Eesti uudised

Popsimine tõi Enno Tublile Tartu linna medali  

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 28. juuni 2013 00:00
Enno Tubli dirigeeritavad Popsid esinemas mullusel Viljandi folgil vabalaval. „Org täis rahvamasse... Tore!” jäi orkester kontserdiga rahule. Foto: ALDO LUUD
Juba tervelt 39 aastat lustliku ja omapärast puhkpilliorkestrit Popsid juhatanud Enno Tubli annab sügisel orkestri peadirigendi ameti noorematele kolleegidele üle, veel enne võtab ta aga raekojas vastu Tartu linna medali.

„Tema, vana malts, on kõiges süüdi! Kuidas küll emake loodus ta loonud on ja maa teda kannatab – ei saa keegi aru. See süüdimatu tohman!” tutvustatakse Popside kodulehel naljaga pooleks orkestri loojat ja peadirigenti Tublit. Meest, kelle kohta Tartu meer Urmas Kruuse tunnustavalt ütles: ta on pannud oma töösse palju kirge ja pühendumust.

Popside loojale Tublile tuli aga medali saamine rohkem kui üllatusena. „Nuputan siin, et kes küll sellise ettepaneku medali andmiseks tegi,” tunnistab ta ning lisab: „Ma ei ole üldiselt selliseid medaleid või märke saanud ning seetõttu ei oskagi öelda, kas on eriline tunne. Aga eks ikka on hea sellist tunnustust saada.”

Tubli näeb medalit eelkõige tunnustusena kogu Popside orkestrile. „Me ajame oma asja. Ja oleme juba aastaid öelnud, et ajame popsindust. Kõik, kes orkestris mängivad, ajavad popsi asja – niimoodi ta lähebki. Nüüd mängib juba kolmas põlvkond, osal seitsmekümnendatel alustanud mängijatel on ka juba lapselapsed orkestris. Ja needki mängivad edasi, kes töö tõttu on läinud Tallinna. Meil on isegi pealinnas oma filiaal,” tunneb Tubli uhkust, et orkestrisse kuulub praegu tervelt 67 liiget.

Võim läheb naistele

Kõikidel suurematel esinemistel ongi kõik Popsid alati kohal. Viimati esineti koos reggae-ansambliga Angus Viljandi hansapäevadel. Sama programm kantakse ette 21. juulil Tartu hansapäevadel. Ja seejärel augustis lähevad Popsid reisile Moldovasse. Tegemist on orkestri iga-aastase reisiga. „Aegade jooksul oleme bussiga reisinud kõikidesse kohtadesse, kuhu vähegi bussiga sõita saab. Vaid ühel aastal jätsime reisi ära, sest valida oli kas reis või plaat,” pajatab dirigent.

Kuidas on peadirigendil ja trompetimängijal jätkunud aga tervelt 39 aastaks jaksu Popse vedada? „Popsid sai alguse pärast Elleri kooli lõpetamist. Kui asi meeldib, siis tuleb seda ikka teha. Ja järjest paremaks läks. Praegu oleme vabariigis ikka tegija orkester,” on Tubli rahulolev. Järgmisel hetkel teeb ta aga avalduse, mis esmapilgul paneb imestama, kuid veidike järele mõeldes tundub loogiline. „Septembris lõpetan töö orkestri peadirigendi kohal ära. Me saame nüüd dirigendi, kes oskab suurele orkestrile palasid orkestreerida. Mina seda ei oska,” avaldab Tubli, kes mõistagi jääb orkestri head käekäiku jälgima.

Selgub, et sügisel läheb võim Popsides naiste kätte: Popse hakkavad juhtima Sirje Vasmann ja Kätlin Virgo. „Sirjest saab ilmselt põhikamandaja ja Kätlinist, kes oskab ka arranžeerida, põhitegija. Mina jätkan pillimehena,” lubab Tubli ja räägib lõpetuseks loo sellest, kuidas ta on näinud küll ja küll vanu dirigente, kes on ajale jalgu jäänud. „Neil lubatakse peol vaid hümni lahti lüüa, aga samas ei saa nad aru, mis on elu ja millega noored tegelevad. Aga jah, orkester on meil praegu tipus ja peadirigendi kohalt kõrvale astudes ei jää halba maitset,” mõtiskleb peatne medalisaaja. 

„Popsid mängivad nagu kulda”

* Algselt Eesti põllumajandusakadeemias loodud Popsidest on saanud 67-liikmeline kollektiiv, kes on Tartu ülikooli ja Kaitseliidu Tartu malevkonna akadeemilise maleva esindusorkester.

* 1974. aastal asutatud orkestri esimeseks palaks sai „Rohelisest raamatust” „Mälestusi Koselt”.

* Popside kandev hitt „Vihmaussi laul” tuli käibele Otepääl lihakombinaadi suvilas.

* Popsid on mitmel korral võitnud auhindu Eestis ja kaugemalgi, loonud Tallinna filiaali ning salvestanud kolm CD-d.

* Eesti esimese puhkpilliorkestri, Väägvere pasunakoori dirigent Sulev Unt ütles kunagi: „Vaadake, mehed, Popsid joovad nagu loomad, mängivad nagu kulda. Aga teie...?” 

Teine medalisaaja

Peale Enno Tubli saab Tartu linna medali Annelinna gümnaasiumi direktor Hiie Asser, kes on enam kui 30-aastase staažiga pedagoog. Ta on Eesti riikliku keelekümblusprogrammi üks alusepanijaid ja eestvedajaid, lõimitud aine- ja keeleõppe metoodika üks loojaid ja koolitajaid ning ta on aidanud korraldada venekeelsete koolide üleminekut eestikeelsele õppele.

Tartu medalid antakse üle laupäeval aset leidval Tartu linna päeval kell 13 Tartu raekojas.