Maailm

Vene politoloog: Putini koht on hullumajas (83)

Allan Espenberg, 25. märts 2014 07:00
VAIDLUS: Politoloogid ja psühhiaatrid on hakanud vaidlema, mis on Vene presidendi Vladimir Putini liikumapanev jõud. Foto: AFP
"Ma tunnen kaasa Krimmi elanikele, sest nad satuvad riiki, millele on omased hävitatud väärtused ja totaalne korruptsioon," kirjutas oma blogis tuntud Vene politoloog, sotsioloog ja publitsist Stanislav Belkovski. Eelmisel nädalal teatas ta, et kavatseb taotleda Ukraina kodakondsust ja soovib elama asuda Lääne-Ukrainasse.

43aastane Stanislav Belkovski, kes räägib ukraina keelt laitmatult, kinnitab, et Vene ühiskonna aktiivsemad liikmed ei taha elada president Vladimir Putini diktatuuri all ja püüavad pääseda tsiviliseeritud Euroopasse.

Samal teemal

Rahvusliku Strateegia Instituudi asutaja ja juht Belkovski on veendunud, et Krimmi ühendamine Venemaaga tähendab viimasele lõppkokkuvõttes ränka lüüasaamist.

"Ma olen elanud Putini võimu all küllalt kaua ja ma tean, mis riigiga on tegemist. Venemaa on üleüldise korruptsiooni, riikliku jõhkruse, rahapesijate ning inimestesse hoolimatu suhtumisega riik. Krimmi ühendamine Venemaaga on kaotus, mitte võit. Surijad haaravad kinni elavatest: koolev Venemaa soovib oma elutu kämblaga napsata veel mingit tükki maailmast. Kui arvestada tekkinud olukorda mitte ühe, vaid kahe-kolme sammu võrra edasi, siis saab sellest kolossaalne lüüasaamine," kirjutas politoloog 19. märtsil oma blogis.

Venemaast ei saa enam Euroopa riiki

Belkovski arvab, et Krimmi annekteerimisega on Venemaa kaotanud võimaluse saada Euroopa riigiks, samal ajal kui Ukraina jätkab Euroopaga integreerumise teed.

Krimmi vägivaldne eraldamine Ukrainast oligi peapõhjus, miks Belkovski otsustas Ukraina kodakondsust taotleda. Kuigi tal on mitu eelist – ta valdab vabalt ukraina keelt, tunneb hästi Ukrainat ja on seal mitu aastat elanud ning suhelnud paljude Ukraina poliitikutega –, pole sugugi kindel, et ta ukrainlaseks vastu võetakse. Samas on Belkovski arvamusel, et kui talle siiski antakse Ukraina kodakondsus, siis luuakse niimoodi pretsedent, ja ka teised ärksamad venelased võivad püüelda ukrainlasteks.

Intervjuus Vabadusraadiole avaldas Belkovski oma tõenäolise plaani kaaluda isegi Vene kodakondsusest loobumist. Ta tahaks tegelda kirjanduse ja filmikäsikirjade kirjutamisega ning täielikult lahkuda Venemaa infoväljast. "Ma soovin, et Venemaa unustaks mind," on ta öelnud.

Samas on Belkovski kinnitanud, et Ukraina kodakondsuse taotlemine pole mingi poliitiline aktsioon ega vaenulikkuse demonstreerimine Venemaa suhtes, vaid ta on lihtsalt jõudnud arusaamisele, et tänapäeva Venemaal, kus temasse ja tema perekonda suhtutakse vaenulikult, tal enam kohta ei ole, ja Ukraina on parim riik, kus ta võiks edaspidi vaikselt ja rahulikult elada ning loominguga tegelda.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel olla 2. märtsil telefonivestluses USA presidendiga maininud, et talle olevat jutuajamisest Vladimir Putiniga jäänud mulje, nagu oleks Venemaa president kaotanud sideme reaalsusega ning elavat mingis teises maailmas.

Putin – skisofreenik või nartsissist?

Samal seisukohal on ka Stanislav Belkovski, kes mitmes intervjuus (Vabadusraadiole, Euroraadiole) on öelnud, et Putin on "tõesti kaotanud mõistuse, ning mitte ülekantud, vaid otseses tähenduses". Seetõttu tuleks politoloogi arvates uue maailmasõja ärahoidmiseks rakendada kiireid ja erakorralisi meetmeid.

ÜRO Julgeolekunõukogu liikmete asemel on Belkovski meelest vaja kokku kutsuda Serbski Kohtupsühhiaatria Instituudi eksperdid, kes paneksid Putinile, kelle koht olevat arvatavasti hullumajas, õige diagnoosi.

Belkovski kinnitusel olevatki psühhiaatrid pärast ühisnõupidamist langetanud Putini kohta otsuse. Nende arvates põeb Venemaa president febriilset ehk hüpertoksilist skisofreeniat, mida psühhiaatriakirjanduses tuntakse saksakeelse termini "Cäsarenwahnsinn" (keisrihullus) all. See tähendab seda, et inimest ei piira ega hoia tagasi miski, ta naudib piiramatut võimu ega anna endale oma tegudest aru. Kui Putin oli veel abielus, siis suutis abikaasa seda hullust mingil määral kontrolli all hoida, kuid pärast lahkutust pääses see kogu ulatuses valla.

Psühhotüübilt on Putin Belkovski arvates paranoik ja kaitsetunnetuslik inimene. "Kuid keeruliste välissündmuste mõjul võib paranoilisest isikust saada skisofreenik," nentis Belkovski, kelle meelest on Putin endale sisendanud, et ta on tark, mõjukas ja võimas inimene, kes suudab ajaloo käiku muuta.

Politoloogi kinnitusel on presidendi psüühikale otsustavat mõju avaldanud väline impulss ja see tähtis sündmus oli Sotši taliolümpia.

"Putin kartis, et ava- või lõputseremoonia ajal kukub staadion kokku või Venemaa kaotab olümpiamängud. Aga kui midagi sellist ei juhtunud, siis otsustas ta, et talle on kõik jõukohane," mõtiskles politoloog.

Belkovski arvates vajab Putin väga kangeid rahusteid ja ta tuleks kindlasti ühiskonnast isoleerida, sest tema puhul pole kunagi teada, mida ta teeb näiteks viie minuti pärast. Aga Putini igal teol võivad olla katastroofilised tagajärjed.

"Ma ei näinud tal haigust. Mulle paistis ta lugeva petturina. Aga Goebbelsini on tal veel pikk tee minna – ta pole piisavalt närviline. Ta on pedant, kes püüab lugeda teksti ilmekalt," seletas psühholoog, kelle arvates on Putini põhieesmärgid võim ja impeerium ning kelle kõned on ilmselge lauspropaganda.

Zlotnikov nimetas Putinit nartsissistlikuks ja ambitsioonikas barbariks, kes unistab pääseda ajaloo esilehekülgedele, soovib kuulda enda auks loodud legende ja kelle ainus "arenguviis" on ekspansioon.

Venemaa otsib portaalis reetureid

Venemaal hakkas märtsi algul tegutsema portaal "Reeturid" (http://predatel.net/). Selle esiküljel öeldakse: "Oleme seisukohal, et Venemaa peab abistama Ukrainat, mis on langenud fašistlike poliitikute käpa alla. Oleme seisukohal, et Venemaa peab tagama Ukraina ja Krimmi venekeelse elanikkonna turvalisuse. Oleme seisukohal, et Venemaa kodanikud, kes laimavad meie sõdureid ja kahtlevad neonatsismi vastu võitlemise vajalikkuses, on reeturid. Seda hoolimata sellest, kui andekad ajakirjanikud, kirjanikud ja lavastajad nad ka ei ole."

Sellel portaalil, mille moto on "Venemaal on meie vennad, Euroopas oleme orjad", hakati avaldama inimeste nimesid, kes on kritiseerinud Venemaad ja Putini valitsust Ukraina siseasjadesse sekkumise pärast. Peale selle esitatakse veebiküljel mõni tsitaat, mis iseloomustavat nende inimeste Venemaa-vastalisust. Seejuures võib iga netisurfaja ise sellesse auväärsesse loetellu oma kandidaate pakkuda.

"Reeturite" nimekirja on kantud palju kuulsaid venelasi, nagu näiteks opositsioonipoliitik ja korruptsioonivastase võitluse eestvedaja Aleksei Navalnõi , muusik ja kunstnik Andrei Makarevitš, muusikakriitik Artemi Troitski, ajakirjanik Oleg Kašin, opositsioonipoliitik Boriss Nemtsov, ajakirjanik Ksenja Larina, telemees ja humorist Mihhail Šats, politoloog Dmitri Oreškin, inimõiguslane ja ajakirjanik Valeria Novodvorskaja, ärimees Konstantin Borovoi ja teised.

Loomulikult ei puudu "reeturite" nimekirjast ka Stanislav Belkovski. Siiski peab seejuures silmas pidama, et Belkovski pole üdini Venemaa-vaenulik ega vihka Venemaad. Ta arvustab vaid üksikuid inimesi ja nende mõningaid tegusid ning toob esile Venemaad kahjustavaid suuremaid probleeme. Vahel on ta öelnud kiitvaid lauseid ka president Putini kohta.

Eriti rõhutab Belkovski Putini tarkust: "Putin võib olla kes iganes, kuid ta pole loll." Samas on Belkovski seisukohal, et "teine külm sõda" pole eriti aktuaalne, sest uuest (kolmandast) maailmasõjast arvatavasti pääsu ei ole.

Veidi varem oli Vene kultuuriministeerium avaldanud oma veebiküljel nimekirja nendest Vene kultuuritegelastest ja kultuuriinimestest, kes toetavad Vladimir Putini agressiivset tegevust Ukrainas. Selles loet-elus on üle viiesaja nime.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee