Eesti uudised

Reinsalu: Eesti vajab parteideülest kaitsekokkulepet (10)

Toimetas Geidi Raud, 19. märts 2014, 16:56
Kaitseminister Urmas Reinsalu tegi Riigikogus avalduse Eesti kaitsevõime tugevdamise tagamiseks.Foto: ARNO SAAR
Kaitseminister Urmas Reinsalu tõdes täna Riigikogus tehtud poliitilises avalduses, et Eesti vajab parteideülest rahvuslikku kaitsekokkulepet, mis määrab lähiaastate eesmärgid ja annab ühiskonnale selge signaali kaitsevaldkonna tähtsusest.

Reinsalu sõnul on kaitsekokkuleppe vajadus tingitud Ukraina sündmuste tõttu muutunud julgeolekuolukorrast maailmas. „Me oleme rahvusvahelise kogukonnana suhteliselt ootamatult pandud fakti ette, et 21. sajandi Euroopas käivadki asjad nii, et üks naaber tungib oma sõjaväega teise riiki ja korraldab seal nii-öelda referendumi ja annekteerib endale meelepärase territooriumi," sõnas Reinsalu riigikogus esinedes.

Kaitseministri sõnul on tähtis jõuda kokkuleppele, kuidas kiirendada iseseisva sõjalise kaitsevõimet seisukohast kriitilist kahe jalaväebrigaadi arendamist. „Praeguse rahastamistasemega on teise brigaadi täielik relvastamine ja varustamine ette nähtud peale 2018 aastat," ütles Reinsalu. „Peame tegema pingutuse jõudmaks sellele varustustasemele varem, koos esimese brigaadi täieliku soomusmanöövervõime saavutamisega."

Reinsalu toonitas, et Eesti peab tegema sellises olukorras kõik, et Venemaa kuriteod Ukrainas saaksid karistuse. „Kui selline käitumine kujuneb aktsepteeritud normiks rahvusvahelistes suhetes, siis ei saa unerahu olla mitte ühelgi sellise agressorriigi naabril," ütles Reinsalu. „Samas kinnitan kõigile – ja ma rõhutan seda veelkord – Eesti Vabariik ei peaks tundma hirmu. Me oleme hästi kaitstud, paremini kui kunagi varem."

Kaitseministri sõnul käib töö mahukate ja oluliste hangetega jalaväe lahingmasinate, liikursuurtükkide ja moodsate tankitõrjesüsteemide hankimiseks ning esimesed jalaväe lahingmasinad peaks Eesti saama juba 2015. aastal.

Kaitseminister rõhutas rahvusvahelises koostöö olulisust, märkides, et tähtis on suurendada NATO heidutusvõimet ja tugevdada kollektiivkaitset. „Eesti pakkus esimese riigina Euroopas NATO-le välja konkreetsed ettepanekud alliansi heidutusvõime suurendamiseks. Suurem arv õhuturbelennukeid Läänemere piirkonnas on selle esimene tulemus,"  ütles Reinsalu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee