ka sellele, et Soome maksusüsteem jätab petliku mulje, et palgad on kopsakad. Eestis lihtsalt töötajad ei tea, mis nende eest kokku makstakse. Riisalu mainitud 1500eurone netopalk tähendab tööandjale ligi 2600 euro suurust väljaminekut.

Ärimees Rein Kilk mõtleb veidi ja ütleb: "Tuhat eurot – see on praegu kirvereegel." Kas ise saaksite hakkama, kui iga kuu saaksite 1000 eurot kätte? "Suhtumise küsimus. Näiteks tervislik toit – juurikad ja muu selline – pole kallis. Kui inimene tahab end muusikas arendada, siis kallim tšello või viiul võib maksta ka miljon eurot, aga suupilli saab paari­kümne euroga. Hobid ei pruugi olla kulukad ja ka reisimine on odavamaks läinud."

Aga praegune miinimumpalk ehk 355 eurot kuus (299 netos), on see elamisväärne? "See on ikka keerukas. See pole elu, mida saaks nimetada täisväärtuslikuks."

Säärase sissetulekuga on kursis ka pensionärid Milvi ja Eevi, kellega Õhtuleht eile Tallinna südalinnas vestles. "Läksin kaks aastat tagasi pensionile ja saan kuus pensioni veidi alla 400 euro. Ega selle eest palju jõua, säästudest elan," räägib Milvi. Eevi lisab: "Mina saan 370 eurot. Elan oma laste armust. Pange tähele, noored! Pensioni jaoks tuleb varakult raha koguma hakata!" Prouad räägivad küttekuludest ning märgivad, et pensioniga saaks ääri-veeri ära elada, kui tervisega kõik korras ehk kui ravimeid vaja pole. Nad teavad tuttavate näitel, et siis õnnestub pensionipõlves ka mõnda lihtsamat tööd teha.

IT-ekspert: 2000 on okei, 3000 juba päris hea

Mitmed Õhtulehega rääkinud pealinlased viitasid 1000 eurole. "Kui on ikka perekond, siis naine ja mees peaks teenima mõlemad 1000–200 eurot puhtalt," sõnab Rein. Kontsade klõbinal ühele kohtumisele tõttav 30ndates Viire ütleb, et pigem juba 1500. "Siis saab ka reisimas käia."

IT-alal töötav Marta arvab: "Esimene mõte oli 1000 eurot, aga tegelikult ma ei tea küll, kuidas sellega ära elaks." Ta lisab, et temale isiklikult oleks 2000 okei ja 3000 juba päris hea. Kõik sõltuvat elustiilist. "Kui sul on ikkagi üksinda üürikorter, siis on kulud hoopis suuremad. Muidugi elaks ära ka vähemaga, kui koliks näiteks kellegagi kokku."

Tippjuhtide palga esiviisik

2012. aasta brutosissetulek kuus:

1. Vladimir Volohhonski (DBT) – 64 049 eurot

2.–3. Oleg Ossinovski, Siarhei Psiola (Spacecom) – 51 347 eurot

4. Tero Taskila (Estonian Air) – 43 196 eurot

5. Grigori Rush (Petromaks Spediitori AS) – 39 952 eurot

Allikas: Äripäev

Palgamaksjate esiviisik

Keskmine brutokuupalk eurodes 2012. aastal:

Eesti Telekom AS – 10 375 eurot

MCB Finance AS – 9807 eurot

Enefit Outotec Technology OÜ – 8990 eurot

Modirum MdPay OÜ – 7909 eurot

ARPI Aviation Estonia OÜ – 7189 eurot

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee