Hodorkovski pidamas kõnet Kiievi Polütehnilise Instituudi üliõpilasteleFoto: AFP / Scanpix
BNS 11. märts 2014 08:32
Endine Vene naftamagnaat Mihhail Hodorkovski peab Venemaa sekkumist "Ukraina revolutsioonilisse protsessi ajalooliseks veaks".

"Venemaa on loomas enda jaoks ohtlikku pretsedenti," ütles Hodorkovski Kiievi Polütehnilises Instituudis üliõpilastele. Detsembris Vene presidendilt Vladimir Putinilt amnestia saamise järel vanglast vabanenud Kremli kriitik ennustas, et Ukrainale kuuluva Krimmi autonoomse vabariigiga seotud kriisi lahendamisele kulub aastakümneid.

Tema sõnul on Krimmi saatuse küsimus valuline nii ukrainlaste kui ka venelaste jaoks. "Tegemist ei ole lihtsakoelise territoriaalvaidlusega mõne lisa ruutkilomeetri üle. Venelaste jaoks on Krimm püha paik, oluline osa meie ajaloolises mälus ja kõige valusam haav Nõukogude Liidu kokkuvarisemise järel," ütles Hodorkovski puupüsti täis saalile.

Samas rõhutas ta, et vaatamata sümboolsele tähendusele ei ole võimalik õigustada Venemaa "säärast jõhkrat sekkumist ajalooliselt sõbraliku riigi siseasjadesse".

Naftafirma Jukos eksjuht kutsus Krimmi jääma Ukraina osaks senisest suurema otsustusõigusega ning tagatistega vene keelt kõnelevale elanikkonnale. "Parim lahendus oleks Krimmi jäämine Ukraina koosseisu laialdase autonoomiaga, mis sarnaneks Šotimaa staatusele Suurbritannia koosseisus, ning elanike tingimusteta õigusega kasutada emakeelt," sõnas ta.

Hodorkovski lausus, et Ukraina ja Venemaa peaksid sõlmima leppe ühise majandustsooni loomiseks Krimmis. "Niisuguse leppe alusel saaks Venemaa piirkonnas ellu viia majandusarengu programme. Kui minu riik soovib aidata kaasmaalasi, tuleb talle niisugune võimalus anda," lausus ta.

Ühtlasi peab endine poliitvang vajalikuks Krimmi küsimuses rahvusvahelise konverentsi kokkukutsumist.

Samal teemal

Kommentaarid  (24)

totu 12. märts 2014 07:00
Enamlik-kommunistlik Venemaa on ajalooline viga koos miljonite mõrvatutega,koos ikka ja jälle anastatud riikidega,koos lugematute valede ja infosulgude jne.jne.
veriste kätega siionisnaiprid 12. märts 2014 04:34
Mitte Venemaa ei tungi Ukrainiasse, vaid ennekõike amerikanistid-siionijuudad, kes soovivad geopoliitilist positsiooni haarata ja ukrainalasi endale allutada.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS