Eesti uudised

Toomas Vitsut volinikule: kes küsib, ütlen mina. Sina vastad! (13)

Karoliina Vasli, 26. märts 2014 07:00
ERIMEELSUSED: Martin Kukk kõnepuldis. Foto: Tiina Kõrtsini
Tallinna linnapea Edgar Savisaare umbusaldamine kukkus taas ettearvatult läbi

Opositsioon soovitas Tallinna linnavolikogu eilsel istungil linnapea Edgar Savisaarel väärikalt taanduda ja minna Hundisilmale tihaseid söötma. Meer ei vaevunud teda umbusaldada üritanud istungile kohalegi tulema. Keskerakonda esindas vaid volikogu esimees Toomas Vitsut, kes oma võimu ka jõuliselt kasutas.

On teisipäeva pärastlõuna. Istun taksosse ja palun end sõidutada Tallinna linnavolikogu ette. Sohver uurib, mis seal toimub. Kostan, et umbusaldushääletus linnapea Edgar Savisaare vastu.

"Tsirkus, ei tema lahku," sõnab keskealine taksojuht. Ja ega ta eksigi. Enne erakorralist istungit on selge, et opositsioon võib üritada Savisaarele ninanipsu anda, aga midagi suuremat ei sünni.

Peategelane ehk Edgar Savisaar kell 14 algavale šõule ei ilmugi. Üldse vaatab saalist vastu kõle pilt. Linnavolikokku kuulub 79 inimest, kuid kohal on vähem kui 30 saadikut. Peale 46 keskerakondlase ka mitmed opositsionäärid.

Vapper: Savisaar toitku Hundisilmal tihaseid

Ei saa siiski öelda, et Keskerakond üldse esindamata oleks. Istungit juhib volikogu esimees Toomas Vitsut. Kõnepulti astub Kalev Vapper (IRL).

"Savisaar võiks taanduda Hundisilmale ja seal tihastele pekki panna," soovitab ta sarkastiliselt ja ütleb, et Savisaar võiks seal ka memuaare kirjutada.

Vapper nendib, et tegelikult on linnapea oma elu jooksul teinud ka palju häid asju ja need võiksidki teda meenutama jääda. Ta ei peaks oma väärikust ebaväärikustesse matma.

Reformierakonna peasekretärist volinik Martin Kukk sõnab, et umbusaldusavalduseks andis põhjust linnapea sõit 5.–9. veebruarini Sotši olümpiamängudele ja Eesti huve kahjustav loengupidamine Moskvas.

"Olen seda võrdlust Eestis varem korduvalt kasutanud ja sellele pole keegi vastu vaielnud," pareerib Savisaar esmaspäeval linna häälekandjas Pealinn.

Kukk jätkab volikogu kõnepuldist, et kuni keskerakondlased ei julge saali tulla, jätkab opositsioon kindlasti umbusaldusega.

"Võime seda teemat kas või iga päev siin saalis arutada," lubab ta.

Vitsut noorele kolleegile: sina seisa ja vasta!

Oma sõnavõtu lõpetanud, tahab Kukk kõnepuldist lahkuda. Tema kõne ajal enda ette põrnitsenud ja toolil kiikunud Vitsut elavneb sedamaid.

"Oot, oot," viitab ta sellele, et Kukk peab nüüd volinike küsimustele vastama.

"Äkki tahate ise küsida," nöögib Kukk vastu. See ärritab Vitsutit, kes põrutab: "Kes küsib, ütlen mina." Kukk seisku ja vastaku.

Paljud küsimused puudutavad seda, et Keskerakonna saadikuid istungil pole. Üks saadik arutleb, et äkki neid ei lubatud saali, et nad ei kuuleks oma erakonna esimehe mustadest ja hämaratest tegemistest.

"Ühiskondlik kord isegi Keskerakonnas pole selline kui Põhja-Koreas," lausub Kukk siiski.

Viimaks jõutakse hääletuseni. Umbusaldusavaldus kukub läbi, volikogu 79 liikmest toetab seda vaid 26 linnavolinikku.

Savisaare tagandamise poolt hääletab IRList 13 (puudu kolm), Reformierakonnast kaheksa (puudu üks) ja sotsidest viis volinikku (puudu kolm).

Kell näitab 15.10 ja Vitsut kuulutab, et umbusaldushääletus kukkus läbi. Lõppakordiks annab ta kõva haamrihoobi. Nii mõnigi saalisviibinu võpatab.

"Miks polnud teie erakonnakaaslased kohal?" küsin Vitsutilt.

"Erakonnakaaslased arutasid möödunud neljapäeval fraktsiooni koosolekul, et umbusaldusavaldusel pole mingit alust. Linnapea valiti värskelt ametisse vaevalt viis kuud tagasi. Viie kuu jooksul ei ole midagi sellist juhtunud, et peaks talle umbusaldust avaldama," vastab ta, et kriitika linnapea suhtes pole tõsiseltvõetav. Vitsut räägib, et Ukraina teemal ei kattu partei sees paljude seisukohad. Ja mitte kõik ei nõustu Savisaarega.