Juhtkiri

Juhtkiri | Uued ministrid valimiste ootel (2)

Õhtuleht, 24. märts 2014 18:29
Foto: TIINA KÕRTSINI
Kas keegi oskab öelda, miks on uus koalitsioon üleöö kaks ministrikohta üleöö juurde tekitanud ja regionaalministri koha ära kaotanud? Selgeid põhjendusi pole kuulda olnud, ammugi mitte arutelusid ja selgitustööd enne otsuse langetamist. Ometi mäletame, kui pikalt sajandivahetusel kaaluti haridusministeeriumi Tartusse kolimist – vaeti plusse ja miinuseid, regionaalpoliitilist mõju ning rahalisi kulusid või sääste. Praegu lüüakse majandusministeerium pooleks, ent veel tosin aastat tagasi toimus liitmine teede- ja sideministeeriumiga. Seega võib praegusest poolitamisest välja lugeda, et toonane liitmine oli justkui viga.

Vaevalt taheti selle sammuga öelda, et Juhan Parts majandusministrina või Taavi Rõivas sotsiaalministrina olid sedavõrd võimsad juhid, et nende senise töömahuga toimetulekuks peab edaspidi olema kaks ministrit. Pigem peab muret tundma kaadrivoolavuse pärast, kui viimase viie aasta jooksul on sotsiaalministeeriumis nagu läbikäiguhoovis varsti ametis juba neljas ja viies minister.

Tegelikult võib tükeldamise seletus olla märgatavalt lihtsam. Eesti poliitilist kultuuri arvestades võimaldab kahe ministrikoha juurde tekitamine võtta palgale mitmeid uusi ustavatest erakondlastest nõunikke. Uued keerulise nimega ministrikohad tähendavad ka meediatähelepanu. Nii oleks ministeeriumide tükeldamine valimiskampaania osa ning riigi palgale võetud nõunikud tegelikult erakondade valimiskampaania läbiviijad.

Kui tegu ei ole siiski uinutava asendustegevusega, siis tahaksime näha konkreetseid eesmärke, mida äkilise tükeldamisega saavutada tahetakse.

Võimalik muidugi, et uue võimuliidu kavatsused ongi õilsad ja tulevikku suunatud. Eesti praeguses seisus, kus majandus seisab ja ettevõtluskliima vajab hädasti värskendust, on eraldi väliskaubandus- ja ettevõtlusministri ametikoha loomine samm õigel teel. Maailm muutub ja meie koos sellega - ehk ei imesta me varsti, kui juurde tekib näiteks IT-ministri ametikoht? Terve Eesti riigi pilve kolimise taustal ju täitsa tõenäoline stsenaarium.