Eesti uudised

Kallas lahkus, jättes Ansipi õue külmetama (16)

Küllike Rooväli, 13. märts 2014 07:00
külmetas: Tilkuva ninaga ja külma nahaga peaminister Andrus Ansip pidas ajakirjanike piiramisrõngas vapralt vastu. Foto: TIINA KÕRTSINI
Reformierakonna ja riigi päästjana välja kuulutatud peaministrikandidaat Siim Kallas pühkis Eestimaa tolmu jalgadelt, teatades üllatunud reporteritele, et seekord moodustab valitsuse keegi teine.

Eile hommikul, kui Reformierakonna peakorteri uksed avati ja virgemad ajakirjanikud pärast erakonna juhatuse koosolekut sisse lubati, asus peaministrikandidaat Siim Kallas heatujulisena kommentaare jagama. "Konsultatsioonid liiguvad," ütles Kallas tavapäraselt vuntsi muiates.

ERRi ajakirjaniku küsimusele, kui suur on Reformierakonna ühisosa sotsiaaldemokraatidega ja milles see seisneb, vastas Kallas aga midagi täiesti ootamatut: "Te peate seda küsima läbirääkijatelt, mina täna loobusin. Mina ei ole see, kes seda valitsust moodustab." Esimesena toibus TV3 ajakirjanik Sven Soiver. "Te loobusite?! Mis mõttes?" suutis ta läbi hammaste pigistada.

Otse lennukile

Samal teemal

Kallas viitas Eesti Päevalehes viimasel ajal ilmunud kirjutistele garantiikirjadest, millele ta 20 aastat tagasi alla kirjutas, ja avaldas arvamust, et klaperjaht, mis tema vastu on alanud, ei lõpe kunagi.

"Ma leian, et ei peaminister ega erakonna esimees pea tegelema pool aega sellega, et tulevad ajakirjanike küsimused, millele peab vastama ja mis tulevad jälle tagasi. Ma leian, et see oleks koormav koalitsioonipartnerile ja mulle endale. Ma pidasin nõu perekonnaga ja otsustasin, et loobun valitsuse moodustamisest."

Kallas andis mõista, et järgmiste presidendikandidaatide galeriist tema pilti ei leia, küll aga ei välistanud ta osalemist parlamendivalimistel. Väsinud ilmega kinnitas ta TV3-le, et mingi pettumus kindlasti on, "aga ma ei ahasta ka, see on ju poliitika". Niimoodi, ühelt poolt nukrusega hääles, teiselt poolt aga ilmse vabanemistundega, kiirustas Kallas kuumast parteistaabist otse Brüsseli lennukile.

Kadriorgu presidendi juurde konsultatsioonidele läksid aga erakonna esimees Andrus Ansip, aseesimees Keit Pentus-Rosimannus ja juhatuse liige Jaanus Tamkivi.

"Palun, mul on tõesti külm!"

Nii palus eile lõunal peaminister Andrus Ansip, kui ajakirjanike spaleer Kadrioru lossi ees tema ümber juba kolmveerand tundi seisnud oli. Palve presidendi juurest tulnud Ansipit siiski ei päästnud, ja valusalt näkku lõikavast tuulest hoolimata tuli tal õues ülikonna väel aru anda. Linnud hakkasid vahepeal peaministriga võidu nii kõvasti vilistama, et turvamehed segava faktori loodusliku päritolu tuvastamiseks hoolega puude latvu uurima asusid.

Samal ajal tuli peaministri selja tagant kantseleist sõnum, et president Toomas Hendrik Ilves nõustub Ansipiga ja jätkab konsultatsioone peaministrikandidaadi määramiseks. "Keegi pole tõesti rauast, ka mitte üldsõnaliste ja ebamääraste kahtlustuste ees, mis ulatuvad mineviku tõlgendamisse, mitte oleviku või tuleviku sõnastamisse," kirjutas Ilves.

Kuube polnud kaasas

Samal ajal, kui Ansip muretses Kallase enesetunde pärast, olid peaministri turvamehed silmanähtavalt mures tema enese tervise pärast ja pakkusid, et toovad autost palitu. Ansip paljastas aga olulise puudujäägi peaministri kaitses, tunnistades, et tal pole seda kahjuks kaasas.

Ametist lahkuv peaminister anus mitu korda ajakirjanikelt armu, aga järjest lisanduvad kaamerasilmad ei taandunud. "Mul on nahk külm ju! Näe, tema on kuues!" lausus ta, viidates ilmse kadedusega järgmisele reporterile, kes ei osanud vastata muud, kui: "Teeme lühidalt!"

Ansipiga koos presidendi kantselei uksest väljunud Pentus-Rosimannus ja Tamkivi istusid samal ajal ajakirjanike selja taga soojades autodes ja piilusid toimuvat tumendatud akendest.

Uus kandidaat Rõivas

Ansip teatas presidendi juurest tulles kindlalt, et erakond asub siiski valitsust moodustama, ja ei läinud palju üle nelja tunni, kui soojas Toompea lossis külmetusest üle saanud peaminister talutas Reformierakonna fraktsiooni ruumidest ajakirjanike summa ette juba täiesti uue peaministrikandidaadi, sotsiaalminister Taavi Rõivase .

New Yorki ÜRO peasekretäriga kohtuma lennanud Urmas Paet oli juba hommikul oma kandidatuuri hädapeaministri kohale resoluutselt välistanud.

"See vundament, mis Siim Kallase juhtimisel on kõneluste käigus laotud, on tugev ja sealt on hea edasi ehitada," ütles Rõivas ajakirjanikele. "Mida rutem uus valitsus luuakse, seda parem Eesti rahvale."

Ansip võttis teema kokku. "Küllap see on riigikogu otsustada, keda nad peaministri kandidaadina eelistavad ja kellele oma toetuse annab riigikogu enamus, see on juba fraktsioonide otsustada, Reformierakond jätkab esialgu konsultatsioone Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga."

Kuna Kallas töötab nüüd edasi Euroopa Komisjonis, saab Ansipist pärast uue valitsuse ametisseastumist lihtne parlamendiliige.

Samal teemal

14.03.2014
Mikser näeb eurovolinikuna Ansipit
13.03.2014
Politoloog: Eestis on ilmselge valitsuskriis
13.03.2014
Padar: president peaks nimetama peaministrikandidaadiks Mikseri
13.03.2014
TÄIELIK ÜLLATUS: Rõivas jäi peale vaid ühe häälega Pevkuri vastu