Aet Rebane ja lapsekäruga Triin Amos sõnasõjas Oa tänava arendaja Marko Pervega. Foto: ALDO LUUD
Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee 3. mai 2013 00:00
Möödunud nädalal tähistas Tartu ja kogu Eesti üks erilisemaid linnaosi Supilinn 12. linnaosapäevi. Samal ajal kogus tuure Oa 10B ja 10C asuvate garaažide kaheks kortermajaks ehitamise skandaal.

Oa tänava skandaal sai alguse eelmise kuu keskpaigas, kui kultuurikriitik Mihkel Kunnus kirjutas oma blogis, et Supilinnas asuvale Oa 10B krundile kerkiv kortermaja ehitatakse sentimeetri pealt naabri krundi piirile. „Paraku võtavad ka ehitajad ja ehitamine lisaruumi. Seega võeti naaberkrundil ette jääv aed reipalt maha. Reipalt võeti maha ka naaberkrundil asuv, kuid ehitusel ette jääv kreegipuu. Ja paar pisikest kuusekest. Tellingud paigaldati naabri krundile. Naaber sai sellest teada tagantjärele,” kirjutas Kunnus toona.

Supilinna päevade lõpupäeval saatis linnaosaselts linnapea Urmas Kruusele kirja, milles palub Oa tänava kruntidel ehitustöö peatada, sest Oa 10B ja 10C hoonetele antud ehitusluba on vastuolus mitme õigusaktiga. Linnavalitsus otsustaski ehitusloa esmaspäeval peatada. Oa 10C krundil toimuva arenduse ümber tekkinud probleemide tõttu astus eile ametist tagasi Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Karin Raid, kes on Oa 10B ja 10C arendaja Marko Perve vend.

„Me loodame siiralt, et tegemist on vaid õnnetu erandiga. Meie eesmärk ei ole kedagi karistada, vaid parandada linnavalitsuse praktikat, et edaspidi midagi sellist ei korduks,” märkis Linnalehele Supilinna Seltsi esimees Mart Hiob.

Kui aga rohkelt jutuainet tekitanud skandaal kõrvale jätta, läksid Hiobi sõnul seekordsed Supilinna päevad igati korda. Vaatamata sellele, et kohaletulijate arvu kärpis külm kevad. „Kõige silmatorkavam oli, et valmis said kaks uut avalikku asja: päiksekell Herne ja Kartuli ristis ning suur külakiik Supilinna platsil. Tegemist on Tartus ainukeste omasugustega ja ega teisteski Eesti linnades neid üleliia palju ole! Mõlemast on juba palju rõõmu olnud ja seda rõõmu jätkub ilmselt aastateks. Suur aitäh kõigile korraldajatele, eelkõige peakorraldajale Kadi Haamrile, kiige ehituse eestvedajale Tarmo Lillole ja päiksekella entusiastile Kalev Koplile,” on Hiob rahulolev.

Hiljuti võis Supilinna leida reisiajakirja Travel + Leisure koostatud 15 maailma kõige kummalisema linna nimekirjast. Kuidas supilinlased sellisesse tähelepanusse suhtuvad? Hiob arvab, et nimekirja sattumist võib pidada juhuseks. „Meil supilinlastena on raske öelda, kas Supilinn on kummaline. Meie jaoks on see kodu ja väga eriline kodu. Kui kummaliseks pidada omapära ja mingit Supilinna õhkkonda, siis seda meie meelest siin tõesti leidub. Aga ma arvan, et sarnaseid asju on enamikus maailma paikades – need on vaja vaid üles leida ja neid väärtustada. Meie oleme püüdnud Supilinna arengut mõjutades toimetada vaid oma veendumuste järgi. Eks ajalugu näita, kas see on olnud õigustatud,” mõtiskleb Hiob. 

____________________________

Arendaja seisukoht

Oa 10B projekteerimise algusfaasis – jaanuaris 2013 – arutasime nii Supilinna Seltsi esimehe Mart Hiobiga, kes on asjatundlik linnaplaneerija ja kogukonna aktiivne esimees, kui ka hoonete arhitektiga läbi kogu hoonete lahenduse, paiknemise krundil kuni praktiliselt viimase voodrilauani välja. Seejärel viisin ehitusprojekti sisse kõik soovitud muudatused ning edastasin projektid uuesti seltsile tutvumiseks. Projektile ei laekunud ühtegi vastuväidet ega täiendavat kommentaari. Seetõttu taotlesin ehitusluba Tartu linnavalitsusest.

Soovin tartlastele ja supilinlastele vaid head ja jään lootma rahumeelsele koostööle, mitte jätkuvale poriloopimisele.

Marko Perv, Oa 10B ja 10C arendaja