Eesti uudised

Tartu abilinnapea tervitab Seedri riigiasutuste kolimise ideed 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 18. jaanuar 2013, 00:00
Põllumajandusminister Helir-Valdor Seedri idee on Tartu abilinnapea Raimond Tamme hinnangul igati mõistlik. Foto: ARNO SAAR
Tartu abilinnapea Raimond Tamm on nõus põllumajandusminister Helir-Valdor Seedri ideega viia mõned riigiasutused pealinnast välja, sest Tartu kui Lõuna-Eesti regiooni keskus oleks riigiasutustele kahtlemata väärt asukoht.

Aasta alguses tuli paljude jaoks suure üllatusena Helir-Valdor Seedri (IRL) ettepanek kolida 13 riigiasutust Tallinnast muudesse Eesti linnadesse. Kas ka Tartu linnavalitsuse meelest võiks Taaralinnas asuvate riigiasutuste loetelu lisa saada? Reformierakondlasest Tartu abilinnapea Raimond Tamme meelest on ideel igatahes jumet.

„Sageli on viidatud sellele, et kohaliku omavalitsuse otsene võit seisneks lisanduvates töökohtades, kuid tegelikult on isegi olulisem see, et riigiasutuste paigutamine eri omavalitsustesse aitaks neil piirkondadel tervikuna tugevamaks muutuda ning miks ka mitte oma identiteeti leida või tugevdada,” leiab Tamm ning lisab, et regionaalset tasakaalu eesmärgiks seades tähendaks osa riigiasutuste Tartusse kolimine kindlasti sammu õiges suunas.

Seedri hinnangul võiks Tartusse tuua tervise arengu instituudi, E-Tervise Sihtasutuse ja keskkonnateabe keskuse. Tamm ei nimeta küll ühtegi riigiasutust, mis linnavalitsuse hinnangul võiks Tartusse sobida. Pigem rõhub ta sellele, et arvesse võttes Tartu kui ülikoolilinna ja meditsiinikeskuse potentsiaali ning mastaapi võiksid seal edukalt tegutseda väga erinevad riigiasutused, mis praegu Tallinnas asuvad.

„Kuna tehnilised igapäevase infovahetuse ja arutelude pidamise võimalused on meeletult avardunud, siis ei ole iseenesest enam kõige tähtsam riigiasutuste pealinnas külg külje kõrval paiknemine,” usub Raimond Tamm.

Samas ei pea Tartu abilinnapea kuigi tõenäoliseks, et lähiajal hakkaks mõni suurem riigiasutus pealinnast ära kolima. „Riigiasutuste kolimine on tundlik teema ja peab olema hästi läbi mõeldud samm, sest peale funktsioonide ümberpaigutamise mõjutatakse sellega suuresti töötajaid. Taoliste ümberkorraldustega kaasneb ka arvestatav kulu, mille kandmine on praegustes tingimustes üsna küsitav. Loomulikult ei ole väheoluline ka poliitiline valmisolek selliseid muutusi ette võtta,” selgitab Tamm.

Talle teadaolevalt ei ole toimunud ka tõsiseltvõetavat diskussiooni ühegi konkreetse riigiasutuse kolimise teemal. „Seetõttu ei ole ilmselt alust eeldada, et asutused pealinnast lähiaastatel lahkuvad. Samas on väga hea, et teema on üles tõusnud ja selle kohta avaldatakse arvamust. Aeg-ajalt on vajalik muutunud olukorda uuesti hinnata ja mõelda, millist riiki me soovime,” tõdeb Tamm.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee