Eesti uudised

Aktivist lubab panna küünla kooseluseaduse algatajaile (110)

Õhtuleht.ee, 22. märts 2014 14:30
TÜLIÕUN: Seksuaalvähemuste Kaitse Ühingu juhataja Reimo Mets on aastaid kooseluseadust oodanud, aga samasooliste abielu seadustamist ta selles ei näe ega ootagi. Kuid just oht samasooliste kooselu seadustada on parteid tülli pööranud.Foto: ARNO SAAR
Aastaid on riigikogus arutatud seaduse üle lubada nii vastassoost kui ka samast soost inimestel oma kooselu abieluväliselt ametlikult registreerida. Neljapäeval teatati, et nüüd ollakse erakonnaüleselt seaduse poolt. IRL teatas vastuseks, et ei toeta seda mõtet.

"Ma olen rääkinud, et kooseluseadus tuleb ära teha ükskõik mil moel, juba 2006. aastast saadik. Kui see lõpuks menetlusse jõuab, ma lähen ja panen küünla kellelegi selle eest," ütleb Seksuaalvähemuste Kaitse Ühingu juhataja Reimo Mets. "Õiguskantsler on aastaid öelnud, et olukord, kus samasooliste isikute vaheline varaline õiguslik olukord on reguleerimata, on põhiseadusega vastuolus. Milleks õiguskantsler oma märgukirju riigikogule ette loeb, kui tolku ei ole?" küsib Mets.

Samasoolistele abiellumise õiguse andmist ta sellest seadusest ei looda ja hoiab need kaks seadust lahus.

"Kooseluseadus ei ole oluline mitte ainult samasoolistele. Paljud ei soovi abielluda, vaid soovivad kooselu registreerida teisiti. Miks ei võiks olla selleks võimalus?"

Ilma kooseluseaduseta peavad samasoolised ühiste tehingute tegemiseks käima iga kord notari juures. See on kallis lõbu.

Sooäär samasooliste abielu ei toeta

Riigikogulane Imre Sooäär kinnitab, et üha rohkem paare elavad koos, ilma et nende kooselu oleks ametlikult vormistatud.

"Üle poole lapsi Eestis sünnib vabas kooselus, mitte abielus. Ka vaba kooselu võib puruneda ja siis tekivad probleemid, mis vajavad ühiskonnas lahendamist," ütleb Sooäär. Eestis on kümneid tuhandeid paare, kes elavad vaba kooselu.

"Mina samasooliste abielu isiklikult ei toeta," lisab ta.

"Arvan, et selleks pole ka Eestis vajadust, sest abielu on meie kultuuritraditsioonidest lähtuvalt konservatiivne institutsioon. Ma ei leia, et seda peaks muutma. Kooselu ja abielu vahel on suur vahe ja kooselu ei vähenda abielu institutsiooni tähtsust meie kultuuriruumis," räägib Soosaar.

IRL: abielu kõrvale ei vajata poolikuid lahendusi

"IRLi fraktsioon on arvamusel, et abielu institutsioon on parim viis mehe ja naise vahelise kooselu registreerimiseks ning ei ole õige hakata tekitama selle kõrvale poolikuid lahendusi. Täna puudub vajadus täiendavalt reguleerida kooselu, kuna praktiliselt kõik valdkonnad on juba olemasolevates seadustes õiguslikult reguleeritud," kirjutatakse fraktsiooni teates.

"IRL ei toeta samasooliste paaride abielulise või vabaabielulise kooselu seaduslikku reguleerimist."

"Aga eelnõu pole ju veel lõplikult valmiski. Kuidas saab võtta juba ette eitava seisukoha, kui läbirääkimised erakondade vahel eelnõu põhimõtete osas alles käivad?" on IRLi vastuseis Sooäärele mõistmatu.

"Tundub, et erakonna juhtkond püüab lihtsalt juba ette sisepoliitilist profiiti võita, ilma sisusse süvenemata. Tegu pole ju samasooliste abieluga, mille vastu nad avalikult seisnud on, vaid kümneid tuhandeid erisoolisi vabalt koos elavaid paare puudutavate küsimuste lahendamisega, mida ka õiguskantsler nõuab."

Kooseluseaduse eelnõu valmistab ette kõiki parlamendierakondi hõlmav töögrupp, mille Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv liige on Liisa-Ly Pakosta, kes tunneb kooselu seaduse juures muret abieluväliselt sündinud laste pärast.