Eesti uudised

Sügava puudega lapse ema: "Meditsiin aitab elule, kuid kes aitab elada?" (37)

Silja Paavle, 18. märts 2014 07:00
RÕÕMUS JA HOITUD: Enneaegsena sündinud ja üheksapäevasena kliinilisest surmast elule turgutatud Eliise on nüüd üheksa-aastane. «Eliise on minu elus kõige kallim inimene,» kinnitab ema Margit, et on läbi ränkade katsumuste leidnud viimaks rahu ja lahenduse, kuidas hoida last ja käia ka tööl.Foto: Erakogu

"Meditsiin aitab elule, kuid kes aitab edasi elada?" küsib üheksa-aastase sügava puudega Eliise ema. Ta on oma tütart hooldades tulnud nii vaimselt kui füüsiliselt välja tõelisest põrgust.

Aasta algusest saati on Eliise eestlastele tuttav – just tema on Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi tänavuse kampaania "Unistuste puhkus" reklaamnägu. Kampaania eesmärk on avada hoiukodusid üle Eesti, et pakkuda sügava puudega laste peredele võimalust puhkuseks.

Eliise ema Margit Krjukov (32) teab vägagi hästi, kui suur väärtus on hoiukodul puudega lapse vanema jaoks.

Elu ja surma piiril

Eliise sündis üheksa aasta eest enneaegsena. Tüdrukutirts kaalus vaid 490 grammi. "Tema aju ei olnud välja arenenud," meenutab Margit esimest arstidelt saadud infot.

Ta nendib, et kui tänapäeval on enneaegsete laste vanemate nõustamine tublisti arenenud, siis 2005. aastal ei olnud vajalikku teavet kelleltki saada. Tema sõnul ei saa üheltki veidi üle kahekümneselt emalt eeldada, et ta teab, mida tähendab ajukahjustus. "Sellest, mis aastate kaupa on kestnud, polnud aimu. Haiglas kuulsin ainult julgustavaid sõnu," nendib naine, keda kurvematest lugudest säästeti.

Tagantjärele sai Margit teada ka sellest, et kui Eliise oli üheksa päeva vana, tabas teda kliiniline surm ning beebit tuli elustada.

"Elustada poolekilost loodet, kes on vaid 19 sentimeetrit pikk – milleks?" küsib Margit, lisades, et ta ei pea seda kõige õigemaks. Tegelikult möödus kogu Eliise esimene eluaasta nagu noateral, elu ja surma piiril.

Margiti sõnul ei saa oletada, mis oleks temast ühel või teisel juhul saanud, kuid ta on kindel: kui Pöial-Liisi mõõtu Eliise oleks siis surnud, oleks noored vanemad lapse kaotusest varem või hiljem üle saanud ning neil oleks sündinud teine, terve laps.

"Aga läks teisiti," ohkab ema.

Praegu on tema hoole all üheksakuuse mõõtu üheksa-aastane tütar, kes ei käi ega räägi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26.06.2014
Pärnus alustab tegevust Eesti teine puudega laste hoiukodu
23.04.2014
Pisitüdruk jäi pärast 7 minutit kliinilist surma elama
14.03.2014
Tartus avab uksed esimene puuetega laste hoiukodu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee