Eesti uudised

Europarlamendi liikmed vastustavad Mistralide müüki (11)

Toimetas Kristin Aasma, 20. märts 2014 07:42
Mistral tüüpi sõjalaevFoto: AFP / Scanpix
36 Euroopa Parlamendi liiget saatsid 19. märtsil Tunne Kelami algatusel Prantsuse presidendile François Hollandile ning Euroopa Liidu välispoliitika kõrgele esindajale Catherine Ashtonile ühise kirja, milles väljendavad muret Euroopa poolt Venemaale lähetatud vastuoluliste signaalide pärast. Olgugi, et Euroopa Liidu valitsused mõistavad Venemaa agressiooni Ukraina vastu hukka, kaalub Prantsuse valitsus kahe moodsa Mistral tüüpi rünnaklaeva üleandmist Vene sõjalaevastikule.

"Paljud viimastel aastatel Euroopa Liitu astunud riikide kodanikud on kannatanud poole sajandi vältel Nõukogude Liidu poolt 1939 ja 1940 toime pandud agressiooni tagajärgede all ning tunnevad end praeguses olukorras eriti haavatavatena," väidavad kirjale alla kirjutanud saadikud.

Samal teemal

"Juhul, kui Läänel ei jätku piisavalt otsustuskindlust peatada Venemaa agressioon Ukraina vastu nüüd, võib moodsate Lääne relvadega varustatud Venemaa seda suurema tõenäosusega jätkata lähitulevikus oma territooriumi laiendamist."

Tunne Kelami sõnul võtavad Euroopa Parlamendi liikmed teadmiseks välisminister Laurent Fabiuse 18. märtsi sõnumi, mille kohaselt Prantsusmaa on valmis kaaluma Mistralide üleandmise kavade tühistamist juhul, kui Kremli edasine käitumine provotseerib uue sanktsioonide raundi.

"Meie seevastu kutsume Prantsuse võime üles viivitamatult tühistama Mistralide müük ja üleandmine," ütles Kelam. "President Putin on täiesti selgelt osutanud Vene agressiivsete aktsioonide jätkumisele. Ainus käik, mis avaldaks Kremli tulipeadele kainestavat mõju on igasuguse sõjalise koostöö peatamine Euroopa Liidu ning Venemaa vahel."

Kirjaga ühinenud Euroopa Parlamendi saadikud esindavad 14 riiki.

"Me ei taotlenud allakirjutanud saadikute arvu suureks paisutamist, sest toetuse kogumiseks oli aega vaid üks ööpäev, küll aga laiapõhjalisust," ütles kirja algataja Tunne Kelam. "Julgustav on see, et alla kirjutasid mitte ainult Balti riikide ja Poola esindajad, vaid Inglise, Iiri, Saksa, Hollandi, Itaalia, Soome, Rootsi, Sloveenia, Horvaatia, Bulgaaria ning Rumeenia kolleegid."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee