Eesti uudised

Õhtulehe video!

Eiki Nestor: "Kes tahavad parlamenditööd segada, need leiavad ikka võimaluse" (13)

Küllike Rooväli, 20. märts 2014 15:52
Küllike Rooväli küsitleb uut riigikogu esimeest Eiki Nestorit.Foto: Risto Hännikäinen
Täna riigikogu esimeheks valitud sotsiaaldemokraat Eiki Nestor arvab, et ööistungitest pääsu ei ole, sest parlamenditöö segamine on iseloomulik igale demokraatiale. 

Mis tunne on Ene Ergma käest võtta see haamer üle?

Eks ta alguse asi on, ei tea, kust nupust mikrofon sisse vajutada või midagi muud sellist. Aga ju harjub ära.

Samal teemal

Need unetud ööd, mis nüüd tulevad. Kunagi on sotsid öelnud, et neid pikki ööistungeid väga ei taheta. Kas te saate selles osas midagi ära teha?

Ma arvan, et selline asi nagu opositsioonipoolne enda tõestamine parlamenditöö segamisega on iseloomulik igale demokraatiale. Ausalt öeldes, ma ei teagi maailmas ühtegi riiki, kus parlamentides seda ei tehta. Kõige levinum moodus on sõnavõtud, mis kestavad tunde, kuna tõlgendatakse riikide sõnavabadust sellisel moel, et ei saa ka aega piirata.

Meil 1992. aastast on sõnavõtud olnud piiratud ja tegelikult võib ju katsetada igasuguseid survemeetodeid seadusesse kirjutada. Lõppkokkuvõttes need, kes tahavad parlamenditööd segada, need leiavad ikka võimaluse.

See on nagu selles mõttes isegi kultuursem, et meil ööistungeid peetakse kui see, et siin 24 tunni kaupa loenguid peetakse.

Mis te arvate, kui suur on riigikogu esimehe enda osa protsessis, et see kord käest ära ei läheks?

Eks ta on ju koosoleku juhataja ja peab siin korda hoidma. Aga muidugi ei ole ta nende riigikogu liikmete õpetaja, ülemus või mingi moraalilugeja. Seda peab igaüks ikka ise tundma.

Sotside tulek opositsioonist koalitsiooni – ka see on ka väike vaikuse ja korra rikkumine? Kas te kuidagi ka ennast selles valitsuskriisis vastutavaks peate?

Ei, ma arvan, et antud oludes oli meil avatud jutuajamine meie tänase partneriga, kellega me koalitsioonileppe sõlmisime. Võis arvata, et meil tulevad rasked läbirääkimised, ja rasked nad olid, aga elu on näidanud, et kui nad on korralikult peetud ja kokku lepitud, siis ka kokkulepped peavad. Ja ma küll täna usun, et need kokkulepped peavad.

Samal teemal

21.03.2014
Riigikogu esimees Eiki Nestor debüteerib jalgpallikommentaatorina
21.02.2014
Ene Ergma viimane tööpäev: eurokosmost tulpidega vallutama
20.02.2014
GALERII: riigikogu spiiker Ene Ergma lahkus lillesülemitega
20.02.2014
Eiki Nestor valiti Riigikogu esimeheks