NAGU PARADIISIS: Mihkel Tiks Krimmist pageda veel ei kavatse.Foto: MIHKEL MARIPUU
Küllike Rooväli 18. märts 2014 07:00
Pärast jah-sõna ütlemist Venemaale on Krimm justkui välja surnud. Kirjanik Mihkel Tiks ei leia põhjust lahkumiseks.

"Kui ma ei loeks internetist, et Venemaa võib iga hetk Ida-Ukrainasse sisse tungida ja sõda võib alata, võiks arvata, et kõik on hästi. Siin ei anna miski põhjust ärevuseks," ütles Krimmis elav Mihkel Tiks eile pärastlõunal. Pärast referendumit andis Krimmi valitsus inimestele vaba päeva.

"Pärast eilset joovastust on suur pohmelus, siin minu all Sevastoopoli maanteel pole kunagi nii vaikne olnud," naljatab Tiks.

Sama rääkis Õhtulehele ka Artur Golovko, Muhumaalt Pärit Eda Golovko poeg. "Meil on seni kõik vaikne. Muidugi käisime kõik hääletamas." Mis edasi saab?

"Meil on ükskõik, mis võim on, peaasi et sõda pole!" vastab mees nukra häälega.

Tiksi hinnangul on Venemaaga ühinemise pooldajaid lõviosa, ülejäänud püsivad pigem vaiksed.

"On ka selliseid, kes julgevad öelda, et me tahame Ukrainas edasi olla," rääkis Tiks. "Ukrainameelsed räägivad, et küll te veel näete, kuidas te siin viimaks ilma veeta ja elektrita jääte, – vaadake, millises olukorras on Abhaasia."

Kui Krimmis on kriitilist rahvast vähem, siis mujal Ukrainas on Tiksi sõnul meeleolu vastupidine.

"Venemaa poliitika on ukrainlased ühte liitnud ja sisemised vastuolud suuresti kaotanud. Tänu sellele, et tekkinud on ühine suur vaenlane," kirjeldas Tiks.

Kuid tema arvates ei tasu uskuda, et miski muutub. Venelased on loonud Krimmis samasuguse olukorra, nagu kunagi Balti riikide okupeerimisega.

"Praegu on sama tunne, nagu sai Eesti NSVs oldud," märkis Tiks. Eestisse naasmisega pole Tiksil kiiret.

"Jään äraootavale seisukohale. Praegu otsest kriisi ja ohtu mu elule pole ja mul on juba missioon tekkinud," muigab Tiks.

"Pealegi olen ma juba nagu "meie mees Havannas"."

Tiks varustab vahetute muljetega Krimmist nii Eesti infokanaleid kui ka juba Soome televisiooni, kes on kõik temaga intervjuusid teinud.

Tiksi sõnul ei muutu päevadega ilmselt midagi ja kiirustada pole kuhugi.

Krasnodarka ihkab Venesse

Eesti juurtega Rita Kadilkina lausub, et neil Krasnodarkas on kõik Venemaaga ühinemise poolt.

"Meil on kõik normaalne, 93 protsenti hääletasid meil Venemaaga liitumise poolt," kandis Kadilkina ette.

"Meil pole mingeid sõjaväelasi, elame edasi nagu enne."

Kadilkina sõnul panid venelased Krimmi seepärast "kinni", et ekstremistid ei pääseks Kiievist inimesi venelaste vastu üles ässitama.

Oma hoolealuse, ligi neli aastat Aleksandrovka koolis eesti juurtega lastele emakeelt õpetanud Christi Sepa kohta ütleb Kadilkina, et õpetaja kutsuti Kiievisse saatkonda ja ta sõitis juba eile koju Eestisse.