Foto: Raigo Pajula/presidendi kantselei
Toimetas Marge Sillaots 18. märts 2014 15:25
"Eesti ja Poola on lähedased liitlased, sarnaselt mõtlevad ja tegutsevad sõbrad, kes seisavad üheskoos demokraatliku Euroopa eest," ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes saabus täna koos Evelin Ilvesega riigivisiidile Poola.

"Poola on Läänemere piirkonna liider, Eesti üks tähtsam strateegiline partner, vastutustundlik eestkõneleja meie ühiste väärtuste hoidmisel," sõnas Eesti riigipea pärast kohtumist Poola presidendi Bronislaw Komorowskiga.

"Meil on ühesugune julgeolekutunnetus, ühesugune mõistmine kaitsekulutuste ja ühiste õppuste tähtsusest," tõdes president Ilves, pidades tähtsaks kahe riigi julgeolekukoostööd. "NATO heidutuse osas on oluline Poola jätkuv panustamine alliansi õhuturbemissiooni."

Kõneldes Ukraina kriisist, ütles Eesti riigipea, et see on muutunud kogu Euroopa kriisiks: "Eesti ja Poola mõistavad mõlemad: see pole ainult Krimmi küsimus, Ukraina ja Venemaa suhete küsimus. See on geopoliitiline nihe, mis muudab vähemalt lähitulevikuks kogu Euroopa julgeolekupilti ning demokraatlike riikide läbikäimist Venemaaga."

Ta õhutas Euroopa Liitu ja NATO-t küsima: mis on meie mõjusad vastusammud Venemaaga, kes on oma soomukite ja sõduritega üle sõitnud Ukraina suveräänsusest ja territoriaalsest terviklikkusest, rahvusvahelisest õigusest, ÜRO põhikirjast ja OSCE alusdokumentidest?

"Euroopa Liidu ühine positsioon ei saa olla Vene gaasi hind, vaid selleks saavad olla ühised väärtused, millele meie ühendus toetub," hoiatas Eesti riigipea.

Presidendid Ilves ja Komorowski rõhutasid, et NATO järgmine tippkohtumine septembris peab keskenduma alliansi territooriumi kollektiivkaitse tõhususele ja usutavusele, mille lahutamatu osa on ka Ameerika Ühendriikide nähtav sõjaline kohalolek.

Kaks riigipead nimetasid tähtsaks Euroopa Liidu idapartnerlusriikide Ukraina, Moldova ja Gruusia jätkuvat ning kindlameelset toetamist nende maade eurolõimumisel.

Samal teemal

Kommentaarid  (15)

Arvaja, 19. märts 2014 14:08
Presidendiprouade võrdlemisel peaks mõtlema ka nende vanusevahele. Ingrid Rüütel sai Evelin Ilvese toetajatelt kaela sõimuvalingu, neid võrreldi kui Ingrid oli 70 ja Evelin 35. Ma küll ei oska arvata, kui suur vanusevahe on Poola presidendi ja meie presidendi abikaasadel, aga 10-15 aastat on see kindlasti.
Samuti ei tea me, kui palju lapsi ta on üles kasvatanud ja palju tal on lapselapsi. Pere eest hoolitsemine on ikka rohkem olnud naiste töö ja seda ta on ka presidentide perekondades. Poola proual võib ambitsioon olla vaimselt rohkem erudeeritud. Nagu seda oli ka meie Ingrid Rüütlil, kes oli vaid abikaasa saatja kui ta pidi seda tegema. Muul ajal oli Ingrid teadlane ja on seda praegugi. Ega Poola proual ju tegelikult midagi viga ei ole, lihtne sinine kleit, sobiliku dekoltee ja pikkusega, pikkade varrukatega. Ja härra president tema kõrval pole sugugi kohmetu ega närviline, vaid omas elemendis.
to Hilja 19. märts 2014 10:37
millist rõhku ta, sinu arvates, siis pöörab sellel pildil? Et mantel on seljas ja teine on ilma? Teisel pildil on lihtne valge kleit.Sinu jutust tuleb välja, et meie presidendiproua ei tohigi midagi selga panna.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS