Juhtkiri

Juhtkiri | Glasnostit ei paista (4)

Õhtuleht, 14. märts 2014 19:26
Foto: TEET MALSROOS
Ehkki sotside üks liidreid Indrek Saar teatas eile, et uus võimuliit tuleb eelmisest avatum ja diskussioonialtim, ei näita veel ükski märk suuremat avalikustamist.

Me ei tea näiteks endiselt suurt midagi tegevusplaanist, milles Reformierakond ja sotsid kokku on leppinud. Läbirääkimistel kokkulepitust on teada antud vaid väga üldsõnaliselt. Näpuotsaga sotsiaaltemaatikat (lastetoetused kindlasti tõusevad), näpuotsaga haridustemaatikat (õpetajatele ei anta katteta palgatõusulubadusi), veel üht-teist.

Siiski, seda saime Sven Mikseri suu läbi ka teada, et järgmine Euroopa Komisjoni volinik saab olema Andrus Ansip. Kui uskuda mitteametlikku infot ministrikohtade jaotumise kohta, saab vähem sotse ministriks kui oli kohti valitsusest lahkuval IRLil. Kui nad nüüd Ansipi eurovolinikuks nimetamisega ka nõustusid, jääb kaks võimalust: kas on sotsid kahjudega kaubelnud või on neile midagi kaunist veel lubatud. Ehk on diili tulemusi näha järgmisel nädalal riigikogu juhatuse valimisel?

President on viimaste päevade vältel korduvalt kasutanud võimalust kritiseerida Siim Kallaselt tülikaid küsimusi küsinud ajakirjandust. Mõistame presidendi kahetsust, et Siim Kallas kui Euroopas rahvusvahelisi kogemusi omandanud ja kahtlemata avara pilguga poliitik loobus loodava valitsuse etteotsa asumast. Kuid me arvame, et kui riigimetsa tagatisel on 100naelase väärtusega riiulifirmale antud garantii sadade miljonite kroonide eest sisuliselt Eesti riigi nimel, siis on nii ajakirjandusel kui ka igal kodanikul õigus esitada küsimusi, mis paber see siiski oli. Me tahaksime ka teada, millele toetub president, kui räägib 20 aastat tagasi toimunud „olematutest asjadest".