Eesti uudised

KÜÜDITAMISE OHVER: "Hirmus! Lapsed nutsid. Ja meiega käituti nagu loomadega."

Maarius Suviste, 25. märts 2014, 07:05

71 KOMMENTAARI

j
Jüri Böhm/ 26. märts 2016, 14:24
Nende kaabakate kolmas ja neljas põlv pole sugugi parem.
Eile, Vabadusplatsilt koju sõites kui troll möödus platsist, ilkusid ja lõõpisid noored vene kooliõpilased täpselt samas vaimus meie mälestusküünalde ja rava üle kes neiud sinna asetasid.
s
serra,muidugi me teame .et juulis.augustis.septembris 1941.a. tegid Estlandi juudivabaks/ 26. märts 2014, 11:16
vene sõjaväelased marssal Timoshenko käsul. Ega siis eestlane n'idanud näpuga ega tapnud.
Eestlane pole tapnud kaltsupeade tattnokki ka mitte,vietkonge hoopiski mitte . Võeti ainult koibadest ja virutati vastu puud või kivi.
See oli ju lõbu
Ärasaatjaid tibladeks teha on eriti isamaaline ,eriti vajalik. Aga te lausa röögite,et need,kes asumiselt eluga tagasi tulid,on okupandid ja tiblad.
Mida te sellega saavutate
k
kas nüüd käib aus võitlus selle nimel.et eestlastest in glid teha ?/ 26. märts 2014, 11:12
Kui uhked olime,et ainukesena terves EuroopaS oli Estland Judenfrey . Muidugi teab täieline eestlane ,et 1941 . aasta juulist -augustikuust tapsid juute soldatid Stalini taktikepi all,mitte eestlased
a
ah et seeon iba ja vale,et eestlased ise oma naabreid küüditasid ./ 26. märts 2014, 11:09
selle kisaga võiks veidi oodata,liiga palju on neid Siberisse saadetute järglasi elus ja mäletamas.
j
Juss,valetad !/ 26. märts 2014, 11:06
Porhovi aukodanikuks sai ta oma sõduri tegemiste eest ja sõjategevuse käigus.
Ta polnud seda sorti aus eestlane ,nagu need Sinimägede omad,et ei teinud kärblasele ka liiga. See Meri tegi sõduri tööd.
Juss on vapper ja lidub vajadusel, aga .....
m
määää/ 26. märts 2014, 11:04
aga ärasaatjate lapsed ja lapselapsed kõlbavad teid esindama Brüsselis ja Prüsseli taga .
Kõlbavad Toompeale , Aga see on neist kena,et nad teie mööblit ja veart pudinaid ikka veel omaks peavad
t
Tänapäev.../ 25. märts 2014, 22:43
Kuid Savisaare arvates pole kunagi midagi sellist toimunud ...
m
Miina/ 25. märts 2014, 22:38
Lugedes seda, tunnen taaskord, kui palju ma ei salli venelasi. Tõsi, on ka normaalseid venelasi, aga enamik on paraku tiblajurakad!

v
Venelaste kaitsjatele/ 25. märts 2014, 22:26
Minu ema rääkis etvenelastel oli vaja viia teatud arv eestlasi venemaale.Siis eestlastest sabarakkudega koostati nimekiri.Kui mõned olid põgenenud võeti järgmised.KÄSK tuli VENELASTELT ega eestlased ei ORGANISEERINUD KÜÜDITAMIST.Paljud eestlased abistasid küüditamisel ja olid julmad kuid KÜÜDITAS VENE VALITSUS:
m
Marjaleena/ 25. märts 2014, 22:20
Kaastunne Teile! Olette paljon kärsinyt, mutta olette pirteä oma ikänne huomioiden. Toivon teille Jumalan siunausta ja kaikkea hyvää!
g
gammaray/ 25. märts 2014, 21:08
sellise loo peale tuleb tahtmine võtta kirves ja minna diblasid tapma selline asi ei unune kunagi ei mingit lõimumust!
n
nii/ 25. märts 2014, 20:20
huvitav, alati on kõvasid tegijaid-räuskajaid. aga meie vanaisad-vanaemad ise andsid ilma pauguta alla ja said mis rahtsid ja nüüd hala minevikus. eesti rahvas ei oskagi tuleviku vaadata. Venelased tegid meid nii maatasa, et ainult kisamine ja minevikus elamine on norm. mida annate oma halaga noorele põlvele`? ET OLIME KUNAGI JUTUMÄRKIDES VÄGEVAD, AGA ET NÜÜD OLEME ÜKSTEISEL KÕRISI NÄRIV HÄÄBUV RAHVAS... kAITSKU MEID KÕIK TEISED,,, ISE JOOME ENNAST SURNUKS, JA VALITSUSET EI TASU RÄÄKIDA, SEE EI OSKA RIIGI JAOKS MIDAGI TEHA, SEST ENDISED NOMEKLATUURI TÖÖTAJAD ILMA KÄSUTA EI OSKA MIDAGI TEHA. PASK ON SEE RAHVAS KES EI OSKA ELADA OLEVIKUS, EGA TEE MIDAGI OMA RIIGI HEAKS, TULGE TEISED KAITSKE JA HOIDKE MEID, MEILE TEGID KUNAGI VENELASED LIIGA, MEIL S... PÜKSIS
a
Ave/ 25. märts 2014, 20:11
Õige oleks avalikustada küüditatute nimekirja koostajad, need olid eestlased. Ühest neist sai minu esimene klassijuhataja, Aleks Valner. Paraku on nimekirjade koostajad praeguseks enamuses maamullas, kuid nende hulgas oli ka närganärvilisi, kes võtsid endalt elu, kui hakkas liikuma info, et küüditatud tulevad tagasi.
Kohalikud siberlased (Novosibirski obl. Ordõnsk) ei suhtunud neile saabunud eestlastesse halvasti, jagasid nendega sedagi vähest, mis neil oli. Piim oli vist defitsiit, kuid ema sõnutsi oli venelanna öelnud, et suurematele mul anda pole, kuid sellele põnnile ma leian. Minu vend sai 22. märstsil ühe aastaseks ja 25 . märtsil algas sõit Siberisse. Teine vend sündis juba 17. mail 1949, seega selliseid saatsid eestlased Siberisse, vara ahnus oli nii suur. Täpselt nagu praegusel Valitsusel, kes on uuesti natsionaliseerinud küüditatutele tagastatud talumaad, seadnud sihtkaitsevööndi, mis võtab omanikult kõik õigused oma varale, kuigi omanikul on õigus oma vara hallata, käsutada ja kasutada. Õnn oli tollal see, et seekord perekondi ei lahutatud. Oli vanaisa hakkaja Eestis, ei jäänud hätta ta ka Siberis.
Mis puutub loomavagunites sõitu, siis surnud tõsteti maha tundmatuts jaamades.
s
serx/ 25. märts 2014, 19:18
65 aastat eestlaste üksteise peale KAEBAMISEST.Moskvast tulnud Vasja ei teadnud millega tegeleb Peeter,Juhan,Meelis,Pille,Malle kuskil metsade vahel.ÕEL,KADE eestlane KAEBAS,KAEBAS,KAEBAS EESTLASE MAGUSTOIT ON TEINE EESTLANE,Jan nüüd vinguvad orjates SETU-t
t
to tegelt/ 25. märts 2014, 19:03
kas arvad, et nüüdki võiks kõik rikkad ära küüditada, saaksime vara omale ning peaksime pidu ja pillerkaari.
m
maali/ 25. märts 2014, 17:50
Aleksander Laak oli Jägala töölaagri komandant, Ralf Gerrets oli tema asetäitja. Ain-Ervin Mere oli Eesti julgeolekupolitesi ülem. Jaan Viik oli üks Jägala töölaagri valvureist (teda süüdistati brutaalsemas käitumises võrreldes teiste valvuritega). Karl Linnas ja Jaan Jüriste olid Tartu kontsentratsioonilaagri komandandid.
Suures osas eesti vabatahtlikest koosnenud "Julgeolekupolitsei ja SD" nö huvisfääri kuulusid peale juutide veel mustlased, rotaryd-lionsid, kommunistid ja vabamüürlased, geid - lesbid ja prostituudid, anglo - ja frankofiilid, eesti rahvuslased, sundmobilisatsioonist kõrvalehoidjad, saksa okupantidesse halvasti suhtunud isikud, tervisepuudega isikud, sõjavangid, jehoova tunnistajad, mormoonid, isikud kes olid töötanud nõukogude asutustes või ettevõtetes, uusmaasaajad, käskjalad, kes olid viinud suurmaaomanikele maakorralduskomisjoni teate jne, esperantistid, saksofonimängijad kui ameerikaliku ja neegrite muusikastiili esindajad.
Eesti Leegion, hilisem 20. SS - Diviis, loodi Krakowi piirkonnas Debicas Poolat okupeerinud väeosana. See loodi politseipataljon "Ostland" baasil, mis tegutses Lvivi getos, põletas maha Žitomiri sünagoogi, valvas Babie Jaris jne.
"Ostlandi" baasil moodustati peale rindeväljaõppe saamist pataljon "Narwa", mis suunati Ukrainasse tagasi,
siis juba SS - tankidiviis "Wiking" koosseisu. Olles Poolas, käisid leegionärid ka judeneinsatz’is ja küüditasid poolakaid Saksamaale.
Tõeline klapperjaht eesti juutidele algas 11. septembril 1941, kui Saksa julgeolekupolitsei andis korralduse, millega keelati juutidel vahetada elukohta, käia kõnniteel, kasutada liiklusvahendeid, käia teatris, kinos, muuseumis, koolis. Riietel tuli kanda kollast Taaveti tähte.
Eesti linnatänavate majaseintel ja tulpadel lipendasid kuulutused üleskutsega näidata, kus asuvad juutide korterid. Kui palju oli pealekaebajaid, seda ei saa kunagi teada. Küll on teada, et Eesti juutide vara tassiti laiali. Arhiivis leidub kirju, kus palutakse luba juutide mööbli kasutamiseks.
Peaaegu kõik juutide hävitamisega seotud ring-, nime-, käsk- ja allkirjad, kirjavahetus ning protokollid on eestikeelsed. Nimed dokumentidel tõendavad, et korralduste andjad ja täidesaatjad olid eestlased, sest enamus Julgeolekupolitsei ja SD ametnikest olid eestlased (ka endised EW sõjaväelased, kapokad, politseinikud).
Eesti oli judenfrei 1941. aasta detsembris. On andmeid, et eesti vabatahtlikud osalesid juutide repsesseerimises ka teistes Euroopa riikides.
Juutide hävitamine käis üle kogu Eesti: hävitati juudi kogukonnad Viljandis, Tartus, Tallinnas, Rakveres, Kiisal, Pärnumaal, Jõhvis, Kuressaares, Tapal, Paides, Võrus, Lehtses, Narvas.
1941. aasta juulist detsembrini mõrvati kõik eesti juudid vanglate keldrites ja õuedel, Harku rabas, Tartu tankitõrjekraavis, Pärnus Raeküla metsas. Mahalaskjad kuulusid Saksa Sonderkomandosse ja Eesti omakaitsesse, algul ka metsavendade ridadesse. Hiljem leppisid Stalecker ja Sandberg kokku, et üldjuhul hakkavad mahalaskmisi läbi viima eestlased, mitte aga Sandbergile alluv Sonderkomando 1A.
Wiesenthali keskuse arvates leidsid natsionaalsotsid suhteliselt palju vabatahtlikke toetajaid just Eestis, Ukrainas ja Horvaatias. Juudid leiti üles siinsete inimeste abiga. Eestlaste ettepanekul jäeti Eesti Direktoraadis getod ja kohalik Judenrat loomata ja juudid saadeti kohe vangilaagritesse.
Aga millega tegeles lugupeetud akadeemik Arno KÖÖRNA s. 02.02.1926.a- 1949.a.??? EKP Tartu Maakonna komitee tõlk X.1945.a., sekretär, organiseerimisosakonna juhataja; vabariiklik parteikool 1948.a.; hävituspataljon ja kollekiviseerimise initsiatiivgrupis Konguta vallas; 1949???,

m
m-täht/ 25. märts 2014, 17:41
Mõtlesin nüüd päris mitu hetke, kuis mul soovitati ravile pöörduda.
Põhimõtteliselt teavad kõik küüditamise tähendust. Vanas, kunagi möödunus, midagi muuta enam ei saa. saab muuta toimuvat tänases ja homses. Kui mina muretsen Soome jäävalt äraminejate pärast, et nende minejate lapsed on meie rahva jaoks kadunud hinged, siis mõni siin oma suures vihkamises käsib mul ennast ravida. Meie omad lapsed on näljas, hallooo! Kas vanas itkejad saavad sellest ikka aru. Ja et emadel-isadel pole siin tööd, mis toidaks. see ongi ju uus küüditamine. Vaevalt, et minejad tahavad minna.
s
Sven/ 25. märts 2014, 17:32
Tulgu või Toonela, sellist saatust ei kunagi enam!
t
to viljandi siga./ 25. märts 2014, 16:02
sa oled üks neist lontrustest, kes on laisk ja tahab kõike muidu saada ja himustab kaasinimeste vara, õppimise ja tööga jõuad heale järjele, ju olid su vanemadki ludrid.
t
to Viljandist ja lugu mis väärib mainimist./ 25. märts 2014, 15:50
Sina, kes sa vastust soovid saad selle. Sulle isiklikult, mul on siiaralt kahju sinust ja pahandada pole mõtet sellise peale, kel aru pole antud.
Meie pere viidi ära, ei olnud maja, ei olnud raha, isa oli kingsepp ja tal oli õpipoiss:) see oli tema nn. kuritegu, mille peale naaber ta nimekirja pani. Peres kasvas palju lapsi ja kõik käisid karjas, saadi otsotsaga kokku. Nii et mõtle ka enne, mida suust välja ajad.
Võta rahustit ja head õhtut tänaseks.
t
Teile. Kah lugu, mis väärib mainimist./ 25. märts 2014, 15:40
Miks Teie oma kokku varastatud varandusest ei rääkinud ja miks teie suguvõsa ikkagi Siberisse saadeti.Mõelge hästi jõrele,ehk kirjutate ausalt tagasi.
t
Tõsilugu !/ 25. märts 2014, 15:24
Soome KGB- lasest "teadlane,õppejõud" Bakman ütles,et Eestlasi ei küüditatud vaid viidi fašistide eest Siberisse varju.(SELGITUSEKS:Need,kes ei tahtnud minna,lasid venelased maha,et sakslased ei saaks piinata.)Bakman rääkis seda ühes televisioonisaates!
u
Uuesti Viljandist/ 25. märts 2014, 15:18
Isiklikult teen maakonnas uut Siberi nimekirja,momendil mõtlen kas naabrimeest panna nimekirja.
t
to olen kuulnud/ 25. märts 2014, 15:18
Jah on küll tõsi, koos Meriga tegutsesid seal. Tema täitis partei käsku, nagu ta ise on öelnud.

i
Ida Virumaal küüditamisega tegeles KARL IKMELT. Kaua aastaid kuni surmani elöas see kurjategija Sondas./ 25. märts 2014, 15:17
Sealkandi inimesed veel siiani hirmul tema nime meenutades. Meie riigi taastamise ajal taheti ta vahistada ja kohut tema üle mõista kuid mees oli selleks ajaks surnud.
Kuni miilitsaks olemise aja pressis ta autojuhtidelt, samakakeetjatelt raha välja. Oli ka metsas peidus olevate röövlitega ühenduses ja neid ta ei puudutanud. Ajas metsavendi taga. Olid ka temal oma käsilased (luurajad) kes käisid akende taga piilumas ja metsavendi otsimas. Ühe nimi oli Odraks. Tema leidis tasuks surma. Kurikuulsa Stammega oli ta seotud. Teatavasti Stamme punt punaseid põgenedes tapsid inimesi. Lapsed naelutati tääkidega seina külge.
Ikmeltit kutsuti Vuntsiks. Oli joomar ja tõmbas ringi naistega päris avalikult. Kahju, et lõpp loomuliku rajaga. Oleks pidanud rahva ette astuma ja oma kuritegudest aru andma. Sinna mahtusid ka vägistamised.
l
Liusvere küla Järvamaa/ 25. märts 2014, 14:53
Vene sõdurid aitasid pimeda memme autokasti tõsta. Tema hea naaber, kes muti oli küüditatute nimekirja pannud jooksis üle põllu "appi". Aitas memmel uued voodipesud pampu siduda ja kaasa panna. Memmeke võtttis sõrmest kuldsõrmuse ja andis "abistajale", Ühes venemaa rauteejaamas tundsid sugulased memme ära. Rõõm oli seda suurem, et nemad olid kodust viidud nii, et midagi eriti kaasas polnud. Memmeke lohutas, et tal terve pamp voodipesu. Tehti pamp lahti, seal olid kaltsud ja kivid.
Puhka rahus lenini ordeni kavaler, KGB nuhk, küüditaja Mann M.
k
kah lugu, mis väärib mainimist./ 25. märts 2014, 14:19
Kõik meie pere küüditati. Ka õe pere ja nimekirja pani meid just meie naaber, kes kohe ka meie elamisse end sisse seadis. Mu ema 4 lapsega oli hinge vaakumas Siberis, kui eestlane jagas juba tema lapsi ja loomulikult omastas ka selle väikse pisku, mis kohvrisse oli mahtund.
Ema rääkis, et just kõige hullem oli eestlane, keda tuli karta. Hea vene inimene aitas ta elule ja ellu jäid ka lapsed.
Teises peres kasvasid 2 eesti neiut, kes seal ka armusid ja ka lapsed said ja ka eestisse naasid koos oma meestega. Ikka rääkisid , et kui imelik aga kõige ilusam aeg oli Siberis. Oli küll külma ja nälga, aga ME OLIME NOORED !
Mina, kes ma nõukaaja laps vihastasin, kui ema rääkis: Te ei saa aru, kui hea elu teil on, pole sõda, pole näljga, kooliharidus tasuta, arstiabi jne. Ja seda rääkis küüditatud inimene.
Aga elu on nagu ta on, on igasugu aegu ja igal ajal on oma head ja vead. Olen liiga väike mutter , et riigiaparaadis midagi muuta, nii elangi oma vaikset elu ja ei soovi kellelegi halba.
l
l/ 25. märts 2014, 14:19
....ja nüüd need vastikud tüübid nõuavad veel LÕIMUMIST!
t
to Serra / 10:15, 25. märts 2014 / 25. märts 2014, 14:09
Sama hästi võib väita, et holokausti viisid läbi juudid ise! Teatavasti oli Hitler ise juudi lapselaps, seega vere poolest 25% juut ning omaenda rassiseaduste järgi represseeritav. Juudi verd oli mitmes teiseski kõrges natsitegelases. Isegi puhtaverelisi juute oli kõrgetel kohtadel. Näiteks Göringi lennundusministeeriumis oli mingi tema juudist soosik, kas oobersti või kindralmajori auastmes. Ja Kruppi kontserni konstrueerimisbüroodes töötas juudi soost insenere. Koguni kurikuulsa mürkgaasi TsükonB loomisel olevat juute osalenud. Pluss veel gestapo kaastöötajaid. Lugesin statistikat, et kui Hitleri võimule tulles elas Saksamaal sadu tuhandeid juute, siis 1945.a. mais oli Saksamaa põlisterritooriumil ikkagi veel 12000 juuti, kes olid osanud ilmselt režiimiga muganduda.
m
m/ 25. märts 2014, 13:58
Inimene kes võrdleb 40-ndate aastate küüditamisi Soomes tööl käimisega (või sinna kolimisega) peaks ilmselgelt kiiremas korras psühiaatrilist abi otsima.
l
l.l./ 25. märts 2014, 13:49
Ärge süüdistage venelasi.Otsige neid eestlasi.õelaid ja ahneid naabreid ning logardeid, kes ei viitsinud tööd teha.Nemad olid peale kaebajad,ja käisid oma nimekirjadega üles andmas.No oli ka selliseid valla ülemusi kes käisid maal mööda talusid ja ähvardasid."kui ei ütle viime su enda minema."
Minu isa oli vaene küla sepp ja jäi ka nende küüsi.Ma olin 7-8 aastane laps.Ema nuttis nii meeletult.Meil oli neli last peres.Isa peitis ennast,et siberisse ei viida.No valla töötaja vist sai aru,et meie olime seal lühikest aega elanud ja ei teadnud naabrite rikkusest midagi.Küüditati ikkagi neid keda oma eesti inimesed üles andsid.Olgem ausad! Inimeste siberisse vidajatel oli omal püssimees
vankri järel.Sel ajal ju autosid ei olnud. Ma ei valeta-sellised on minu arvad mälestused lapsepõlvest
ja ehtsats sõjast.
l
l/ 25. märts 2014, 13:37
üks tuttav polkovnikuproua rääkis, kui nad tallinna "vabastasid", siis anti neile valida linnajagu, maja ja korter, kus nad elada tahavad (küüditatute omad), polgu lits oligi omaarust parima valinud ja näitas oma korterit, mis oli sisustatud uhke eestiaegse mööbliga, tuli pamp seljas ja sai 4-toalise korteri kõige elamisega, ning neid oli sadu.

r
Rogoozin/ 25. märts 2014, 13:19
Küüditajad elavad meie seas: http://rus.delfi.ee/daily/estonia/25-marta-ispolnyaetsya-65-let-so-dnya-massovoj-deportacii-1949-god...
Ja Savisaar ja Kõlvart õpetavad neid nõukogude õpikutega edasi.
e
Ei taha meenutada.../ 25. märts 2014, 12:49
Moskvast tuli käsk ja nimekirjad koostati kohapeal; eestlastest pealekaebajate osa on siin väga arvestatav, kuna tundsid kohalikke olusid hästi!! Igas külas oli oma nuhk ja keelekandja! Olla võib, et mõni veel elus ja loeb sedagi kommentaari! Kui veel silmanägemist on!
k
kurb / 25. märts 2014, 12:18
Minu vanaema ka on ka vahest sellest rääkinud.. Tema vastsündinud kaksikõed ei kestnud reisi ja naed maeti kahekesi ühe rätiku sisse.. Mida hullemat võib inimestele välja mõelda. Vanaema aga kasvas seal suureks ja tuli tagasi Eestimaale koos oma emaga.
m
Metsa--venna poeg,,,/ 25. märts 2014, 11:52
Uus Stalin on 2014 JUBA TÄITSA Olemas !-- " SEE küüditamine puudutas Samuti LÄÄNE--UKRAINA INIMESI,-JA nälgima jätmine, HIRMUS RÖÖVLITE Mõrtsukate KARI ,,LOOMAVAGUNIGA LAPSED ,NAISED MINEMA? SELLISEST EI KASVA ENAM INIMEST! MÖÖDUGU KAS VÕI 200.aastat,
"KAS EUROOPA JUHID OM TÄNA JÄLLE PIMEDAD?
k
Ka inimene/ 26. märts 2018, 01:47
On nad siis kunagi nägijad olnud?
S
.../ 25. märts 2014, 11:35
Savisaare ja tema mukide arvates ei olnud see mitte midagi võrreldes sellega, et inimene saab nüüd Soome tööle minna.
u
ukrainlane to Serra 11:00/ 25. märts 2014, 11:18
Mida teie arvate sellest, mida kirjutas "h 11:06" Olga Lauristinist?
h
h/ 25. märts 2014, 11:09
Natsionalist
20.10.2003 09:33
Küüditajad vääriksid ise sõitu sinna kuhu nad täiesti tavalisi eestlasi saatsid - ikka tsuhh-tsuhh-tsuhh Siberisse. Arnold Meri oleks üks esimesi, kes vääriks sõitu vähemalt Moskvani. Jäägugi sinna, kuradi reetur!
See, et punatimukate üle kohut mõistetakse, on tervitatav nähe. Ainus viga on see, et liiga vähe ja liiga leebelt tegeldakse asjaga.

t
to: aeg möödas/ 25. märts 2014, 11:01
Mul vanaisa oli üks küüditatudest ja temal ei olnud kunagi häda oma rahadega nagu sina arvad ei olnud virisev vanainimene, oli hoopis hästi hea südamli, sõbralik ja tore inimene jaa ka mina ei ole vàgovaldne nagu küüditajat olles eesti ajalugu juba 7 aastat uurinud võin selles kindel olla, nii et sõbrake uuri ajalugu ja leia tutvus ringkonnast inimesi kelle esivanemad küüditati, tee väike arutlev jutt kas sul oli õigus või mitte Päikest;-)
m
ma nime ei pane/ 25. märts 2014, 11:00
Inimõiguste kohtusse tuleks anda see, mida tööandjatel on valitsuse poolt kehtestatud seaduste najal lubatud teha oma töötajatega. Pole ju normaalne, et tääistööajaga töötavate inimeste töötasu on täistööaja korral 355€, mis ei ole ei elamiseks vajalik number ega ka suremiseks. Miks surgitakse nii vanades asjades kui küüditamine. Nüüd on ju ilmselgelt toimumas uus "vabatahtlik" küüditumine Soome. Ja kuidas tööandja omi alluvaid kohtleb, tsiteerin pealkirja- minuga käitutakse kui loomaga, lapsed kodus nutavad tühjade kõhtude pärast ja elu on tegelikult vaesemast vaesem.
s
Serra/ 25. märts 2014, 11:00
Ukrainlasele
Jääb ära oodata, kui Stalin ja Hitler eestlasteks tunnistatakse. Seejärel selgub, et tolle aja Berliini ja Moskva poliitikat juhiti tegelikult Tallinnast. Eesti pidi ikka suur ja võimas riik olema. KGB võte naeruvääristada ajalugu ja seejärel süüdistada teisi ajaloo võltsimises.
õ
õhtulehele/ 25. märts 2014, 10:49
kuhu koavad kommentaarid? Peab siis venalasi sõimama? Eestlased ju näitasud näpuga.
n
njormulks/ 25. märts 2014, 10:43
Hahaa see õhtuleht saab ka saavutatud selle 50 sendiga siiani mina olen otsinud artikleid googlest mille eest tahetakse 50s v siis ostnud lehe :D
o
olen kuulnud/ 25. märts 2014, 10:30
et üks Hiiumaal küüditajatest oli Olga Lauristin, ei tea, kas see on tõsi?
e
eestlane/ 25. märts 2014, 10:29
Piinelgu need putinlased põrgutules

t
Tallina TV/ 25. märts 2014, 10:27
Aga meil ju hoolivad poliitikud räägivad, et see oli hulga toredam ja helgem aeg, kui tänane elu? Et täna on meil refikommude terror!
s
Serra/ 25. märts 2014, 10:15
Küüditamise korraldasid ja viisid läbi eestlased? Holokausti korraldasid ja viisid läbi eestlased? Mingi FSB (KGB) uus tase? Korraldasid ikka venelased. Olid eestlastest s.ad, kes nende poolinimestega kaasa jooksid.
h
Hirmus Ants/ 25. märts 2014, 10:09
a
ants/ 25. märts 2014, 10:03
Mustvee kiriku õpetaja nimi on Eenok Haamer. Ka tema isa Harri haamer oli küüditatud Siberisse, Magadani oblastisse Zeimtšani linna.
a
aga lugege/ 25. märts 2014, 09:10
vene ajalugu, siis saate teada, et läbi aegade on olnud venemaal võitlustega ja sundvangistamistega tegu.
t
to Njah... / 08:53, 25. märts 2014 / 25. märts 2014, 09:04
Oli muidugi selliseid Irdi ning Meri tüüpi püüdlikke lakeisid. Aga oli ka vastupidiseid näiteid. Näiteks üritas tollane ENSV parteijuht Nikolai Karotam Moskva repressiooni pehmendada. Ta tegi ettepaneku küüditavaid mitte Venemaale vedada, vaid asustada ümber Ida-Virumaale, kuhu oli just kaevandustesse vaja töökäsi. Aga Moskva andis sellise jutu eest vastu kukalt. Eestlased tuli Siberisse vedada ja Venemaalt tööjõud siia asemele tuua. Eesti ära venestada. Varsti pärast seda võeti ideoloogiliselt ebaküps Karotam oma kõrgelt positsioonilt maha - ei õigustanud isakese Stalini lootusi ega kõrget usaldust!
t
to on ehk / 07:27, 25. märts 2014 / 25. märts 2014, 08:57
Kas pole siis meil neid küüditajaid kohtu alla anda proovitud? Mis on välja tulnud? Asjade venimine kuni kohtualuse surmani. Või lõpetamine tervislikel põhjustel. Meie lihtsalt ei oska.
Stalin küüditas ka üle 90-ne aastasi ning voodihaigeid. Ka Iisraeli juudid oskavad praegu 90-ne aastaseid kunagisi koonduslaagrite valvureid veel Euroopas kohtu ette tirida, olgu need siis või juba ratastoolis ning elus hoidvate aparaatide all. Ning neile ka eluaegsed vangistused välja kaubelda.

n
Njah.../ 25. märts 2014, 08:53
Kohatu lugeda sellist iba, et eestalased ise kaebasid ja küüditasid... Eestlased nüüd küll küüditamist ei organiseeriunud ega läbi viinud, kogu asi viidi läbi Moskva käsul (kes ka vastutab). See, et esines kohalikke näpuganäitajaid vms ei muutnud suures plaanis midagi. Puhas nõuka propaganda, et eestlased ise valisid ja tegid (peab olema ikka ajupestud, et sellist jama uskuda).
s
sven/ 25. märts 2014, 08:39
mida edgar küüditamisest arvab?
i
idioodikütt/ 25. märts 2014, 08:32
Kui ei oleks võõrriigi okupatsiooni,ei oleks ka küüditamist.Pühkige nina puhtaks ja mõelge ,enne kui hakkate venelaste "vägitegusid" õigustama,sest siiski olid "põhitegijad" naaberriigi vaprad proletaarlased koos oma juhtidega.Aga lurjuseid ja pugejaid ikka leidub ka parimate hulgas.Midagi ei tohi unustada!
i
Ilma sellise vägivallata polnudki Nõukogude riigi eksisteerimine võimalik.../ 25. märts 2014, 08:30
Suurepärane näide on küüditamine valdadest millised lülitati pärast sõda Vene Föderatsiooni.Venemaal läks lärmiks,et ka seal tuleb "puhastus" läbi viia ja viidigi läbi 1951.aastal. Niipalju eestlaste rollist küüditamisel...
n
NÄHES VANAINIMESE PILTI/ 25. märts 2014, 08:21
arvasin,et tegemist on Liis Haaveli esimese ohvriga,kuna sõnal "küüditamise" oli just parajasti reklaam peal . . . !
u
ukrainlane to midagi.. 07:23/ 25. märts 2014, 08:19
Kas praegu on midagi muutunud? Ainult see, et küüditamine käib üle lahe. Mida sa nimetad "soodsaks momendiks"?
t
to Midagi/ 25. märts 2014, 08:15
Unista aga edasi! Ei saa nad midagi kuhjaga tagasi. Putin laseb kogu lääne peale vaid pussu ning näitab näppu. Keegi Venemaad rünnata ei söanda ning too sigatseb rahumeeli edasi. Ka majandussanktsioone ei tule, sest pool Euroopat on tema maagaasi lõa otsas kinni. Majandusliku huvid! Kui venelased midagi tagasi saavadki, siis vaid lisaks Krimmile veel mõne maallahmaka väidetavat "püha Vene maad", sest lääs vahib tegutsemise asemel mokk töllakil kõike pealt ning piirdub põhiliselt vaid kooris määgimisega.
a
agressori lepingupartner/ 25. märts 2014, 08:15
Ei midagi hirmsat. Edgar ütles ju , et praegune vabade inimeste liikumine laias maailmas on õudne.

l
leenu/ 25. märts 2014, 08:11
Ja ei ole praegu ka mitte midagi paremat!Praegu ka sööb üks eestlane teise ära kui ainult hambaid oleks, millega järada. Praegu on hambus kõik ned, mis teevad natuke midagi teisiti. Nii et järjepidevus on pidev. juba 65 aastat.
j
JUSS/ 25. märts 2014, 08:09
Oli teisigi ülipüüdlikke eestlasi. Nagu too kangelane Arnold Meri, meie presidendi sugulane. Tema juhtis ju hiidlaste küditamist-Äärepealt oleks asi untsu läinud, küüditatavaid ära viima tulnud aurik ei mahtunud suure süvise tõttu sadamasse sisse. Aga Arnold Meri näitas üles isilikku initsiatiivi, organiseeris ning muretses kaatrid, et rahvast aurikule vedada. Et partei ees kannuseid teenida. 1949 ta saigi Lenini ordeni. Tema teeneid arvestades nimetati ta Porhovi linna aukodanikuks, pärast tema surma nimetati Venemaal tema nimelises mingi tänav või kool ning talle anti postuumselt orden "Austus".
k
Kaarel Ird tegutses Peipsi järve äärsetel aladel. / 25. märts 2014, 07:49
Ka Tudulinn jääb selle sisse.
Sealsed veel elus vanurid mäletavad seda mees kui eriti julma inimest. 1980 ja 1980 aastal olin ekskursioonil koos Mustvee kiriku inimestega ja nad rääkisid, mis ja kuidas oli. Irdist rääkides oli näha nende silmis õudust. Mustvee kiriku õpetaja Hammer korraldas mitmel aastal ekskursioone eesti kirikutesse. Ainuke kirik, kuhu kunagi ei mindud, oli Kadrina kirik. Sealne õpetaja oli kuulus oma kombelõtvuste poolest. Õpetajaks oli Hallaste.
k
Kõige hirmsam oli see, et küüditamise korraldasid ja viisid läbi eestlased./ 25. märts 2014, 07:40
Küüditajad isegi ei häbenenud kuni surmani oma tegu. Isegi hooplesid ja ähvardasid peale.
Üks niisugune küüditaja oli kraaksujast lavastaja Kaarel Ird. Temale ei läinud korda inimesed. Kui küüditamiselt Vanemuisesse tagasi jõudis, siis hooples, et käis sõnnikut vagunitesse laadimas.
Tema lavastaja karjäär oli üles puhutud. Näitlejatega ta ka ei olnud inimlik. Karjus, sõimles, tegi teisi ametivendi maha. Teda toetasid punapartei ladvikus kommunistid. Irdil ikkagi suured teened partei ees.
Juba mitmeid aastaid teatavasti Irdi tütar taotleb riigilt luba ja raha Tartusse Kaarel Irdi muuseumi tegemiseks. Temal valitsuses ka taotluse toetajaid.
o
on ehk/ 25. märts 2014, 07:27
veel voimalik anda see koik kusagile inimoiguste kohtusse.
m
Midagi../ 25. märts 2014, 07:23
..ei ole unustatud ja tiblad saavad selle kõik kuhjaga tagasi-tulgu vaid soodne moment!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee