Maailm

Rootsi "sarimõrvar" lasti vabaks (8)

AFP/BNS/Õhtuleht, 20. märts 2014, 07:00
Sture Ragnar Bergwall. Foto: Sverigesradio.se
Aastaid Rootsi kurikuulsaimaks sarimõrvariks peetud Thomas Quick alias Sture Ragnar Bergwall vabanes eile Säteri psühhiaatriahaigla kinnisest osakonnast, kus ta oli viibinud sundravil 23 aastat.

Mees tunnistas üles 33 lahendamata jäänud mõrva. Kaheksa mõrva aastatest 1976–1988 jõudsid kohtusse ja 1994.–2001. aastani peetud protsessidel mõisteti Thomas Quick nende toimepanemises süüdi.

2002. aastal võttis Thomas Quick endale tagasi nime, mille all ta siia ilma sündis – Sture Ragnar Bergwall.

Üllatav pööre tuli loosse siis, kui ohtlikuks sarimõrvariks peetava mehe uus raviarst talle enam kangeid ravimeid ei andnud.

Rohtude mõjust vabanenud, teatas Bergwall 2008. aastal ootamatult, et ta pole tegelikult ühtegi inimest tapnud. Seetõttu ei taha ta enam olla süüdi ja ühiskonnast isoleeritud.

Bergwall peab olema tänulik ajakirjanik Hannes Rastamile (1955–2012), kes tema loo ära kuulas ja selle meedias avalikustas. Bergwall rääkis, et ta hakkas mõrvu üles tunnistama haiglasest tähelepanuvajadusest.

Kohtuasjade läbivaatamisel selgus, et pole vähimadki tõendeid, mis kinnitavad, et just Sture Ragnar Bergwall on mõrvar. Ühegi ohvri juurest ei leitud Bergwalli DNAd. Ühelgi mõrval ei olnud ka otseseid tunnistajaid, samuti ei leitud mõrvarelva.

Bergwalli vabastada otsustanud kohus lisas, et mees kannatab endiselt isiksusehäirete all, kuid mitte sellisel määral, et teda oleks vaja kinni hoida. Vabastamiseks esitati mitu tingimust, nii peab Bergwall hoiduma alkoholist ja uimastitest, käima regulaarselt ravil ning võtma oma uues elukohas vastu kohalike võimude abi.

Bergwall on öelnud, et kavatseb kolida põhja poole, hakata elama mägedes ning pühenduda läbielatu kirjapanekule. Rootsi meedia peab Sture Ragnar Bergwalli lugu suurimaks justiitsskandaaliks riigi ajaloos.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee