Elu rakenduskõrgkoolis

Näpunäiteid praktikakoha leidmiseks 

Liina Laanemets, 16. märts 2014, 20:26
Pilt on illustreeriv. PantherMedia / Scanpix
Kevad juba käega katsutav ning tudengitel aeg praktikale minna. Nagu esimeses postituses lubasin, siis annan näpunäited isiklikust kogemusest, kuidas leida meelepärane praktikakoht.

Kutseõppe ning rakenduskõrghariduse üks tähtsamaid osasid on praktika sooritamine. Kuid kuidas alustada? Tuleks teha üks korralik CV ning pole mõtet oma eelmisi töökohti ületähtsustada. Isiklikult tean ühte inimest, kes oli tavaline laotööline kaupluses, kuid CV-st võis välja lugeda, et nelja kuu asemel oli lausa terve aasta laojuhataja.

Motivatsioonikiri tasuks eelnevalt läbi mõelda, kuna üks motivatsioonikiri ei pruugi sobida erinevate valdkondadega ettevõtetele. Internetist leiab tegelikult päris häid näidiseid, kuidas võiks see olla vormistatud, kuid ärge kasutage stamp-lauseid. A la „Usun, et sobin hästi Teie ettevõttesse".

Kindlasti peaks olema arvutis ka praktika ainekava või juhend, sest iga valdkonna kohta pole ettevõttel tööd pakkuda. Kuid mis nüüd edasi teha, kui need kolm faili on valmis? Kolm varianti: helista firmadesse, saada kirju või käi kohapeal.

Kuidas üldse leida endale meelepärased ettevõtted? Kasuta näiteks suureks zoom-itud GoogleMapsi, kus ettevõtted peal või kasuta telefoniraamatu abi (kas paberkandjal või www.1182.ee). Üldjuhul võiks e-mail olla adresseeritud vastava osakonna juhile, millega praktika seotud on.

Näiteks raamatupidaja praktikandid võiksid kirjutada finantsdirektorile või pearaamatupidajale. Kuid täpsemate kontaktide puudumisel võid kirjutada ka personalijuhile või ettevõtte üldisele e-mailile, kuna sealt suunatakse kiri juba vastavale isikule.

Kohale minnes on ettevõttel raskem ära öelda, vähemalt nii on mulle õppejõud öelnud. Kahjuks isiklikust kogemusest ei oska öelda, kuna praktikale kandideerinud olen e-maili teel, mille peale on kutsutud vestlusele.

Kuid kuidas valmistuda vestluseks? Soovituslikult võta CV ning ainekava prinditud kujul kaasa, kuid hoolsamad ettevõtted on selle peale juba ise mõelnud. Kindlasti tuleb olla kursus ettevõttega, uurida koduleheküljelt ning tuttavatelt.

Mina, raamatupidajana, olen kandideerinud alati ettevõtetesse, mille tegevusega olen kursis. Siit ka üks soovitus, praktika ettevõte võiks olla teie isiklike huvidega seotud. Palju kergem on olla kollektiivis, kus saad olla üks mutrike tiimist ja mis töötab ühiste eesmärkide nimel.

Eelmised praktikad on mul olnud ühes ettevõttes, mis tegeleb ajakirjadega. Ja kuna minu kirg on meedia, siis tundsin end kui kala vees. Täpselt sama loodan tunda ka maikuus oma uues praktikakohas, mille põhiline tegevusvaldkond on samuti meedia.

Suviti on paljudel puhkused ning praktikante võidakse tööle võtta, seega võiks oma kandideerimisavalduses märkida ära, et soovi korral võin olla puhkusteasendaja jne. Kuid tuleks meeles pidada, et praktika on üldjuhul tasustamata, kuid tasuks ka töökuulutuste peale kandideerida, et saada samaaegselt tööle ning sooritada ka praktika. Kuid kui olla puhkusteasendaja, siis tuleks kindlasti lisaks praktikalepingule täita  ka töö(võtu)leping.

Isiklikust kogemusest võin öelda, et kirju tasuks saata argipäeviti ja hommikul varakult, kuna nädalavahetusel saadetud kirjad jäävad postkasti kuskile lõppu ja tundub, et töötajad ei viitsi kirja avada või pole üldse märganudki kirja, et keegi soovib praktikale tulla. Samas, võib-olla tundub see sedasi ainult mulle.

Kas suur või väike ettevõte? Kumb on parem? See oleneb juba erialast, näiteks raamatupidajatel on kindlasti rohkem tööd suuremas firmas, väikses ettevõttes teeb raamatupidaja kõik ära ja praktikandil ei pruugigi iseseisvat tööd olla. Saab olla ainult vaatleja rollis.

Kuid kui tulevad ainult negatiivsed vastused või neid ei tule üldse? Ei tohiks lootust kaotada, tuleb lihtsalt edasi saata kirju või helistada, end tutvustada ja öelda, et olete esitanud kandidatuuri. Küll üks kord näkkab!

Soovin tudengitel asja tõsiselt võtta, kuna sedasi on suurem võimalus jääda samasse ettevõttesse tulevikus tööle.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee