Seisukoht

Rainer Kerge | Hei, sina, loe nüüd!

Rainer Kerge, toimetaja, 14. märts 2014, 18:31

9 KOMMENTAARI

k
KikuTeietamine ja Sinatamine on Eestis kodusta kaas antud või mite kaasa antud õ/ 16. märts 2016, 13:21
m
mupsik/ 24. märts 2014, 22:36
Kõik sõltub sellest, kuidas keegi teietab ja kuidas keegi sinatab. Mõnikord tundub teietamine ikka täiega solvav ja teinekord sinatamine liiga familiaarne.
Aga minul oli ükskord selline seik, et ajasin juttu ühe abielupaariga ja ütlesin neile "teie". Sellepeale purskas mees: "Mis sa teietad mind?" On ka selliseid egoiste :D
u
Ulf D. Mortum/ 17. märts 2014, 05:42
to jonnipunn:
Teietamisega ei austa sa küll kedagi, pigem just solvad. Ainult et sa ise ei tea seda ja "austatav" samuti mitte. Ma ei hakka seda hetkel pikemalt lahti seletama, aga igal juhul teietamisega (mitmus ikkagi!) arvad sa teietatava "nende ülejäänute", massi hulka.
Ja mis eesti kultuurist sa jahud? See on samuti, nagu sa ise suvatsed väljendada, võõraste maade kommete pimesi jäljendamine. Siit ja sealt kokku laenatud.
Aga noh, õndsad on need, kes tõde ei tea.
o
Oeh/ 16. märts 2014, 21:55
Ma olen 45-aastane ja tunnistan, et umbes 10 aastat tagasi sain sellest "teietamisest" lahti.
Üks vana ja iganenud komme on pöörduda 1 isiku poole mitmuses. Aga ebaviisakas on öelda: "Hei, sina, loe nüüd!" kui võiks lihtsalt öelda: "Loe!". Tühine, aega ja ruumi raiskav artiklike.
t
to Ulf D. Mortum/ 16. märts 2014, 19:08
Ei, sa pole ainuke :) Minagi näen selles solvamist, kui ühte ja ainukest isikut järsku mitmuses kõnetatakse.
Nagu ei peetaks inimeseks, pigem ehk pööbli osakeseks.
j
jonnipunn/ 16. märts 2014, 13:39
Tänapäeva koolides vist enam ei õpetata sellist elementaarset asja nagu millal sinatada ja millal teietada. Minu lapsepõlves (vene ajal) õpetati koolis, et sinatatakse ainult inimest, keda hästi tuntakse. Kõiki teisi (keda ei tunta piisavalt hästi), teietatakse. Teietamine on ka austuse avaldamine. Näiteks noorem inimene üldiselt teietas vanemat inimest ja sellega ta näitas üles austust vanema inimese vastu. Seega kui hakkad võõrast ja endast vanemat inimest sinatama, annad talle kohe mõista, et sa ei austa teda. See ei ole sõbralikkuse avaldus kui võõrast sinatad. Tundmatu ei saa mitte kunagi sõber olla, sõbraks saab olla ikka see, keda tunned piisavalt hästi. Aga võõraste maade kommete pimesi jäljendamine lõpeb sellega, et eesti kultuur hävib. Mis te arvate, miks välismaalased imestasid paarkümmend aastat tagasi, et me oleme suutnud ennast rahvusena säilitada? Aga sellepärast, et me olime omanäolised, omade kommetega. Kui me hakkame pimesi välismaalasi jäljendama, siis oleme varsti kadunud. Eesti keelt nagunii enam mitte keegi ei oska, kombed kipuvad ka olema sellised nagu mujal. Mille alusel siis Eesti territooriumil elavat inimest eestlaseks nimetada? Ikka oma keele ja omade kommete järgi. Teised las sinatavad võõraid ja las nägu olla ka kogu aeg naerul, see on nende probleem.
u
Ulf D. Mortum/ 15. märts 2014, 15:23
Mina olen vist ainuke loll, kes näeb teietamises hästi maskeeritud solvangut...
k
klassivend/ 15. märts 2014, 11:15
Tead ma ka ei viitsi igaks juhuks lugeda Rainer.

m
mumm/ 15. märts 2014, 10:45
igaks juhuks ei hakkand lugema...

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee