Repliik

Kas Kallase allkirjaga paber oli üldse pangagarantii? (47)

Olev Raudsepp, majandusmagister, endine pangatöötaja ja pangandusõppejõud, 23. märts 2014, 18:14
 TEET MALSROOS
Pangandusõppejõud Olev Raudsepp selgitab, mis on pangagarantii ja leiab, et Siim Kallase allkirja kandnud paber, mida esitleti Eesti Panga garantiikirjana, ei ole siiski käsitletav pangagarantiina.

Eesti seadusandluses pole garantiid ega pangagarantiid määratletud, paljudes seadustes on seda mõistet kasutatud seadusandja poolt erinevalt. Eestis pole ka määratletud pangagarantii enda võimalikku tõlgendust, kas pangagarantii on kokkulepe, leping vms, või peab pangagarantiid käsitlema kui tahtevaldust, lihtsalt kirjalikku paberit.

Rahvusvahelistest reeglitest kasutatakse ainult Rahvusvahelise Kaubanduskoja garantiide kohta kehtestatud normatiivdokumente. Käesoleval ajal reguleerib pangagarantiisid, nende kasutamist Rahvusvahelise Kaubanduskoja normatiiv nr. 975E (Bank Guarantees in International Trade, Roeland F. Bertrams,2013 ). Nimetatud publikatsioon on pangagarantiide valdkonnas neljas väljaanne ja on ametlikuks, legaalseks, pankadele kohustuslikuks normatiivmaterjaliks pangagarantiidega seonduva problemaatika praktikas.

Nimetatud normatiivdokumendis määratletakse garantiitüübid (tender - pakkumisgarantii, performance - esitusgarantii, maintenance - hooldusgarantii, repayment - tagasimaksegarantii, retention - säilitamisgarantii), maksemehhanismid (first demand – nõudemehhanism, kolmanda osapoole makse, documents – dokumentaarne makse, arbitral or court decision - arbiiteriotsustus), riskide ja negotseerimise klauslid, pangagarantiide kasutamine finantsteeninduses, kahjude katmise võimalused, erinevate riikide jurisdiktsiooniga seotud asjaolud.

Pangagarantii kohaselt kohustub garantiiandjapank maksma garantiisaajale garantiis näidatud summa ulatuses hüvitist, aga ainult juhtumil kui pangagarantiisaaja esitab garantiiandjapangale korrektse nõude. Pangagarantii ei ole juriidiliselt seotud tehingu kohta sõlmitud lepinguga, vaid pank kaasatakse tehingusse vaid rahalise tagatise pakkujana. Pank annab garantiisaajale kindlustunde, et kui mingis osas lepingut nõuetekohaselt ei täideta, siis on tal õigus saada rahalist hüvitust pangagarantiis märgitud juhtudel.

Sisuliselt on pangagarantiiga võimalik makse mittetoimumise risk kanda üle makse saajalt garantiiandjapangale. Pangagarantii on sarnaselt akreditiivile dokumentaarse iseloomuga. Garantiisumma väljamakse toimub vaid siis, kui garantiisaaja esitab pangale garantiis loetletud originaaldokumendid.

Pangagarantii on leping, kokkulepe vôi kohustus, kus osaleb vähemalt kolm osapoolt. 1) pangagarantii andja, pank ehk garant, käemees, juriidiline vôi füüsiline isik, kes vôtab endale kohustuse hiljemalt tähtajal tasuda. 2) Pangagarantii saaja, kelle ees kohustus täidetakse on tagatise saaja, isik, kes on nimetatud garantiis valdusôiguse saamiseks. 3) Pangagarantii tellija on maksja, kauba saaja.

Rahvusvaheliste pangagarantiidega on seotud rohkem raskemini kontrollitavaid riske võrreldes riigisiseste pangagarantiidega. Pangagarantii saajal lasub raha mittelaekumise oht tingituna erinevatest põhjustest. Riskideks võivad olla poliitiline risk (üldise ebastabiilsuse risk, riigipöörde ettenägematus, omanduse ja kontrolli risk, natsionaliseerimine, sundmüük jms.), operatsiooniline risk (impordipiirangud, maksustamine jms.), ülekannete risk (kapitali repatrieerimise piirangud), valuutarisk (vahetuskursirisk - valuuta väline väärtus, inflatsioonirisk - valuuta sisemine väärtus), majanduslik risk (tururisk - pakutava kauba kvaliteet ja sortiment ei vasta ostja soovidele, eksportöör on valinud sisenemiseks ebasobiva turustusvõrgu, eksportöör on eksinud turule sisenemise aja valikul), krediidirisk (makseprobleemid), transpordirisk (kauba riknemine, kadu, viivitused, eksimused), hinnarisk (sisendite hinnamuutuse mõju), varustamisrisk (varustamistähtaegadest mittekinnipidamine), tootmisrisk (tootmishäirete mõju), väljaveorisk, dokumendirisk (ebakorrektne vormistamine, kaotsiminek) ja paljud muud riskid.

Pangagarantii väljastamise tingimuseks on pangagarantiitaotleja krediidikõlblikkus ning pikaajaline koostöö pangagarantiiandjaga. Sisuliselt tuleb garantiitaotlejal läbida täielik laenutaotlemise protseduur koos vajalike dokumentide esitamisega pangale ning tagatislepingute sõlmimisega.

Tulenevalt eelnevast ei saa tõlgendada ega käsitleda teisipäeval, 4.märtsil Päevalehes ilmunud materjale Eesti Panga poolt välja antud antud rahvusvaheliste pangagarantiidena.

47 KOMMENTAARI

v
Vabamüürlus teeb inimese 12. aprill 2014, 17:43
vastikult üleolevaks, see paistab neist kõigist välja kui pihtide vahele satuvad ja uskumatult lolli juttu hakkavad ajama.
p
PANGADUS 5. aprill 2014, 01:59
ÕPPEJÕUD mine peeeeeese, kus sa varem olid, või ärkasid nüüd üles. PALJU siis raha pakuti selle väite ümberlükamiseks. PAREM pane suu kinni. Mida pikemaks see aeg venib seda uuemad versioonid tulevad. Jõudu tööle uute versioonide leidmisel.
Loe kõiki (47)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee