Viktor JanukovõtšFoto: Reuters / Scanpix
AFP/BNS 11. märts 2014 12:01
Ukraina tagandatud president Viktor Janukovõtš ütles teisipäeval pressikonverentsil, et on endiselt Ukraina seaduslik riigipea ja relvajõudude ülemjuhataja ning loodab peatselt Kiievisse naasta.

"Ma ei ole üksnes Ukraina ainus seaduslik president, vaid ka relvajõudude ülemjuhataja," ütles Janukovõtš Lõuna-Venemaal Doni-äärses Rostovis esimeses avalikus ülesastumises nädala jooksul. "Niipea kui olukord seda võimaldab - ja ma olen veendunud, et oodata pole jäänud kaua -, naasen ma kahtlemata Kiievisse."

Janukovõtš pages Kiievist ööl vastu 22. veebruari, kui valitsusvastased meeleavaldused olid jõudnud haripunkti. Parlament läks seejärel üle opositsiooni poolele ja tagandas presidendi ametist.

Vene suursaadik ÜRO Julgeolekunõukogus ütles eelmisel nädalal, et Janukovõtš esitas Vene presidendile Vladimir Putinile ametliku palve saata väed Ukrainasse.

Krimmis veebruari lõpus ametisse astunud Moskva-meelne valitsus soovib korraldada 16. märtsil rahvahääletust Ukrainast lahkulöömise ja Venemaaga ühinemise üle. Eraldusmärkideta vene sõjaväelased on võtnud poolsaare oma kontrolli alla, kahel ülejäänud Ukrainaga ühendaval maanteel on püstitatud kontrollpunktid.