Eesti uudised

Ene Ergma viimane tööpäev: eurokosmost tulpidega vallutama (6)

Küllike Rooväli, 21. märts 2014 07:00
TÜHJA LAUA TAGA: Sellist pilti, kus Ene Ergma on oma kabinetis tühja laua taga, pole varem kunagi nähtud. Foto: Stanislav Moškov
Tass koorega kohvi, kingiks saadud valged sõrmkindad ja kimp kauneid sügavlillasid tulpe laual, nii lõpetab Ene Ergma oma riigikogu esimehe ameti, et valmistuda eurosaadiku karjääriks.

Vali aplaus riigikogu saalis on seljataga, lillesülem rändab koos Ergma ja tema nõuniku Anneli Entsoniga Toompea lossi ette pargitud autosse. "Tartu inimesed lähevad koju!" Ergma autojuhiks on täna riigikogu isamaalasest liige Peeter Laurson.

Aitäh, et jäid inimeseks!

"Ene, ma tahan sind südamest tänada! Selle töö eest, mis sa teinud oled, mis me koos teinud oleme ja selle eest, et sa kogu selle aja oled jäänud inimeseks ja väga meeldivaks inimeseks!" Selle lause tulistab kuulipildujavalanguna välja värske peaministrikandidaat Taavi Rõivas ja nii need tulbid omanikku vahetavad.

"Mina soovin sulle jõudu ja jaksu, armas Taavi!" ei jää Ergma võlgu.

"Mõistust läheb ka vaja!" muigab Taavi vastu.

"No seda sul on!"

Selle kevade esimesel päeval on viimaseid tunde riigikogu esimees Ergma rohelises kuues. Ilmselt selleks, et sobida kokku lillekimpudega, mis tuuakse tänuks kümneaastase esimehetöö eest. Lilletoojaid jagub, nagu ka neid, kes tulevad lihtsalt, suruvad kätt ja tänavad.

Teist korda tühja laua ääres

Selleks ajaks, kui fotograaf väljakoliva esimehe kabinetti jõuab, on sahtlid juba kraamitud. Selle eest on hoolitsenud nõunik Entson, kellega koos Ergma on mitu päeva asju sorteerinud. "Seda ei nähtudki!" salatseb Ergma.

Paberid põletati salaja öösel ära?

Ergma istub oma kümneaastase ametiaja jooksul ilmselt alles teist korda täiesti tühja laua taga. Tavaliselt on teda nähtud ikka paksude eelnõupatakate vahel, nüüd on aga tuba tühi. Vaid paar kasti viimaste asjadega

ootavad kolimist, sest peagi on ukse kõrval juba uue esimehe Eiki Nestori nimesilt.

Ergma on pidanud elus palju kolima, Moskvas elas ta 12 kohas, hoidis alles vaid hädatarvilikud asjad. Nüüd aga kogus 10 aastaga ikka paraja kuhja.

"Ma olen nagu hiidlane, kes leidis surnud varese maast ja pani tasku, et ehk läheb vaja. Ja siis kahe aasta pärast leidis kondid taskust ja nentis, et ei läinudki tarvis. Eile leidsimegi Anneliga siit väga põnevaid asju."

Näiteks?

"Tuli välja, et ma olen naiivne olnud. Kui tulin 2003. aastal, siis mul olid kõik igasugused teadusasjad kaasas ja ma lootsin, et ma hakkan veel kõvasti teadust tegema, millega ma muidugi täielikult läbi kukkusin," kirjeldab Ergma. "Vaadake, inimene on enesest väga heal arvamusel, ja mina ka. Kõik need artiklid olid ju nii kallid, et käsi ei tõusnud välja viskama. Siis sain ka sekretäri käest kokku kogutud paki, mis ma olen kõik rääkinud ja seda tahaksin lugeda, et näha, kuidas ma olen muutunud, et kas ma räägin praegu ka veel sama asja kui siis. See on põnev."

Kurb, aga koos kümne aastaga kogunenud kultuurikihiga peab Ergma loobuma ühtlasi nõunikust ning nõunik oma tööst.

"Minu nõunik Anneli on mind kümme aastat välja kannatanud ja kui mul millestki kahju on, siis temast," lausub Ergma nukralt. "Kui tahate head inimest ja head nõunikku, siis pöörduge Anneli poole, ta on supertegija!"

Muidugi ei kavatse Ergma veel pensionile minna ja oma aega jääb ootama ka memuaaride kirjutamine. "Ma pean jätkama tööd riigikogu liikmena ja mul on uus väljakutse," teatab Ergma. "Olen jõudnud ära teha selle, et Eesti on lõppfaasis Euroopa Liidu kosmoseagentuuriga ühinemisel. Nüüd kavatsen hakata tõsiselt valmistuma Euroopa Parlamendi valimisteks."

Ergma sõnul annab kahe hiiglasliku, kokku 12 miljardi eurose kosmoseprojekti Galileo ja Coperniku lõpetamine võimaluse, et ka Eesti noored saaksid areneda. "Mulle läks väga südamesse, kuidas üks väike Eesti poiss, kes on väga huvitatud astronoomiast, küsis mult, kas Eestis polegi kosmost, et kas tema peab ka suurena Ameerikasse elama minema," vahendab Ergma ja teatab, et tema kompetents lubab kindlasti europarlamendis kosmoseasja edasi ajada. "Vaat see on see, mille nimel ma tahan tegutseda, et noored ei peaks siit lahkuma."

Eiki Nestor: kõik on nagu esimesel koolipäeval

Riigikogu valis eile Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluva Ene Ergma asemel esimeheks sotsiaaldemokraat Eiki Nestori, kes sai salajasel hääletusel 54 häält, senine esimees Ene Ergma sai 45 häält. Kehtetuid sedeleid oli üks. Hääletamisel osales 100 riigikogu liiget. Aseesimeesteks valiti tagasi Reformierakonda kuuluv Laine Randjärv ja Keskerakonna liige Jüri Ratas. Randjärve poolt oli 51 ja Ratase poolt 48 riigikogu liiget.

Eiki Nestor ütles Õhtulehele, et tunne esimehetoolis istuda on nagu esimesel koolipäeval. Seda vaatamata pikale riigikogu liikmekarjäärile, sest Nestor on olnud kõigi koosseisude liige. Paar naerupahvakat kerkiski saalis, kui Laine Randjärv õpetas Nestorile, kuhu lükata oma elektrooniline kaart ning korra jõudis Nestor ka aseesimeeste väljakuulutamisega ajast veidi ette, alustades tulemuse teatamist enne, kui vastav paber laual.

Samal teemal

20.03.2014
Eiki Nestor valiti riigikogu esimeheks
20.03.2014
Eiki Nestor: "Kes tahavad parlamenditööd segada, need leiavad ikka võimaluse"
20.03.2014
GALERII: riigikogu spiiker Ene Ergma lahkus lillesülemitega
20.03.2014
Eiki Nestor valiti Riigikogu esimeheks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee