Tudengina Hollandis

Lisatud fotod!

Tudengina Hollandis: mida tuleks Utrechti külastades kindlasti teha? (3)

Kais Allkivi, 26. märts 2014 10:00
Õhtune vaade toomkiriku tornile, mis toimib Utrechti südames ringi uidates justkui majakas eksinud meresõitja jaoks, sest paistab kaugele kätte. Foto: Kais Allkivi
Hollandi südames asuva Utrechti maalilisest kanaliterohkest vanalinnast ei saa üle ega ümber. Ilusad kanaliäärsed tänavad pole Hollandis küll iseenesest midagi väga erilist, kuid ainulaadset elamust pakub Utrechti peakanalit Oudegrachti ääristav kahetasandiline tänav, mis võimaldab laskuda keldrikorruse kõrgusele endistele kaubakaidele. Nii saab vaid meetrike-paar veepinnast eemal välikohvikus istuda ja lähedalt mööduvaid paadisõitjaid uudistada.

330 000 elanikuga ja ligi 100ruutkilomeetrise pindalaga Hollandi suuruselt neljas linn Utrecht pole küll sama populaarne turismimagnet kui Amsterdam, ent see on ilmselt siinse linna üks võlusid. Olen nii kohalike kui ka varem Amsterdamis õppinud välistudengitega rääkides sageli kohanud arvamust, et Utrecht on elupaigana hubasem ja mõnusama atmosfääriga linn.

Samal teemal

Tõepoolest, isegi ajaloolises linnasüdames ei pea omale turistihordide vahel teed rajama, liiklus on vaiksem ja jalgrattaga seljas pole nii hirmus (utrechtlased tunnistavad vahel, et Amsterdamis nad hea meelega ei sõida), pealegi on Utrecht tunduvalt puhtam. Utrecht on  just parajalt suur ja parajalt väike: ühel hetkel sukeldud vilkasse linnamelusse ja -saginasse, kuid järgmisel hetkel pöörad rahvast tulvil peatänavalt mõnele vaiksemale kõrvaltänavale ja unustad, et oled kesklinnas, sest ei pruugi hingelistki kohata.

Utrechti ajalugu ulatub Vana-Rooma aega ning kuni 17. sajandini, mil Amsterdam esile tõusis, oli Utrecht Hollandi kultuurikeskus ja suurima rahvaarvuga linn. Utrecht on siiani Hollandi religioosne keskus (Utrechti peapiiskop on siinne roomakatoliku usujuht, just siin tegutseb vanakatoliku kirikute liit ning asub Hollandi protestantliku kiriku peakorter). Kuna Utrecht on Amsterdami keskusest vähem kui pooletunnise rongisõidu kaugusel, soovitan ma neil, kel Hollandi reis plaanis, võtta ka päev või paar selle linnaga tutvumiseks.

Mida võiks siin kindlasti vaadata ja ette võtta? Alljärgnevalt mõned soovitused.

1) 112,3 meetrine Utrechti toomkiriku torn (Domtoren), mis on Hollandi kõrgeim kirikutorn ja üks linna kõrgemaid ehitisi, muudab kesklinnas orienteerumise imelihtsaks - kuni tornitipp paistab, pole võimalik ära eksida. Samas avaneb torni 95 meetri kõrguselt vaateplatvormilt linnale igas kaares võrratu vaade. Põnev on näha kanalitevõrgustikku ülaltvaates - alles siis saab aru, kui käänuline Oudegrachti kanal tegelikult on.

Ekskursioonid tornitippu toimuvad kõrghooajal (1. aprillist 30. septembrini) viis-kuus korda päevas, ülejäänud kuudel on laupäeval ja pühapäeval samuti viis-kuus, ent argipäeviti kolm ekskursiooni. Kuigi ronida tuleb 465 trepiastet, pole tarvis ronimismaratoni karta, sest giid teeb vahekorrustel pidevalt peatusi. Muuhulgas saab teha tutvust tornikelladega ja proovida neid ise haamriga lüüa.

2) Teine suurepärane viis linnast ülevaate saamiseks on paadisõit mööda kanaleid. Giidiga paadiekskursioon pole selleks kaugeltki ainus võimalus. Iseseisvalt piki kanaleid kulgemiseks saab laenutada vesirattaid, kanuusid, aeru- ja mootorpaate. Omaette põnev kogemus on hilisõhtune kanuu- või paadisõit - sillaaluseid tunneleid pole tarvis peljata, sest need on hämaral ajal valgustatud.

Loomulikult kasutavad endisi kaubakaisid ära kõiksugu söögikohad. Kanaliäärsed terrassid ongi ilusa ilmaga parim paik keha kinnitamiseks - näiteks traditsiooniliste pannkookide nosimiseks. Garanteeritud on lõbusad tervitushõiked paadis peo püsti pannud kohalikelt.

 

4) Kindlasti väärib sisse kiikamist Utrechti gooti stiilis toomkirik - üks neist imposantsetest pühakodadest, mille kõrge lagi ja hiiglaslikud mosaiikaknad ahhetama panevad. Hetkel on seal eksponeeritud ka mõned modernse kunsti taiesed - omapärane idee, kuid täitsa töötab. Väga erilise õhustikuga on võlvkäikudega ümbritsetud kirikuaed, kuhu pääseb kas Dompleini tänavalt kirikuhoone ja Utrechti Ülikooli peahoone vahel asuvast väravast või kiriku tagant Achter de Domi tänavalt.

5) Huvitavaid kirikuid leiab Utrechtist veelgi (üks pärle on näiteks neogooti stiilis Püha Willibrordi kirik), on siin võimalik kirikukülastusele anda ka hoopis teine tähendus, kui külastada Olivier’ õllekohvikut, mis on end sisse seadnud varasemas kirikuhoones. Tegu on nn peidetud kirikuga, mille vanakatoliiklased reformatsiooni keerises ehitasid. Seetõttu meenutab maja väljastpoolt õige vähe pühakoda. Peagi löövad kõrge lagi, kaunid kaaraknad ja kopsakas orel aga siseneja pahviks.

Lisaks erilisele miljööle pakub Olivier maitsvaid ja põnevaid toite. Isiklikult soovitan Tripel Karmeliete õlles küpsetatud metssealiha koha peal küpsetatud leivaga. Koht paistab silma ka äärmiselt laia õllevalikuga, kusjuures iga roa juurde soovitatakse sellega kõige paremini kokku sobivat märjukest.

6) Kui juba Utrechtis olla, maksab külastada ka mõnda siinset muuseumi. Valik on üsna huvitav. Museum Speelklok'is saab vaadata ja kuulata mehaanilisi muusikariistu, millest mõned on terve toa suurused ja millest paljudel on vanust mitusada aastat.

Samuti asub Utrechtis Euroopa ainus täielinisti kaasaegsele aborigeeni kunstile pühendunud muuseum AAMU. Eksponeeritavad taiesed on pärit 90ndatest.

19. sajandil ehitatud (ja autentses stiilis renoveeritud) endises Maliebaani rongijaamas aga pesitseb raudteemuuseum (Spoorwegmuseum). Koguperemuuseumist leiab suur kollektsiooni vedureid, ronge, tõldu ja aurumasinaid.

Linna ajalooga saab tutvuda Utechti keskmuuseumis, mille väljapanekusse mahub kesk-, uus- kui ka nüüdisaegseid maale, rõivaesemeid ja aksessuaare ning kuulsate arhitektide jooniseid. Arhitektuurihuvilisel tasub oma silmaga üle vaadata Gerrit Rietveldi projekteeritud Ritveld Schröderhuis, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Museum Catharijneconvent võimaldab keskaegses kloostrihoones tutvuda kristluse ajalooga Hollandis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee