Eesti uudised

Juku-Kalle jätab riigikoguga hüvasti: laisk inimene minus rõõmustab! (39)

Karoliina Vasli, 25. märts 2014 07:00
ÜHE ETAPI LÕPP: Meenutus 2011. aasta kevadest, kui kogenud riigikogulane Mart Nutt sõber Juku-Kalle Raidile uues töökohas ekskursiooni tegi. Kolm aastat hiljem pakivad mõlemad asjad ning jätavad Toompea lossiga hüvasti. Foto: JOOSEP MARTINSON
IRLi ministrid naasevad riigikokku, seetõttu peab kuus senist rahvasaadikut oma koha vabastama. Skandaalne Juku-Kalle Raid muigab, et nüüd on vähemasti aega laisklemiseks. Tema ja Mart Nutt korraldavad Kuku klubis isegi omalaadse lahkumispralle.

Kolme aasta eest sai riigikokku valitud Juhan Partsist majandus- ja kommunikatsiooniminister. Paljudele üllatuseks selgus, et tema asendusliige on kirjamees Juku-Kalle Raid. Viimane lõõpis toona meedias, et on masendusliige, masendades Partsi. Vaieldamatult on ta olnud üks värvikamaid rahvasaadikuid.

Tema reportaažid lõpututest ööistungitest on saanud internetifolkloori osaks.

Raid: "Mõnda aega muidugi laisklen"

Samal teemal

Õhtulehe kõnele vastas Raid eile kella 17 paiku, kui parasjagu andis kõnepuldis aru tulevane peaminister Taavi Rõivas. Mis saab nüüd Raidist?

"Minul tegevusest puudust ei tule. Mõnda aega muidugi laisklen, aga siis tulevad uued väljakutsed. Väga palju on tulnud pakkumisi raadiost ja telekanalitest. Muidugi jätkab ajaleht KesKus," kinnitab Juku-Kalle. Kas oled pettunud, et lahkuma pead? "Mis pettunud! See on demokraatia näide," kostab Raid ja lisab, et ka tema eelarvesse ei teki auku: "Ma olen vaba mees, mul pole ühtegi laenu."

Tegelikult poleks probleemi ka laenu korral. Riigikogu tavaliige teenib 3475 eurot kuus (pluss kuluhüvitis kuni 30 protsenti palgast). Kes lahkub ametist, olles parlamendis olnud üle aasta, saab riigikogu liikme staatuse seaduse kohaselt hüvitiseks kuue kuu palga. Kiire arvutus näitab, et seda on 20 850 eurot.

Raid märgib, et kahju on mõnest asjast, mis jäävad pooleli. "Minul on alati olnud võimalus hääletada nii, kuidas õigeks pean," sõnas ta. IRLi poolset survet ta parlamendis ei tundnud. Küll muutub nüüd tema elutempo ja riigikogutöö pärast ei pea enam hommikuti varakult ärkama. "See on küll tõsi, et kolmel viimasel aastal olen teinud rohkem tööd kui oma ülejäänud elu peale kokku. Laisk inimene minus nüüd rõõmustab."

Raid väidab, et IRL on teinud talle ka ettepaneku kandideerida tuleval kevadel parlamendivalimistel. Aga nii kaugele pole ta veel mõelnud. Küll aga taastab ta peatselt oma volitused Tallinna linnavolikogus ja lubab sealsetele keskerakondlastele paraja peavalu põhjustada. Sama teekonna võtab ette Raidi kamraad, ajaloolane Mart Nutt.

Täna õhtul korraldab duo headele sõpradele Kuku klubis ka riigikogu afterparty, mis on pühendatud nende ärandamisele parlamendist Tallinna volikogu nimelisse hullude kummituppa (nii nad seda ise nimetavad – toim).

Nutt kinnitas, et laiemaid plaane tal edaspidiseks veel pole. "Küsimus on selles, et ebamugav on suhteliselt kiire aja jooksul olemasolevat ametit vahetada. Riigikogu asendusliikme puhul võib see tulla väga ootamatult."

Ta märkis, et veel paari kuu eest ei arvestanud keegi, et taoline muudatus tuleb. Aga rahaline seis? "Eks nii kui iga töökohaga, kust koondatakse, alguses on koondamistasu. Kohe rahalist probleemi ei teki," viitas ta eelmainitud kuue kuu palgale. Ajaloolasena olla ta tööpõld ikkagi lai. "Ametilt on kõige raskem ilmselt arstidel, kui arstipraksises enam ei jätka. Ajaloolastel seda probleemi pole," lausus ta.

Lähen kodumaakonda pere juurde

Riigikogust lahkujate hulgas on neidki, kelle kohta võib öelda, et nad naasevad juurte juurde. Kunagine Võru meer Ülo Tulik selgitas: "Lähen tagasi kodumaakonda oma pere, naise ja laste juurde. Riigikogu pole koht, kuhu tulla ning jääda eluks ajaks." Ta lisas, et perekond on rõõmus, et teda rohkem Võrumaal näeb. Tuliku kinnitusel on talle tehtud ka üks tööpakkumine, aga ta ei soovi sellest veel rääkida. Aga rahaline kaotus? "Kui inimene on 50 aastat elanud ja toimetanud, siis on ta midagi ka säästnud. Pensionikindlustuseks on ka viis last."

Paidest pärit Andres Jalak jätkab sealkandis ettevõtlusega. "Asendusliikmega juba on, et sama kiiresti kui pealinna tuled, sama kiiresti ka koju tagasi," muigas ta. Jalak taastab oma volitused Paide linnavolikogus. Ta ei välista, et pürgib tuleval aastal siiski riigikokku. "Seda on minu käest palju küsitud, ei ole veel otsustanud. Aga nagu öeldakse: ära iial ütle iial."

Peale mainitud nelja jäävad parlamendisaadiku tööst ilma ka Siim Kabrits ja Kaja Kreisman. Kõik kuus saavad kuue kuu palga suuruse hüvitise.

Riigikokku naasevad senised ministrid Juhan Parts, Helir-Valdor Seeder, Ken-Marti Vaher, Urmas Reinsalu, Siim Kiisler ning Jaak Aaviksoo.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee