Juhtkiri

Juhtkiri | Reform võttis torukübarast Taavi Rõivase (6)

Õhtuleht, 12. märts 2014 19:01
Foto: TIINA KÕRTSINI
Võib vaid fantaseerida, kas Siim Kallase pani valitsuse moodustamisest loobuma üks kindel põhjus või mitme asjaolu õnnetu kombinatsioon. Spekulatsioone on seetõttu palju. Kas 10 aastat Brüsseli mullis elanud Kallas tegi valearvestuse, oodates, et tema naasmine Eestisse võetakse vastu rõõmuhõisetega? Või sai saatuslikuks suutmatus anda minevikuvarjude kohta ammendavaid selgitusi – huvi, millega Kallas ilmselgelt polnud arvestanud?

Kallas ise nimetas loobumise põhjusena tema vastu meedias korraldatud kampaania.

Samal teemal

Huvitavamaks läheb asi siis, kui saab hakata fantaseerima poliitilise surve ja väljapressimise versiooniga. Selle teooria pooldajad on unes näinud, et IRLi tagataskust ähvardas välja ilmuda mõni senisest veelgi reljeefsem dokument, ja selle ärahoidmiseks oli targem Brüsselisse tagasi minna. Loobumise võib teha veel valusamaks teine võimalik loobumine: ka seni üsna kindlaks peetud presidendikoht. Igatahes sobitus sellesse konteksti Andrus Ansipi öeldu, et Kallase eas inimestel on põhjust mõelda oma tervisele ja meeldivamale elule.

Kui nüüd siiski eeldada, et kogu eelnevat etendust polnud Reformierakonna üks tiib ette võtnud Kallase elimineerimiseks Eesti poliitikast, oli Reformil ainuke variant leida jätkamiseks võimalikult plekitu peaministrikandidaat.

Seda ootamatum oli Reformierakonna uue peaministrikandidaadina Taavi Rõivase nimi. Sest paljud rääkisid selles kontekstis Rõivase asemel pigem Paetist või Pevkurist. Näib, nagu testiks Reformierakond oma läbirääkimistepartneri ja üldsuse valuläve võimalikult ootamatu kandidaadi väljakäimisega. Võib-olla on Reformi pink lühike ja sisepinged liiga suured mõne meile kergemini seeditava kandidaadi leidmiseks. Sama võimalik, et Rõivas kui küsitav kandidaat käidi sihilikult välja ennetähtaegsete valimiste esilekutsumiseks.

Nüüd sõltub sotsidest, kuidas nad Rõivase kandidatuuri alla neelavad. Ja presidendist – tal on võimalus öelda, et Reform on enda tekitatud valitsuskriisi ja järgnenud nukuteatriga usalduskrediidi ammendanud, ja anda valitsuse moodustamise ülesanne mõnele teisele erakonnale. Nii et kõik võimalused on veel laual.

Samal teemal

13.02.2014
FOTOD: Reformierakond ja sotsid kogunesid koalitsioonikõnelustele
13.02.2014
Kallas lahkus, jättes Ansipi õue külmetama
12.02.2014
Ligi: Taavi Rõivas on üsna küps mees