Eesti uudised

Ahhaas näeb suvel katastroofinäitust ja novembris dinosauruseid 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 10. jaanuar 2014 00:00
Ahhaa teaduskeskuses on avatud kompimismeelele pühendatud näitus „Ahhaa, meeltesegaduses!”, kus võib enam kui pooltsada eksponaati käte või jalgadega katsuda. Foto: ALDO LUUD
Eelmisel aastal rekordilised 190 000 külastajat vastu võtnud Tartu Ahhaa teaduskeskusel on alanud aastal kavas kaks kõigi aegade uhkeimat näitust.

Mais avab Ahhaa koostöös Lennusadamaga merekatastroofidest rääkiva näituse, mis tuleval aastal liigub Tartust edasi Tallinna Lennusadamasse. Novembris toob Ahhaa teaduskeskus Suurbritanniast Eestisse aga dinosauruste näituse. Seda väljapanekut on juba tükk aega oodatud: Ahhaa ajutiste näituste saal ehitati omal ajal nii kõrge laega just seetõttu, et sinna tulevikus dinosaurused sisse mahuksid. Näiteks üks suuremaid eksponaate hakkab olema elutruu ja liigutav Tyrannosaurus rex, mis on seitse meetrit pikk ja neli meetrit kõrge.

Tema sõnul on alanud aastaks teisigi plaane. Näiteks sügisel korraldab Ahhaa Tartus Euroopa teaduskeskuste juhtide konverentsi, kuhu on oodata umbes 60 Euroopa kõige suuremate teaduskeskuste direktorit. Ahhaa loodab lähitulevikus alustada ka püsiekspositsiooni laiendamisega. Plaanis on juurde ehitada üks rõdu, et niimoodi näitusepinnale lisa saada.

Möödunud aastaga võib Ahhaa igatahes rahule jääda. Võrreldes tunamullusega oli külastajaid 20 000 võrra rohkem ehk 190 000. Kui lisada veel 4D elamuskino, nüüdseks suletud Tallinna filiaali ja suvel ajutiselt tegutsenud Pärnu filiaali külastused, tuleb külastajaid kokku lausa 279 701. Eriti populaarseks osutusid teemapäevad, näiteks muuseumiöö, Ahhaa sünnipäev ja teadlaste öö. „Püsivalt meeldisid pommi- ja päästepäevad, mida peeti kord kuus. Need tõid kohale nii isad kui ka pojad ja isegi tüdrukud jälgisid põnevusega seda, kuidas spetsialistid oma tööd teevad,” tutvustab Kolk. 

Lätlaste lemmik

Kas piirid ei hakka vaikselt juba ette tulema? „Maja on ehitatud päevas umbes tuhande inimese vastuvõtmiseks. Kui inimesi oleks rohkem, siis saaks õhk otsa. Tipp oleks see, kui kõikidel päevadel käiks läbi tuhat inimest. Aga ma arvan, et see on võimatu. Juba ainuüksi sellepärast, et on olemas vähem ja rohkem külastatavad päevad. Aga ma usun, et tegutseme nüüdki üsna oma võimete piiril,” vastab Kolk. Tema sõnul on vaid korra juhtunud, et inimesi on tulnud ukse taha jätta. See juhtus muuseumiööl, kui keskus oli tasuta avatud.

Mis aga ehk mõnevõrra üllatav, Ahhaa on hästi omaks võtnud lätlased. Üks põhjus on kindlasti selles, et teaduskeskus on end Lätis tublisti tutvustanud. Nii oli näiteks mais Ahhaa külastajaid Lätist isegi rohkem kui Eestist. Möödunud aastal oli Ahhaa peamaja külastajatest turiste 48 protsenti. Kolgi jutust selgub, et lätlastel puudub nimelt sama mastaapne teaduskeskus. Tõsi, Lätis Cēsises on küll teaduskeskus olemas, aga see jääb suuruselt Ahhaale alla. „Kui Lätis oleks samuti teaduskeskus, siis ei segaks see ju koostööd,” lisab Kolk. Tema sõnul arendab Ahhaa koostööd ka Venemaa suunal: „Praegu tegutseme selle nimel, et koolidele pakutava programmi õpe ka vene lastele kättesaadavaks muuta.” 

---------------------

Ahhaa võib suvel taas Pärnusse jõuda

Kui Tallinnast lahkus Ahhaa teaduskeskuse filiaal lõplikult, siis Pärnusse võib keskus suveks edaspidigi väljapaneku tuua. „Pärnu on alati olnud suveprojekt, seal me püsivalt midagi üles ei ole pannud. Pärnus sõltub kõik sellest, kas leiame koostööpartneri ja milliseks suvi kujuneb. Kui meil on midagi näidata, siis miks mitte,” räägib Ahhaa teaduskeskuse juhatuse liige Pilvi Kolk.

Samal teemal

14.03.2014
Eesti ainus leiutaja: minu tavaline tööpäev? Mul pole ühtegi tavalist päeva!