Eesti uudised

Salaviina pähe müüakse lahjendatud tehnilist piiritust (10)

Andres Tohver, 20. märts 2014 07:00
OHTLIK ALTERNATIIV: Hinnavõit tuleb tervise või elu hinnaga. Foto: MTA
Maksu- ja tolliameti andmetel domineerib Eestis salaalkoholi osas denatureeritud piiritus ehk lahjendatud tehniline piiritus, mille joojat ähvardavad teadvusekaotus ja organismi happelisuse järsk tõus, mis võib lõppeda surmaga.

"Denaturant on selline aine, millega joogikõlblik alkohol muudetakse joogikõlbmatuks," seletab MTA avalike suhete juht Ivi Papstel. Eesmärk on, et seda ei joodaks. Nii rikutakse ära piiritus, mida kasutatakse näiteks aknapesuvedelikus, piirituselampides ja süütevedelikus.

Papsteli sõnul avastati mullu denaturante sisaldavat alkoholi 52 korral kokku 10 488 liitrit, mis moodustas 80% kangest salaalkoholist.

Aasta varem oli sääraseid juhtumeid 20 ja kogus 6200 liitrit. Seega on aset leidnud märkimisväärne hüpe.

Eestis levib Ungari ja Sloveenia nõuetele vastav tehniline piiritus. Denaturantide sisaldust püütakse vähendada, et müüa toodet edasi joogikõlbliku alkoholina.

Kas denaturandid saadakse kätte?

Samal teemal

"Ega ei saagi," ütleb MTA pressiesindaja Uku Tampere solgimüüjate kohta, et enamasti tehnilist piiritust lihtsalt lahjendatakse.

Tartu Ülikooli teadur Gunnar Nurk on teist meelt: "Loomulikult on neid võimalik kätte saada, aga küsimus on hinnas. Kui hakata destilleerima, siis pigem arvan, et mõttekam on puhast piiritust osta. Lisandeid saab püüda ka aktiivsöega, aga kui edukalt, see sõltub söe kvaliteedist."

Mida lahjendatud tehnilise piirituse joomine inimesele teeb? Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa suunab küsimuse edasi Mürgistusteabekeskusele. Keskuse töötaja Esta Kõomägi ütleb, et tehnilise piirituse joomine toob kaasa teadvusehäired ja metaboolse atsidoosi. See tähendab, et organism läheb liiga happeliseks.

Sümptomite avaldumine oleneb kogusest ja inimese eelnevast käitumisest. Kui inimene joob näiteks 200 grammi jooki, kus tehnilist piiritust on 40%, siis ilmnevad teadvushäired kuue tunni jooksul. Pöörduda tuleb haiglasse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee