Eesti uudised

Ukraina suursaadik Eestis: Putinit ei ole võimalik rahuldada (17)

Andres Tohver, 25. märts 2014, 07:00
UKRAINA SUURSAADIK: Viktor Kryzhanivskyi sõnul ei võta mõned poliitikud Venemaa plaane tõsiselt. «Aga kes võttis tõsiselt Hitleri plaane vallutada Euroopa ja Nõukogude Liit?» pärib saadik. Foto: Andres Tohver
Eestis kolm aastat töötanud suursaadiku Viktor Kryzhanivskyi sõnul on Moskval plaanid peale Ukraina kogu Euroopa jaoks.

Viktor Kryzhanivskyi (52) on kogenud diplomaat. Enne Eestisse saabumist kolme ja poole aasta eest oli ta Ukraina eriesindaja Moldova kriisipiirkonnas Transnistrias. Veelgi varem töötas ta Ühinenud Rahvaste Organisatsioonis New Yorgis.

Samal teemal

Ukraina Suursaatkond Eestis on tilluke, Tallinnas on vaid kolm diplomaati.

Suursaadikul on tulnud pingutada ka kohaliku Ukraina kogukonna ühendamise eest. Nagu kodumaalgi, jagavad nad end lääneukrainlasteks ja idaukrainlasteks. Saatkond käis ühendava tegurina mullu välja luuletaja Tarass Ševtšenko monumendi rajamise Tallinna. "Vähemalt saime nad sama laua taha," räägib Kryzhanivskyi kaasmaalastest. Monument peaks plaani kohaselt avatama sügisel.

Ukraina-Vene infosõjas, mis juba käib, toob Kryzhanivskyi esile kolm etappi. Neist esimene käivitus mullu septembris-oktoobris, kui Ukraina tahtis allkirjastada assotsiatsioonilepingu Euroopa Liiduga. Teine oli detsembrist veebruarini, kui kukutati vana valitsus ja president Janukovõtš. Kolmas ja kõige agressiivsem propaganda etapp käivitus 1. märtsil seoses Venemaa invasiooniga Krimmi. Venemaa propaganda võimekust võrdleb ta Goebbelsi tasemega Natsi-Saksamaal.

Õnneks on Kiievis saatkonnad kogu maailmast," märgib Kryzhanivskyi. "Nad teavitavad oma pealinnu üsna täpselt ja tänu sellele on maailmal tõene informatsioon Venemaa agressioonist Ukraina vastu."

Mis saab edasi?

Suursaadiku sõnul otsustati esmaspäeval, et Ukraina toob oma väed Krimmist välja. Armee valmistub kaitsma Ukraina-Vene, aga ka Ukraina-Valgevene piiri. "Mõni päev tagasi Venemaa kaitseminister Šoigu ütles, et nad ei tungi Ida- ja Lõuna-Ukrainasse, aga kes venelasi enam usub."

Kryzhanivskyi on tänulik eestlastele. "Nad on üliaktiivsed Brüsselis, kus tehakse otsuseid, kuidas Ukrainat edasi aidata. Meil on Eestist tugev moraalne toetus."

Mida arvata Vladimir Žirinovski ettepanekust Poolale, Ungarile ja Rumeeniale Ukraina jagamisest osa võtta? "Ta on psüühiliselt haige inimene, aga et tal on lubatud säärasel moel esineda, tähendab, et tal on Venemaal tugev toetus," ohkab suursaadik.

17 KOMMENTAARI

t
To: Arvamus 26. märts 2014, 04:16
No nii lihtsad need asjad nüüd ka ei ole. Natsionaalsotsialistlik Saksamaa oli jõud, mis pani seisma punakoerte sõjamasina. Ehk teisisõnu, peale vaenl...
(loe edasi)
a
Arst 25. märts 2014, 19:24
Ta pole lihtsalt Saagimiga rääkinud.
Loe kõiki (17)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee