Eesti uudised

Valitsus tahab keelata kiirlaenude raadio- ja telereklaami (15)

BNS, 13. märts 2014 13:16
Foto: STANISLAV MOSHKOV
Valitsus tegi neljapäeval toimunud kabinetinõupidamisel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ülesandeks töötada välja seadused, mis keelaksid muu hulgas kiirlaenude reklaami raadios ja televisioonis.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul on oluline, et neljapäeval valitsuse heakskiidu saanud tegevuste kavaga edasi liigutaks ja see võimalikult kiiresti ka reaalselt rakendataks. Ministeeriumi avalike suhete nõuniku Gea Otsa sõnul otsustas valitsus välja töötada seaduse, millega keelatakse kiirlaenude reklaam nii televisioonis kui raadios.

Valitsuse otsuse kohaselt tuleb piirata tarbijakrediidi reklaamimist, kehtestada tarbijakrediidilepingus krediidikulukuse piirang, seada piirangud võlgade sissenõudmiskuludele, viia maksekäsu kiirmenetlusse sisse kontroll krediidikulukuse ja sissenõudmiskulude ülempiiride järgimise üle, täpsustada intressi ja viivisintressi arvestamise ja tarbijale esitamise aluseid, keelata tarbijavaidluste lahendamine eraõiguslikus vahekohtus, kehtestada tarbijakrediidi tegevusluba ja täiendada nõudeid tarbija maksevõime hindamisele.

Lisaks tuleks valitsuse hinnangul analüüsida võimalusi võlanõustamisteenuse kättesaadavuse suurendamiseks, eraisikute võlgade ümberkujundamise menetluse ja pankrotimenetluse efektiivsust ja kiirlaenuvõlglaste olukorda parandavate sotsiaalsete meetmete rakendatavust Eestis.

Majandus ja kommunikatsiooniministeeriumi analüüsist selgub, et kiirlaenusektoris on aasta-aastalt kasvanud nii ettevõtjate arv kui ka väljastatud laenude maht. Kiirlaenu on võtnud erinevate hinnangute alusel 100 000–180 000 isikut ning kiirlaenuvõlglaste ehk isikute, kes ei ole laene tähtaegselt tagasi maksnud, arv on maksehäireregistri andmetel 37 704 isikut.

Samal teemal

07.02.2014
Murelik kodanik: kiirlaenufirmad teevad, mida tahavad, ja keegi ei suuda neid peatada