Eesti uudised

Haruldased haigused nõuavad rohkem tähelepanu 

Tiina Kangro , 23. veebruar 2012, 00:00
Haruldaste haiguste päeva logotüdruk
29. veebruaril peetakse ülemaailmset harvaesinevate haiguste päeva. Esimest korda lööb kampaanias kaasa ka Eesti.

Euroopa registris on viimastel aastatel olnud kõige sagedasemaks harvaesinevaks haiguseks seljaajusong. Patsientidel kaasneb sellega sageli vesipäisus. Eestis on seljaajusonga ja vesipeaga sündinud lapsi ligi kolmsada.

Samal teemal

Euroopa riigid on otsustanud kuulutada 2012. aasta seljaajusonga ja vesipäisuse teavitusaastaks. Eesmärke on kaks: õpetada selle haigusega inimesi märkama, veelgi enam aga targa toitumisega selle väärarengu riski vähendama.

Teisipäeval avatakse Tallinna sadamas ja lennujaamas teavituspostid, kust leiab infomaterjale ja mille juures asuvad korjanduskastid Eesti seljaajusonga ja vesipeaga noorte ülikooliõpingute toetamiseks. Kui varem surid niisugused lapsed varakult, siis nüüd suudab meditsiin neid palju aidata. Paraku tuleb enamikul patsientidel veeta elu ratastoolis või jalatugedega liikudes.

Kuigi ajusonga tekke mõistatus pole veel lõpuni lahendatud, teatakse tõhusat võimalust selle teket ära hoida. “Peaksime jõudma selleni, et kõik inimesed teaksid foolhappe ehk B9-vitamiini tähtsust. Selle tarvitamine enne rasestumist ja lapseoote ajal vähendab riski 70 protsenti,” räägib Tallinna lastehaigla kirurg Ann Paal, kes on ajusongaga lapsi juba kaks aastakümmet ravinud. Tema unistus on, et ka Eestis hakataks toiduainetele, näiteks jahule või hommikuhelvestele juba valmistamise ajal lisama foolhapet. Selleks on aga tarvis riiklikku seisukohta. Selle jaoks aga omakorda teadlikkuse tõusu. Seepärast ongi algav kampaania tähtis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee