Eesti uudised

RATASTOOLIGA BUSSI: noormees kukkus koos tooliga. Bussijuht vaatas vaid kärsitult kella! (110)

Arvo Uustalu, 14. märts 2014 07:00
1. liini buss: Tol päeval roolis olnud juhiga vesteldi ja talle tuletati meelde elementaarseid viisakus- ja teenindusnõudeid. Foto: ALDO LUUD
Hätta sattunud liikumispuudega inimesele tulid lõpuks sõitjad appi

Bussi sisenenud liikumispuudega inimene lõi kukkudes pea ära, kuid juht ei küsinud isegi, kas kõik on korras?

Õhtusel ajal püüdsid Tartus bussi minna kaks noormeest. Üks sai peale. Teine jäi hätta.

"Ratastool läks ümber. Noormees kukkus selili bussi põrandale, lõi ära pea ja kurtis, et sai löögi ka ribidesse," kirjeldab pealtnägija. Bussijuht ei teinud teist nägugi.

See juhtus 1. märtsi õhtul Tartu 1. liini bussi Raja peatuses. Kui kaks liikumispuudega noormeest bussi peale ruttasid, lasi eakas juht bussi madalaks, et nad oma ratastoolidega peale saaksid.

"Paraku oli kalle liialt suur ja ühel oli ilmselgelt raske end bussi sisse lükata. Bussijuht appi ei läinud. Noor mees proovis ja proovis, siis üritas haarata käsipuust, et tõmmata end sisse. Bussijuht seisis jätkuvalt paigal, siis vaatas käekella ja seisis edasi.

Sel hetkel käis ratastool ümber ja noormees kukkus selili bussi põrandale, lõi ära pea ja kurtis, et sai löögi ka ribidesse. Bussijuht seisis, isegi ei kummardanud!" kirjeldab üks bussisõitjaist.

Noormees ukerdas ja püüdis ennast püsti-külili saada, kuid bussijuht ei aidanud teda ka siis. Lõpuks tõttasid appi kaks sõitjat, kes noormehe üles aitasid ning hoidsid ratastooli paigal, et ta sellesse istuma saaks.

"Aga bussijuht vaatas käekella ega teinud mitte midagi. Kui sõitjate abiga oli ratastool akna alla saadud, lükkas bussijuht luugi kokku ja sõitis edasi ? mitte ühtegi sõna ega ka küsimust nagu "Kas kõik on korras?" Mitte midagi!" on juhtunut pealt näinud naine kuri.

Ta saatis kaebuse Tartu linnaliine haldavale Sebele.

"Kas selline peabki olema ühe bussijuhi käitumine? Kas see on normaalne, et bussijuht isegi ei kummardu abivajaja kohale? Või üleüldse ei tee mitte midagi, et aidata tema bussis abivajajat?" küsib ta.

Bussifirma: kahetsusväärne juhtum

Sebe juhtunut lahti seletada ei soovinud, kuid firma tõdes siiski, et tegemist on väga kahetsusväärse juhtumiga ja sõitja ees vabandatakse.

"Reeglina aitavad Tartu linnaliini bussijuhid abivajajaid, sealhulgas ka ratastoolis liiklejaid, kui näevad, et selle järele on vajadus või abi palutakse.

Rääkisime juhtunust teada saades kohe ka bussijuhiga, võtsime temalt selgituse ning andsime talle omapoolse tagasiside, tuletades meelde ka elementaarseid viisakus- ja teenindusnõudeid," ütleb Sebe kommunikatsioonijuht Gert D. Hankewitz.

Ta tõdeb, et Sebe Tartu linnaliinis töötab 135 bussijuhti. Nende väljaõpe on alati seotud ka teeninduskoolitusega.

"Õpetame tulevastele juhtidele klienditeenindaja oskusi, et nende tööga oleksid kõik sõitjad rahul. Võtame ka kõiki kaebusi väga tõsiselt, et nendele lahend leida ning tulevikus sarnaseid juhtumeid vältida," kinnitab Hankewitz.

Raja bussipeatuse lähedal elava Tiina poeg on samuti ratastoolis. Ta mõistab ka juhti ja reisijaid.

"Minu pojaga seda õnnetust ei juhtunud, aga saan aru ka bussijuhist. Reeglina saavad ju saatjaga ratastooliinimesed bussi sisenemisega hakkama. Juht võis arvata, et noored mehed abi ei vaja," usub ta. Samas tõdeb ta, et juba pikali olevale inimesele pidanuks juht appi minema.

"Oleneb ikka bussijuhist. On neid, kes pärast bussi madalaks laskmist kohe ise appi tulevad, aga on neid, kes istuvad oma kabiinis edasi. Juhtub ka seda, et kaldteed ei tehtagi lahti. Ja on busse, millel ei ole turvavöösid ratastooli kinnitamiseks. See on meile suur mure," kinnitab Rosental-Tustit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee