Eesti uudised

Kas uue valitsuse ausad lubadused või salaviinaäri kasv ja pelk bluff? (37)

Teet Teder, 19. märts 2014, 07:00
Foto: Raigo Pajula
Uus koalitsioon lubab: lastetoetusi suurendatakse ja tööjõumakse vähendatakse. Vastasleer aga kahtlustab peent mängu maksudega ja ütleb, et lubaduste kate on blufitud.

Pühapäeval leppisid sotsid ja Reformierakond kokku, et riik hakkab tasuta koolilõuna toetust maksma peale põhikooli õppurite ka gümnaasiumiõpilastele. Esmaspäeval lepiti kokku, et vähendatakse tööjõumakse (tõuseb tulumaksuvaba määr ja langeb töötuskindlustusmakse) ja sellest võidavad eelkõige väikesepalgalised töötajad.

Tulumaksuvaba määr tõuseb 144 eurolt 154 eurole ning pensionäridele veel lisaks, et keskmine pension oleks tulumaksuvaba. Ka jõuti järeldusele, et esimese ja teise lapse toetus suureneb 45 eurole kuus ja kolmanda lapse toetus 100 eurole kuus. Suhtelises vaesuses elavate perede täiendav lapsetoetus kasvab samuti 45 eurole kuus.

Uus võimuliit pole aga avalikustanud, kui kalliks lubadused maksumaksjale täpselt lähevad, ega sedagi, kas ja kust nende elluviimiseks raha leitakse.

"Lubadused on ilusad, kuid välja käidud katteallikad on pigem murettekitavad. Ma ei ole kindel, et see, mis täna välja käidud, vastab ka tegelikkusele," lausub riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL).

Moodustatava koalitsiooni teadete kohaselt on 200 miljoni euro leidmiseks (nii palju maksavad lubadused) mitu võimalust. Vähemalt 15 miljonit eurot tulevat juba sellest, kui parandatakse ministeeriumide finantsjuhtimist. Selleks on rahandusministeerium välja töötanud detailse kava.

"Tekib küsimus, kus nad on enne olnud. Rahandusminister on ametis olnud aastaid ja nüüd teatab avastusest, et meil on võimalus [riigi valitsemist] efektiivsemaks muuta. See tundub olevat blufitud ettepanek," väidab opositsioonileeri sattunud Sester.

2012. aasta lõpul tehti otsus, et neljal järjestikusel aastal suureneb alkoholiaktsiis igal aastal 5%. See oli selleks, et ettevõtted teaksid maksutõusuga arvestada ja see ei tuleks üllatusena. Ent sel esmaspäeval kella poole viie ajal õhtul tuli ajakirjanike ette rahandusminister Jürgen Ligi ja teatas, et suurem osa lubaduste täitmiseks minevast rahast tuleb just aktsiiside kasvust.

Teisisõnu on uuel aastal kavas alkoholi- ja tubakaaktsiisi suurendada lisaks veel 10%. Kusjuures varasem seadus jääb kehtima ehk senise 5%lise tõusu asemel kasvatatakse aktsiisi hoobilt 15%. Sama skeem kehtib ka tubakale.

"Iseenesest see on allikas, mis eri riikides on olnud katteks erinevate kulude tegemisel. See on üks lihtsamaid maksutõuse ja üldjuhul seotud pahedega. Tasuks aga tähele panna, milline on prognoositav salaturu teke," sedastab Sester.

"Varasemalt ei ole just seetõttu nii järske tõuse tehtud. Analüüsid ja raportid on näidanud, et sellisele maksutõusule järgneb salaturu suurenemine."

Kuigi peaministriks saav Taavi Rõivas ütles, et raha võetakse inimeste pahede pealt, et investeerida see lastesse, loodetakse lisaraha saada ka Eesti Loto reklaamiõiguste laiendamisest. See tähendab, et seda tuleb pidada riigi üleskutseks mängida rohkem loteriid, siis laekub riigikassasse rohkem raha. Sel moel loodab lubadusi jagav võimuliit noppida rahvalt juurde kolm miljonit eurot.

"Ma ei ole aru saanud, milliste meetmetega nähakse ette hüppelist laekumise kasvu Eesti Lotost. Millistel andmetel need numbrid baseeruvad? Kui need baseeruvad sellel, et on vaja täita kuludega tekkinud auku, siis ma saan aru, aga ma arvan, et see ei ole ajend. Ma ei ole näinud alusmaterjali, mis seda väidet kinnitaks," kommenteerib Sester.

Ligi: IRLiga ei saanud teha häid poliitilisi valikuid

Kas varem ei olnud raha ja tahtmist või ei lasknud IRL makse vähendada, toetusi suurendada ja gümnaasiumiõpilastele tasuta koolilõunat pakkuda?

Rahandusminister Jürgen Ligi: "Noorel valitsusel on palju lihtsam püstitada uusi eesmärke ja nende täitmiseks kõrvaldada erinevaid takistusi, olgu need siis isikulised, poliitilised või seadusse kirjutatud.

Olemasoleva valitsuse puhul on selle ette kerkinud hulk barjääre, pigem kaitstakse enese eelarveid ja jälgitakse kulude suurendamist, kui tehakse poliitilisi valikuid, mis head ühiskondlikult.

Igal aastal on meid tabanud ametkondlike lisarahataotluste laviin, mida rahandusminister peab sortima, tõrjuma ja rahuldama. Paraku ainult rahandus- ja peaministri erakonna puhul oleme neid suuresti ennetada suutnud. On saanud aina selgemaks, et nii ei saa see kesta ja valikuvabadust tuleb eelarvesse juurde luua. Säästlikumat kulutamist oleme nõudnud kogu aeg."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee