Juhtkiri

Juhtkiri | Kuidas osta valijate hääli lastetoetustega (9)

Õhtuleht, 11. märts 2014 18:38
Foto: Andres Varustin
Kui valitsusvahetusega muud ei saa, siis nalja ikka – kui arvestada läbirääkimiste uste taha jäetud IRLi soovi lastetoetusi kiirkorras kolmekordistada. Iseasi, kas koalitsiooni moodustamine, eelarve ja lastetoetused on ikka naljategemise koht. Sest esimese ja teise lapse toetuste suurendamiseks läheb vaja 108 miljonit eurot. Riigikogus saaks kasvu ära vormistada Reformi osaluseta, IRLi, sotside ja Keskerakonna häältega. Kahel viimasel oleks raske vastu hääletada, kui ollakse kaua nende suurendamist nõudnud. IRL ja Keskerakond saaksid loorberid suurendamise eest endale, sotsidel kaoks aga ära peamine jõuõlg Reformiga koalitsiooni moodustamiseks. Plaan oleks selle läbimineku korral geniaalne ja IRLi tüng teda reetvale Reformile ja sotsidele mõnus. Aga kui jätkusuutlik see oleks? Rääkimata sellest, kui eetiline on laste kasutamine võimuvõitluses partnerile käru keeramiseks.

Kui kahe lapsega pere kokku arvutab, siis lastetoetuste kasvust võidaks ta iga kuu 80 eurot ning mõlema keskmise palgaga vanema pealt 20 eurot. 100 eurot nagu maast leitud raha oleks küllalt muljetavaldav, et tuliselt toetada niivõrd helde koalitsiooni sündi.

Kui peale selle veel osta tankid ja soomukid, et saaksime senisest usutavamalt heidutada idanaabrit, siis võiksime end tunda otsekui vanajumala selja taga. Ainult et tulumaksumäära langetamiseks protsendi võrra on vaja kuni 80 miljonit lisaks lastetoetuste 108 miljonile ning ka kaitsekulutuste tõus nõuab miljoneid. Vastuseta on aga küsimus: kuidas saab teha suuri kulutusi ilma tulusid suurendamata? Aeg on rääkida ka katteallikatest.

Loogiline, et kuni valimisteni püütakse lastetoetuste kasv kuidagimoodi katta, kätt inimeste taskusse ajamata. Kulutusi katvad maksutõusud jõuaks meieni täies mahus ehk pärast valimisi. Kas aga pakkumine – täna anname teile 100 eurot, teie annate meile oma hääle, ning pärast maksate kõik protsentidega tagasi – on ikka riigimehelik või pelgalt olupoliitiline?