Tartu Südalinna pargis tegutseb ka tänavuse Prima Vista ajal pargiraamatukogu. Andres Ehrenpreis
Eesti uudised
10. mai 2013 00:00

Kevadine Tartu on koht, kus lugeja kohtub kirjandusega

Prima Vista on kümne aasta jooksul kujunenud raamatulaadast Eesti kõige esinduslikumaks kirjandusfestivaliks.

Tänavune festival on selle suhteliselt pika aja märkimiseks saanud juhtlause „Aeg lendab!”. Prima Vista (ld k „noodilugemine”, „armastus esimesest pilgust”) alla koondatud arvukate ettevõtmistega loodetakse tänavugi vähemalt 10 000 inimest kirjanduse ja kirjanikega lähemasse suhtesse haarata. Eesti vanim ja suurim kirjandusfestival on aastatega üha mitmekesisemaks muutunud, peale raamatute ja autoritega tutvumise võib arutleda teoste tausta ning tähenduse üle. Festival kestab pühapäeva õhtuni, eel- ja kõrvalüritused algasid aga juba aprilli alguses.

„Meil on väga mitmes formaadis üritusi. Muidugi on kavas ka tavapärased autoritega kohtumised, tänavu on taas mitu kuulsat välisautorit kohale kutsutud. Aga lisaks toimub hulk kontserte, Elektriteatri linastusi, arutelusid ja raamatuesitlusi,” ütles Prima Vista programmijuht ja Eesti Kirjanduse Seltsi teadussekretär Marja Unt.

„Festival on aastate jooksul mujal maailmas kuulsust kogunud, paljud kirjanikud on hakanud ise ühendust võtma, et esinema tulla. Tõepoolest, eesti kultuur saab pisitasa rahvusvaheliselt üha tuntumaks. Ning paljud neist, kes on korra meie kevadises festivalilinnas olnud, soovivad siia tagasi tulla – Prima Vista on läbi ja lõhki Tartu festival,” kiidab Unt. Kirjandusteadlasena sai ta Prima Vista juhtimise kui teadussekretäri ametiga võiks öelda et kaasas käiva mahuka, kuid austava ning meeldiva kohustuse oma õlule juba aastal 2007.

Skvottimissõunaus

„Usun, et iga kultuurihuviline leiab meie kavast midagi sobivat. Kõige nähtavam üritus on muidugi raamatulaat ülikooli raamatukogu ees ja sees. Reedel on kõige esinduslikum üritus küberpungi isa Bruce Sterlingi loeng ülikooli raamatukogus,” ütles Unt. „Kõike ei jõua muidugi üles lugeda, kava on tihe. Sel on ka palju harusid, üks neist on näiteks Anna Haava 7A maja hõivanud kogukonna sõnavõistlus „skvottimisele” omakeelse vaste leidmiseks,” märkis Unt. „Kes arvab, et patt oleks kauni kevadilmaga ruumis istuda, saavad minna vabas õhus toimuvatele üritustele – kontsertidele, vabaõhukinno, aga ka pargiraamatukokku Südalinna pargis.”

Mis toimub aga järgmisel aastal? „Ka tuleval kevadel tuleb Prima Vista. Eks me püüame seda muuta üha suuremaks, esinduslikumaks ja rahvusvahelisemaks. Üks on kindel – ka järgmistel aastatel jääb Prima Vista ikkagi Tartu festivaliks. Ja loodame, et tulevastel kevadetel paistab festivalile sama kena kevadpäike kui tänavu,” ütles Marja Unt. Festivali tänavune patroon Leelo Tungal on festivali tutvustades kirjutanud: „Maikuu ilma Prima Vistata tunduks tühjavõitu, Prima Vista ilma Tartuta oleks mõeldamatu.”

Prima Vista kava leiab lehelt kirjandusfestival.tartu.ee.