Maailm

Venemaa naeris lääneriikide pehmed sanktsioonid välja (21)

Aadu Hiietamm, 19. märts 2014 07:00
KESET HIILGUST: Venemaa president Vladimir Putin pidas eile Kremlis parlamendi kahe koja ühisistungil kõne, milles rõhutas, et Krimm oli ja on Venemaa lahutamatu osa.Foto: Reuters/Scanpix
Kremlis kirjutati alla lepingule Krimmi võtmise kohta Venemaa koosseisu.

Eile Kremli Georgi saalis peetud kõnes kinnitas Venemaa president Vladimir Putin Venemaa ajaloolist õigust Krimmile ja kiitis seal korraldatud rahvahääletuse tulemusi, mis annavad seadusliku õiguse Krimmi ja Sevastopoli võtmiseks Venemaa koosseisu. Enne Putini esinemist võttis Vene riigiduuma vastu avalduse, milles naeruvääristas USA ja Euroopa Liidu sanktsioone.

Samal teemal

Vene president Vladimir Putin kuulutas eile Kremli Georgi saalis toimunud parlamendi kahe koja ühisistungil peetud kõnes, et Krimm oli ja on Venemaa lahutamatu osa ning pühapäevane igati seaduslik rahvahääletus likvideeris vahepealse ebaõigluse. Teisisõnu, Putin rõhutas, et Krimmi ja Sevastopolit enam käest ei anta. Ta lisas, et muul maailmal tuleb arvestada Venemaa rahvuslike huvidega.

Vene president Putin: Krimm jääb Venemaale

Putin pöördus ukrainlaste poole ja kinnitas, et Venemaa ei soovi Ukraina edasist jagamist, kuid Krimm jääb igal juhul Venemaa omaks. Ta esitles end lausa rahutuvina, kes mingil juhul ei taha vastasseisu oma partneritega ei idas ega läänes. Venemaa president süüdistas Ukraina sündmustes lääneriike, kes läksid üle piiri. "Nad käitusid tahumatult, vastutustundetult ja ebaprofessionaalselt," ütles Putin.

Ta lisas, et Venemaa teeb omalt poolt kõik, et ehitada oma partneritega tsiviliseeritud heanaaberlikud suhted nagu tänapäeva maailmale kohane.

Esinemise järel allkirjastas Vladimir Putin koos Krimmi ja Sevastopoli juhtidega lepingud Krimmi ja Sevastopoli võtmise kohta Venemaa Föderatsiooni koosseisu. Lepingute järgi kuulub Krimm alates eilsest Venemaa Föderatsiooni koosseisu vabariigina ja Sevastopol föderaalse tähtsusega linnana.

Lepingute kiire allkirjastamisega soovis Putin koha kätte näidata lääneriikidele, kes peavad Krimmis korraldatud rahvahääletust ebaseaduslikuks ning üritavad sanktsioonidega sundida Venemaad järeleandmistele.

Vene riigiduuma võttis enne Putini esinemist vastu avalduse, milles naeruvääristas USA ja Euroopa Liidu sanktsioone, mis kehtestati esmaspäeval, et karistada konkreetseid isikuid, kes on süüdi Krimmi annekteerimises. Avalduses soovitatakse härra Obamal ja härrastel euroametnikel laiendada kehtestatud sanktsioone kõigile Vene seadusandjatele.

Teatavasti otsustasid USA võimud külmutada 11 ja Euroopa Liit 21 inimese pangakontod ja varad. Ühtlasi kehtestas Euroopa Liit nimekirja kantud 21 isikule kuueks kuuks reisikeelu, mida võib vajadusel pikendada.

Venemaa seniseid sanktsioone ei karda

Eestiski hästi tuntud kunagine Peterburi kuberner ja praegune Vene parlamendi ülemkoja spiiker Valentina Matvijenko nimetas USA sanktsioone poliitiliseks šantaažiks. "USAs teatakse suurepäraselt, et kontosid ja omandit mul välismaal ei ole," rõhutas Matvijenko.

Venemaa presidendi abi Vladislav Surkov praalis, et tema tunneb musta nimekirja sattumise üle vaid uhkust. "Hindan Washingtoni administratsiooni otsust tunnustusena teenete eest, mis ma Venemaale osutanud olen. See on mulle suur au," ütles Surkov.

USA ja Euroopa Liidu järel teatasid sanktsioonide kehtestamisest ka Kanada ja Jaapan. Kanada kehtestas sanktsioonid seitsmele Vene ja kolmele Krimmi ametiisikule. Jaapan teatas aga eile, et peatab läbirääkimised viisanõuete lihtsustamise küsimuses ega alusta kõnelusi uue investeerimisleppe, kosmoseleppe ning riskantse sõjalise tegevuse vältimise leppe üle.

Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius jättis ära eilseks planeeritud visiidi Moskvasse ja teatas veel, et Venemaa liikmelisus ühenduses G8 on peatatud. Niisugusele otsusele jõudsid G8 ülejäänud seitsme liikmesriigi (Saksamaa, Itaalia, Suurbritannia, Prantsusmaa, Jaapani, Kanada ja USA) juhid. G8 tänavust tippkohtumist Sotšis pidi võõrustama Venemaa. Praeguse seisuga kavatsevad ülejäänud seitse liikmesriiki (G7) Sotši asemel kohtuda Suurbritannias. Barack Obama teatas eile, et soovib G7 juhtidega arutada Krimmiga seonduvat tuleval teisipäeval Haagis.

Ukraina välisministeerium reageeris Putini eilsele kõnele ja Krimmi astumisele Venemaa koosseisu avaldusega, milles rõhutatakse, et Ukraina ei tunnusta mitte kunagi Krimmi ühinemist Venemaaga.