Eesti uudised

Petitsiooniga nõutakse vangistatud laevakaitsjatele palga väljamaksmist (4)

Kristiina Tilk, 24. märts 2014 07:00
KINNIPEETUD: Oktoobris vahistatud laevakaitsjad. Nad on siiani vangis. Foto: AFP / Scanpix
Internetikeskkonda change.org on postitatud petitsioon, mis nõuab piraaditõrjefirma AdvanFortilt, kelle heaks töötasid ka praegu India vanglas viibivad 14 eestlast, palga kohest väljamaksmist. Aktsiooni korraldajate sõnul ei ole ligi 100 firma töötajat saanud palka alates 2013. aasta novembrist ning seetõttu on paljud enda kodust välja tõstetud.

"Detsembri palgapäev pidi olema 15. kuupäeval. Paljud töötajad tõstetakse või on tõstetud kodudest välja, sest nad ei suuda üüri maksta. Jõulud AdvanForti töötajatele olid aasta kurvem aeg, sest paljudel ei olnud raha. Fakt on, et paljud mehed on merel teiste elusid kaitsmas ja neile ei maksta lihtsalt palka. Üle 100 töötaja ja nende perekonna kannatab seetõttu," seisab petitsioonis. See pole firmal esimene kord, kui palka välja ei maksta ning tegelikult olevat raha 14 kuu jooksul tervelt 12 korda hilinenud.

Samal teemal

"Asja teeb kurvemaks ka asjaolu, et Indias kinni peetud Seaman Guard Ohio meeskond pole samuti palka saanud. Need 35 meest on India vanglas olnud alates 18. oktoobrist 2013. Nende perekonnad kannatavad majanduslikult niigi ning nüüd on neid solvatud ka sellega, et enne jõule ei makstud palka," lisatakse petitsioonis.

Eelmainitule tuginedes paluvad AdvanForti töötajad ja nende pered ning sõbrad toetada petitsiooni, mis nõuab firma juhilt Samir Farajallah’lt palkade maksmist. Petitsioonile on antud 250 allkirja ning sealsetes kommentaarides kirjeldavad mitu inimest, seahulgas Eesti nimedega kasutajad, et nad pole samuti palka saanud – paludes see viivitamatult tasuda.

Samuti on üks firma töötaja postitanud AdvanForti ametliku kirja, kus vastatakse, et palkade maksmiseks oodatakse raha laekumist ning seejärel hakatakse raha vastavalt prioriteetsusele välja maksma.

Paljudele üllatuseks on oma toetava sõna öelnud ka AdvanForti omaniku poeg Ahmed Farajallah. "Tahan vabandada nende kuritegude eest, mis mu isa on teinud," seisab tema postituses. Laevakaitsjate toetuseks loodud Facebooki lehel juhitakse tähelepanu sellele, et ehk on isa ja poeg tülli pööranud ning üks maksab nüüd teise kiuste palgad ära. Laevakaitsjate lähedaste sõnul ei ole see siiski peamine, sest kõige enam oodatakse ikkagi meeste vanglast vabastamist – juba sel nädalal võibki see teoks saada.

"Neljapäeval hakkasid levima teated, et Seaman Guard Ohio laevakaitsjatele on võimaldatud kautsjoni ja nad vabastatakse selle vastu tuleval nädalal," vahendab BNS The Maritime Executive uudiseid.

India rannavalve pidas eelmise aasta oktoobris AdvanForti piraaditõrjelaeva Seaman ­Guard Ohio kinni Tuticorini lähedal.

Meeskonna hulgas on peale 14 eestlase ka Suurbritannia, Ukraina ja India kodanikke. Mehed on siiani vangis.